Miestas

Lukiškių aikštėje atidaroma skaitykla

Birželio 6 d. Lukiškių aikštėje startuoja penktasis, jubiliejinis skaityklos #VilniusSkaito sezonas. Kaip ir kiekvienais metais skaitykloje bus galima rasti apie tūkstantį įvairių žanrų, įvairiomis kalbomis naujausių knygų, kurias bus galima skaitinėti visą vasarą po atviru dangumi patogiuose sėdmaišiuose ant žolės. Knygas skaityklai dovanoja dešimtys leidyklų, projekto partneriai, įvairios organizacijos.
„Labai džiaugiamės, kad ši vasaros knygų rezidencija prigijo sostinėje, tapo neatsiejama miesto ir Lukiškių aikštės dalis. Kiekvieną vasarą sugrįžtantys tie patys skaitytojai, šeimos su vaikais, savo knygas čia pristatantys autoriai, leidyklos, rodo, kad ši skaitykla jau turi savo nuolatinių lankytojų ratą ir džiugu, kad kasmet tas ratas tik vis platėja“ – sako skaityklų #VilniusSkaito įkūrėja ir organizatorė Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė.

Pirma gera naujiena – skaitykloje šiemet bus lentynos su knygomis vaikams ir suaugusiems ukrainiečių kalba. Šias knygas skaityklai nupirko ir padovanojo knygynas „Eureka!”. Žinoma, kad šiuo metu sostinėje gyvena tūkstančiai žmonių iš Ukrainos, tad visi jie kviečiami vasarą į skaityklą, kur gaivioje liepų paunksmėje galės paskaitinėti knygų gimtąja kalba.

Antra svarbi žinia – šį sezoną skaitykla glaudžiai bendradarbiaus su Lietuvos Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Biblioteka ne tik suteiks skaityklai savo išleistų vertingų leidinių, bet ir skaityklos erdvėje organizuos seriją įdomių edukacinių renginių, dirbtuvių ir pan. Pirmąsias savaites skaityklos erdvėje vyks biblioterapijos užsiėmimas su Rasa Derenčiene ir Daiva Janavičiene, meno edukacijos, susitelkimo užsiėmimai su Egle Jovaišaite, projekto „Knygų starto“ ugdomieji renginiai visai šeimai.

Dar viena gera skaityklos naujiena – su socialinio projekto „Daugiau balanso“ autoriais inicijuojama lentyna tuo pačiu pavadinimu. Lentynos „Daugiau balanso“ kūrėjai pristato interaktyvią darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo formulę (www.daugiaubalanso.lt/formule), kurios dėka galite pasiskaičiuoti, kiek laiko skiriate svarbiausiems gyvenime dalykams, kiek norėtumėte skirti ir kiek reikėtų skirti, kad gyventumėte visapusį, pilnavertį, subalansuotą gyvenimą. Formulė – tai ne tik sausi skaičiai, bet ir patarimai bei rekomendacijos 11-ai svarbiausių ir didžiausių gyvenimo sričių: šeimai, darbui, sveikatai ir fizinei formai, miegui, asmeniniam laikui, emocinei sveikatai, intelektualinei veiklai, dvasingumui arba religingumui, bendruomenei ir socialiniams ryšiams, namams ir buičiai bei viskam, kas telpa tarp jų kaip „iššvaistytas / užpildytas laikas“. Lentynoje „Daugiau balanso“ bus projekto specialistų atrinktos kokybiškos knygos lietuvių ir anglų kalba visomis išvardytomis temomis.

 

Šiemet skaitykla bendradarbiaus ir su Prancūzų institutu Lietuvoje. Prancūzų instituto inicijuotoje lentynoje bus galima rasti ne tik albumų apie Prancūziją, prancūzų virtuvę (prancūzų, anglų, lietuvių kalbomis), meno albumų, prancūzų autorių romanų bei knygučių vaikams. Planuojami ir renginiai su vertėju ir Prancūzų literatūros žinovu Vytautu Bikulčiumi, kuris supažindis skaitytojus su iškiliausiais prancūzų autoriais ir literatūriniais kūriniais.

Jau tradicija tapo, kad skaitykloje savo rekomenduojamų knygų lentynas sudarinėja literatūros specialistai. Skaitytojai pasikliauja literatūros žinovais ir ypatingai domisi jų rekomenduojamomis knygomis. Šiais metais skaityklai knygas atrinko: 15min redaktoriaus pavaduotojas, knygų apžvalgininkas Audrius Ožalas, literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė, žurnalistas, politikos ir knygų apžvalgininkas Donatas Puslys ir atnaujintą poezijos lentyną, kaip ir kasmet, pristatys vertėjas, poetas, literatūros apžvalgininkas Marius Burokas. Su skaityklos literatūros specialistais šiais metais bus rengiamas ciklas renginių, kurių metu knygų mylėtojai galės išsamiau susipažinti su šių dienų vertingiausia literatūra, tendencijomis, padiskutuoti apie aktualias, naujas knygas.

2021 metų pabaigoje Vilniaus miestas įstojo į UNESCO Kūrybinių miestų tinklą ir buvo paskelbtas UNESCO literatūros miestu. Šis statusas skiriamas miestui, kuris ne tik aktyviai veikia literatūros srityje, tačiau ir planuoja pokyčius, įsiklauso į literatūros bendruomenės poreikius ir veikia kartu su ja. Gegužės mėnesį įvykusiame susitikime su literatūros bendruomene buvo keliami prieinamumo, infrastruktūros klausimai.  

 

#VilniusSkaito, naujo skaityklos sezono atidarymo dieną miestiečius kvies pasikalbėti apie literatūros miestą, planus ir laukiančius iššūkius. Na, o po šio susitikimo, skaityklos literatūros ekspertai Audrius Ožalas ir Donatas Puslys pristatys savo rekomenduojamas knygas, kurias galės skaitytojai skaityti visą vasarą “Vilnius skaito” skaitykloje.

Birželio mėnesį savo knygų pristatymus skaitykloje taip pat surengs surengs iš Australijos į Lietuva grįžusi autorė Akvilina Cicėnaitė ir poetas, rašytojas, vertėjas Laurynas Katkus. Skaitykla veiks visa vasarą, birželio-rugpjūčio mėnesiais.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
5 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button