Verkių dvaro parko lankytojai visą gruodžio mėnesį galėjo stebėti, kaip Neries upės šlaite ties Verkiais vykdomi medžių senolių priežiūros darbai. Sausio mėnesio pradžioje darbai užbaigti – iš viso šioje teritorijoje pasirūpinta 30 brandžių medžių gerove. Didžioji dalis medžių – ąžuolai, kiti – liepos ir klevai. Kiekvieno medžio būklė buvo įvertinta individualiai ir atlikti būtent tam medžiui reikalingiausi arboristiniai darbai.

Augdami ypač stačiame šlaite didelė dalis medžių senolių yra suformavę asimetriškas lajas bei auga stipriai pasvirę į šlaito pusę. Taip pat įdomu pastebėti, kad šioje teritorijoje augantys medžiai yra ypač aukšti: pasiekia net 30 m aukštį. Per pastaruosius 20 metų keliolika brandžių medžių yra išvirtę, vien per 2020 metus vienas stambus ąžuolas išlūžo kamieno apačioje, o kitas lūžo viršutinėje kamieno dalyje. Todėl šioje teritorijoje augantiems medžiams ypač svarbus buvo lajų formavimas ir jų svorio sumažinimas genint šakas bei surišimas specialiomis jungtimis. Arboristiniai darbai leidžia tikėtis, kad ateinančiais metais senų ir ypač vertingų medžių išlūžimų ar išvirtimų pavyks išvengti.

Medžių senolių būklę pagerins ir tai, kad dalis į jų polajį stipriai įaugusių jaunų medelių buvo apgenėti. Dėl to sumažėjo mechaninių pažeidimų, kai šakos trinasi vienos į kitas, poveikis. Taip pat jau šį pavasarį senuosius medžius pasieks daugiau saulės šviesos, būtinos tiek pačių medžių gyvybingumui, tiek juose gyvenančių kitų organizmų gerovei.

Visa arboristinių darbų metu likusi mediena buvo palikta teritorijoje. Tai daroma sąmoningai, siekiant padidinti negyvos medienos – vertingos buveinės daugeliui vabzdžių ir grybų – kiekį. Viena tokių rūšių – purpurinis plokščiavabalis (Cucujus cinnaberinus). Šio reto, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyto vabalo lervos vystosi tik negyvoje medienoje.  2020 m gruodį atliktų tyrimų metu šio vabalo lervos buvo aptiktos ir Neries šlaite ties Verkiais. Ant didesnių negyvos medienos krūvų yra pritvirtintos lentelės, informuojančios apie negyvos medienos naudą.

Taip pat Neries šlaite ties Verkiais atliktas lankytojams aktualus sausų ir pavojingų šakų genėjimas virš takų (tokiu būdu užtikrinant teritorijos lankytojų saugumą) bei šiukšlių valymas iš drevių. Siekiant apsaugoti vieno seno ir ypač arti takelio augančio ąžuolo šaknis, buvo sukurta apsauginė šaknų zona – ji apdėta nugenėtomis šakomis ir atitverta tvorele. Tai leido nukreipti lankytojų srautą kelis metrus toliau nuo ąžuolo šaknų. Gal ir sunku tuo patikėti, tačiau intensyvus žemės trypimas šaknų zonoje arti kamieno stipriai suspaudžia ir sukompaktuoja žemę, tokiu būdu sumažindamas natūraliai tarp žemės grumstelių esančių oro tarpų kiekį bei pažeisdamas medžio šakniaplaukius. Tai sutrikdo medžio šaknų kvėpavimą ir maisto medžiagų pasisavinimą ir gali lemti ankstyvą medžio būklės prastėjimą.

Šaltinis: Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist