Miestas

Nukritęs balkonas gyventojų dėl renovacijos neįtikino: savivaldybė ragina darkart apsvarstyti sprendimą

Nepaisant pernai įvykusios balkono griūties, sostinės Architektų g. 65 esančio daugiabučio gyventojai atsisakė daugiabučio renovacijos. Vilniaus miesto savivaldybė apgailestauja, kad gyventojai į savo namo priežiūrą numojo ranka ir ragina juos apsigalvoti, nes ant kortos – ir aplinkinių saugumas, ir pačių gyventojų turtas.

„Savivaldybė iš savo pusės padarė absoliučiai viską ką galėjo – nuo vasario mėnesio esame aptvėrę pastatą, išimtine skubos tvarka ruošėme renovacijos dokumentus, kad gyventojai turėtų išeitį iš susidariusios situacijos, tačiau šį mėnesį įvykęs balsavimas dėl namo modernizacijos mus tiesiog pribloškė. Balsavime sudalyvavo tik 40 būtų savininkų, o ir sudalyvavusieji buvo nusistatę prieš renovaciją. Galbūt gyventojai nesuvokia, kad visa atsakomybė dėl namo būklės ir galimų padarinių teks būtent jiems“, – apie situaciją pasakoja Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Gali imtis kraštutinių priemonių

Daugiabutyje yra 39 balkonų atitvarai, turintys avarinės būklės požymių. Skaičiuojama, kad jų demontavimas gyventojams turėtų atsieiti 63 tūkst. eurų. Tačiau tokių lėšų bendrija nėra sukaupusi, o bankai paskolos pavienėms daugiabučio namo atnaujinimo priemonėms suteikti neketina. Tad kaip bendrija ketina pasirūpinti savo turtu – neaišku.

 

Vilniaus miesto savivaldybė oficialiai kreipėsi į daugiabučio gyventojus ir informavo, kad pagal LR statybos įstatymo 47 straipsnį, statinių naudotojai privalo suremontuoti arba rekonstruoti statinius, jeigu tolesnis jų naudojimas kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai. Paaiškėjus, kad statinio būklė kelia pavojų statinyje ar arti jo gyvenančių, dirbančių ar kitais tikslais būnančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, Vilniaus miesto savivaldybės administracija turi teisę pareikalauti, kad statinio naudotojas imtųsi priemonių žmonėms apsaugoti, o kraštutiniu atveju – pavesti organizuoti evakuaciją, sustabdyti statinio naudojimą ir uždrausti bet kokią veiklą statinyje.

„Be abejo, tai yra kraštutinės priemonės, bet, jei namas ir toliau bus neprižiūrimas, neturėsime kito pasirinkimo“, – aiškina vicemeras.

Savivaldybės administracija artimiausiu metu savo lėšomis užsakys pakartotinę namo konstrukcijų ekspertizę, kurios metu bus įvertinta, ar visas namas nėra avarinės būklės. Iki tol, Vilniaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Atnaujinkime miestą“ atstovai kviečia gyventojus į spalio 6 d. vyksiantį bendraturčių pasitarimą, kur supažindins su esamomis rizikomis ir darkart pristatys renovacijos sprendinius.

 

Susidūrė su bendrijos pirmininko nusistatymu

Į Vilniaus miesto savivaldybę po balsavimo dėl daugiabučio renovacijos kreipėsi bendrijai priklausanti vilnietė. Jos teigimu, gyventojai kurį laiką buvo specialiai nuteikinėjami prieš renovaciją, o balsavimui dėl namo modernizacijos buvo trukdoma laiku nepastačius balsadėžės. Moteris pateikė informacinius pranešimus, kuriuose bendrijos pirmininkas atvirai abejoja renovacijos poreikiu, selektyviai pateikia informaciją apie renovacijos naudą bei nurodo, kad bendrija reikalaus lėšų balkonų remontui iš valstybės institucijų.

„Toks elgesys nuoširdžiai stebina. Bendrija atsisako naudotis valstybės siūlomomis lengvatinėmis sąlygomis pastatų renovacijai ir tikisi, kad namo remonto išlaidas visiškai padengs mokesčių mokėtojai. Pagalvokite, ar neatrodytų keista, jei atlikti jiems priklausančių pastatų remontą iš valstybės reikalautų individualių namų savininkai. Čia situacija yra visiškai analogiška, tiesiog kalbame ne apie vienos šeimos, o apie kelių dešimčių savininkų privatų turtą“, – sako V. Benkunskas.

Vicemerui antrina ir VšĮ „Atnaujinkime miestą“ direktorė Eglė Randytė. Pasak jos, visą įmanomą pagalbą valstybė jau suteikė – konsultavo, rengė dokumentus ir gelbėjo finansiškai, tačiau savo indėlį turi įdėti ir patys gyventojai.

 

„Ne tik šiuo, bet ir kitais atvejais susiduriame su keistu įsitikinimu, kad butų savininkai turi rūpintis tik tuo turtu, kuris yra buto viduje, o tai, kas vyksta su namo konstrukcijomis, inžinerinėmis sistemomis, fasadu, stogu ir kita bendra namo nuosavybe yra tarsi kažkieno kito reikalas. Tačiau tiek teisiniu požiūriu, tiek iš žmogiškosios perspektyvos, toks požiūris yra neteisingas. Tai yra bendras butų savininkų turtas, nuo kurio būklės priklauso butų vertė, gyventojų saugumas ir gyvenimo kokybė“, – pabrėžia E. Randytė.

Pagal daugiabučių namų atnaujinimo programą, gyventojai galėtų gauti 30 proc. išlaidų kompensaciją energinio efektyvumo didinimo priemonėms ir 100 proc. išlaidų kompensaciją techninei dokumentacijai, projekto administravimui ir techninei priežiūrai. Pastato modernizavimui taip pat būtų suteikiamas lengvatinis kreditas, o nepasiturintiems asmenims apmokamos visos namo atnaujinimo išlaidos.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
34 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
PANEVEZYS
PANEVEZYS
18 dienas (-ų)

PANEVEZYJE ATNAUJINTA 40 % DAUGIABUCIU VILNIUJE 6 KARTUS, TAIP KARTUS MAZIAU…( PANEVEZYJE ATNAUJINTA APIE 400 DAUGIABUCIU IR VILNIUJE APIE 400 ) NORS PANEVEZIECIU PAJAMOS YRA GEROKAI MAZESNES NEI VILNIECIU BET PANEVEZIECIAI GEBA ATSINAUJINTI IR GYVENTI GRAZIAU, PATOGIAU IR KAIP BALTI ZMONES…EUROPIETISKIAU !!!!!! CIA ESME SPEJU NE VISADA PINIGUOSE O ESME GALVOSE…VILNIECIAI VISADA NORI VISKO IR CIA …RAKTINIS ZODIS—-“UZ DYKA” KAIP SOVIETMECIU IR KAD VISA TAI UZ JUOS PADARYTU GERAS DEDE…DEJA. HOMO SOVIETICUS MIESTAS.

PANEVEZYS
PANEVEZYS
18 dienas (-ų)
Atsakinėti į  PANEVEZYS

P.S PANEVEZYJE RENOVUOTA 44 % DAUGIABUCIU , VILNIUJE -6 %…ZIAURU.

Hhh
Hhh
17 dienas (-ų)
Atsakinėti į  PANEVEZYS

Tiek rusu dar gyvenime nemaciau kiek gyvendamas vilniuj, nenuostabu kodel taip viskas vyksta

KVAILUMUI RIBU NERA...
KVAILUMUI RIBU NERA...
18 dienas (-ų)

DAUGIABUCIU NAMU GYVENTOJAI ISIVAIZDUOJA KAD NUSIPERKU BUTA IR VISKAS…JOKIU KITU INVESTICIJU DAUGIAU NEBEBUS NIEKAD O NAMAS STOVES ILGIAU NEI CHEOPSO PIRAMIDE…DEJA…CIA GAL DAUGIAU VILNIECIU GAL DAR KAUNIECIU PROBLEMA NES PROVINCIJOJE ZMONES IPRATE RUPINTIS SAVO TURTU IR RENOVACIJAI IKALBINET NEREIK…VILNIECIAI , SKIRTINGAI NEI PROVINCIJOS GYVENTOJAI YRA DAUGIAU SOVIETINIO MENTALITETO ZMONES YPAC VYRESNIO AMZIAUS IR TAI MATOSI KAIP ATRODO DAUGUMAS VILNIECIU DAUGIABUCIAI IR KIEMAI..VISUR APSILEIDIMAS, CHAOSAS, NESVARA IR BETVARKE….90% VILNIAUS DAUGIABUCIU YRA APLEISTI IR NEPRIZIURIMI…NE TIK SOVIETINIAI BET IR ESANTYS SENAMIESTYJE….SENAMIESTYJE APSKRITAI SITUACIJA TRAGISKA…JIEMS RENOVACIJOS PROGRAMOS NETINKA O KITOKIU NERA…NAMAI GRIUVA AKYSE NES DAUGUMAS JU NEPRIZIURIMI NUO 1940-50 METU….KOL BUVO SSSR DAR… Skaityti daugiau

Molis
Molis
18 dienas (-ų)

įdomiai čia savivaldybė elgiasi – problema yra įvardinama 63K dydžio, tačiau jos sprendimą bruka už 2.3 mln. 
Ir negana to dar įžūliai meluoja – “…jei namas ir toliau bus neprižiūrimas…”. 
Kodėl savivaldybė taip suinteresuota “prastumti” tokią brangią(ir ekonomiškai nelabai efektyvią) renovaciją?

Ties
Ties
18 dienas (-ų)

Pritariu komentarams dėl komentarų apie sovietinį palikimą 😀 Egoizmo viršūnė tie “barakų” gyventojai,

Goof
Goof
19 dienas (-ų)

P.S.pateikiama tentencinga ir klaidinanti informacija. Kaip yra is tikruju:
1.1-mame balsavime gyventojai pritare renovacijai.
2.Atnaujinkime miesta pateike 2,3mln eur samata renovacijai.
3.Pamate samata, 2-ame balsavime gyventojai renovacija atmete.
4.Namas nera avarinis, nenusisnekekime. Avariniai yra balkonu tureklai atitvarai, juos pakeisti uztektu 100k eur.
5.Reikalinga renovacija optimlia kaina, renovuojant/apsiltinant fasada, irengiant ventiacija, pakeiciant atitvarus, kaip opcija, pakeisti vamzdyna vandens. Viskas. Kaina iki 1mln eur.

Bob
Bob
19 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Goof

Aišku aukštas namas, bet net ir tokiam namui brangoka… Nors ir 1 mln. eur. yra naivus skaičius (iki kompensacijos). Bet tada bent jau aiškesnė gyventojų logika.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button