Vasaros viduryje jau eilę metų kaštonų lapai yra tarsi išberiami rudomis dėmėmis. Tai keršosios kaštoninės kandelės (Cameraria ohridella), vieno iš šalyje sutinkamų drugių darbas. Tai Lietuvoje kasmet pasikartojanti problema.

Kaštoninės kandelės minta paprastųjų kaštonų lapais. Lėliukės peržiemoja nukritusiuose lapuose, o pavasarį iš jų išsirita suaugėliai. Šie ant kaštono lapų padeda kiaušinius, iš kurių išsiritusios lervos įsigraužia į lapo vidų ir juo minta, palikdamos parudusias dėmes. Praėjus maždaug mėnesiui po išsiritimo, lervos pavirsta į lėliukes, iš kurių dar tais pačiais metais gali išsiristi kelios kartos: vėsesniame klimate iki trijų, šiltesniame – iki penkių. Lietuvoje skraidančius suaugėlius galima pamatyti nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo pabaigos ar spalio pradžios.

Cheminės apsaugos priemonės mieste nėra taikomos. Yra keletas saugių būdų kovoti su šiais kenkėjais. Rudenį nukritę kaštonų lapai yra grėbiami, kompostuojami. Tokiu būdu nutraukiamas vabzdžio dauginimasis. Šalyje jau tapo įprastas kovos su drugiu būdas – vabzdžių gaudymas su feromoninėmis gaudyklėmis.

Feromonai yra visiškai saugūs. Jie nekenkia žmonėms, gyvūnams, paukščiams ir nėra nuodingi aplinkai. Kaip jie veikia? Kai vabzdžiai pradeda skraidyti, feromoninės gaudyklės privilioja vabzdžių patinėlius. Patekę į gaudyklę, jie daugiau nebegali iš ten ištrūkti. Patelės lieka neapvaisintos, todėl mažėja šių kenkėjų populiacija.

„Miestuose, kur cheminių preparatų naudojimas draudžiamas, nes yra nesaugus aplinkai, pasirenkamas šis saugus metodas. Feromoninės gaudyklės yra labiausiai pasiteisinanti priemonė mažinti kandelių populiaciją ir taip padėti kaštonams kiek įmanoma ilgiau atrodyti estetiškai. Kartu planuojama ir toliau rūpintis per anksti nurudusių ir nukritusių lapų surinkimu bei utilizavimu“, – komentavo Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Feromoninės gaudyklės kabinamos Reformatų sode, prie Santuokų rūmų bei Paupio gatvėje. Situacija yra stebima, esant poreikiui, gaudyklių bus iškeliama daugiau.

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

39 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar iš Lietuvos oro uostų brangu skristi atostogauti?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist