Miestas

Naujamiestyje norima atkurti Baltuosius stulpus

Naujamiesčio bendruomenėse jau ilgą laiką gaji diskusija apie Baltųjų stulpų atstatymą. Baltieji stulpai, išlikusi Šv. Hiacinto koplyčia, miesto sargybinės pastatas (Muitinės g. 45) ir šaltiniuose dažnai minimas Pohuliankos restorano pastatas (J. Basanavičiaus g. 53) vaizdžiai pristatytų buvusią miesto ribą ir vieno iš seniausių Vilniaus rajonų plėtros bei raidos istoriją.

Šiandieną 401 kv. km plote išsidriekęs Vilnius neturi sienos, tačiau dažniausiai prie įvažiavimų į miestus tradiciškai stovi ženklas, žymintis, kad keleivis patenka į miesto jurisdikciją. Labai svarbu pabrėžti tai, kad tarp XIV a. gynybinės miesto sienos ir šiandieninės lentelės VILNIUS – prieš 200 metų buvo dar viena riba, žyminti miesto pakraštį.

Dabartine Savanorių prospekto kryptimi driekėsi pagrindinis kelias, jungęs Vilnių su vakarinėmis žemėmis ir Europa. XIX a. atvykstančius pagrindiniais keliais į Vilnių pasitikdavo Baltieji stulpai – miesto vartai, žymintys jau gerokai už XVI a. gynybinės sienos išsiplėtusio miesto ribas.

1818 m. medinės užkardos buvo pakeistos mūriniais 6 m. aukščio stulpais (architektas Ž. Pusjė) su metaliniais VYČIAIS. Tiesa, šie simboliai vėliau pakeisti Carinės Rusijos, dar vėliau Lenkijos ereliais. J. Basanavičiaus gatvėje stovintieji Baltieji stulpai išskirtiniai dar ir Napoleono iškilmingu sutikimu bei 1831 m. sukilėlių bandymu užimti Vilnių. Nugriovus stulpus, rajono architektūriniai ir istoriniai paminklai neteko prasminės jungties, nebeliko svarbiausios vizualinės žymės, kad čia ilgu tarpsniu buvo vartai į Lietuvos sostinę.

„2023 m. Vilnius švęs 700-ąsias vardo paminėjimo metines. Tai būtų puiki proga atkurti vieną iš miesto istorinės plėtros atminimo ženklų, tuo pačiu sukuriant ir dar vieną traukos objektą mūsų mieste. Miesto istorijos pasakojimas yra svarbus ir vilniečiams, ir miesto svečiams“, – rašo Naujamiesčio seniūnija.


„Norime sužinoti Jūsų nuomonę dėl Baltųjų stulpų atstatymo. Apklausos rezultatais pasidalinsime Naujamiesčio seniūnijos paskyroje“, – rašoma pranešime.

Savo nuomonę galite pareikšti čia: https://bit.ly/36m96R5

Šaltinis: Naujamiesčio seniūnija

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

90 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.


Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Tomcius
Tomcius
1 mėnesį

Na jei su Vyciais tada ok, bet jokiu kitokiu interpretaciju, o tai prasides kaip visada idiotizmas su moderniu menu ir panasiai tada nereikia to daryti.

Paul
Paul
1 mėnesį

Tikrai nepries kad atkurtu juk istorija plius lokplycia ir senosios muitines pastatas nors is jos padaryta transformatorine gi islike

s-j
s-j
1 mėnesį

nieko nesuprantu. kaip? gatve ardysit? ar kitoj vietoj statysit? kas tai bus- autentika? kad trauktu gida idarbinsit toj vietoj ar Napoleona atgabensit?

vilnietis
vilnietis
1 mėnesį

“1818 m. medinės užkardos buvo pakeistos mūriniais 6 m. aukščio stulpais (architektas Ž. Pusjė) su metaliniais VYČIAIS” – 1818 m. ir su Vyčiais skamba labai įtartinai.

Back to top button