Šiais laikais sparčiai tobulėjant technologijoms ir tyrimo metodams hidrometeorologijos mokslas reikalauja nuolatinio specialistų žinių atnaujinimo ir glaudaus tarpvalstybinio bendradarbiavimo. Kelias į dar tikslesnes orų ir klimatines prognozes nelengvas, tačiau atmosferos tyrinėjimai yra nebaigtinis procesas. Dėl šių priežasčių Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prisijungė prie tarptautinės partnerystės projekto „Paskirties vieta – Žemė“ (angliškas trumpinys – DestinE). Projekte dalyvauja tokios valstybės kaip Prancūzija, Ispanija, Švedija, Norvegija ir kitos pažangiausius orų prognozavimo metodus naudojančios valstybės.

Tai yra ambicinga Europos Sąjungos iniciatyva sukurti mūsų planetos skaitmeninį dvynį – interaktyvią kompiuterinę simuliaciją. Ši padės įvertinti orų sukeltų ekstremalių reiškinių poveikį ir juos prognozuoti mažesniu nei kilometro masteliu.

Tikimasi, kad jau netolimoje ateityje pasitelkus visą sudėtingą skaičiavimo infrastruktūrą ir sukauptas žinias pavyks geriau įvertinti bei valdyti įvairias dėl klimato kaitos ir pavojingų orų reiškinių kylančias rizikas. Taip pat bus galima tiksliau testuoti ir analizuoti ateities klimato scenarijus. Tai, savo ruožtu, padės formuoti tvaraus vystymosi ir prisitaikymo prie klimato kaitos bei klimato kaitos švelninimo politiką kelių dešimtmečių laikotarpiu tiek regioniniu, tiek nacionaliniu lygmenimis.

Viso šio ambicingo „DestinE“ projekto galutinė realizacija numatyta naudojant superkompiuterių infrastruktūrą (EURO HPC), kuri sudaryta iš 4 naujų superkompiuterių išdėstytų skirtingose Europos šalyse. Prie viso to vykstant projektui priėjimą bei dalį skaičiavimo resursų gaus ir Lietuva.

Pirmasis programos etapas bus baigtas iki 2024 m. birželio mėn. Jo metu daugiausia dėmesio bus skiriama pirminių infrastruktūros blokų, kurie padės įgyvendinti „DestinE“ būsimuose etapuose, konfigūravimui, diegimui ir demonstravimui.

Nuo 2024 m. iki 2030 m. šie blokai bus toliau plėtojami, siekiant padidinti pajėgumus, įtraukti naujausius mokslo pasiekimus ir meteorologinių stebėjimų informaciją bei pasinaudoti besiformuojančia skaitmeninės infrastruktūros ekosistema, kurią remia Europos Sąjungos programa „Digital Europe“ (liet. Skaitmeninė Europa).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist