Miestas

Kultūros paveldo komisija: paplūdimio įrengimas Lukiškių aikštėje nedera su istorine ir memorialine jos reikšme

Valstybinės kultūros paveldo komisijos nuomone, Lukiškių aikštėje, vienoje Vilniaus svarbiausių reprezentacinių erdvių, Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas įrengti dirbtinį paplūdimį nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme.  

Lukiškių aikštės istorija siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai pažymi ne tik archyviniai duomenys, bet ir įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863 m. sukilimo dalyvių mirties vietą bei akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę paskirtis, tad aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti visas šias funkcijas.

Seimas yra priėmęs nutarimą, kuriame nustatyta, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme. Dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių.

 

Paveldo komisijos žiniomis, paplūdimiui įrengti nebuvo pastatyti nauji pastovūs ar laikinieji inžineriniai statiniai, bet buvo panaudotos žiemos metu veikusios čiuožyklos konstrukcijos. Galimai dėl šios priežasties nebuvo skirta laiko visuomenei supažindinti su tokio pobūdžio aikštės įveiklinimu – sumanymas paviešintas, kai idėja jau pradėta įgyvendinti.

Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių objektų,  nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina šios susiskaldymą dėl svarbių paveldo objektų įveiklinimo, sako Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
48 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Nikas
Nikas
1 metus

O valstybinės kalbos komisija leidžia rašyti “Open Beach”, ar jau pas mus Amerika. Kuo tai skiriasi nuo rusiško užrašo? Atsikratėm vienų okupantų, tai pulkim keliaklūpsčiauti kitiems. Čia Lietuva ir nėra ko čia svetima kalba oficialių užrašų rašinėti, jau nekalbant apie paplūdimio vietą miesto centre. Tokių cirkų net vakarų “proto bokštai” nesugalvojo.

Asavas
Asavas
1 metus

Na jai jau Jei Padaret Pleza tai kur Ezeras?? Na taip Saunei Sugalvojot Ant Beveik Zmoniu Kapiniu Padaryt Pleza .Na Tai Pasalinkint ta Kalejima ir jo vietoi Tvenkini Padarykit tai Bent su PLiazu Deres

Jin
Jin
1 metus

…Čiuožykla veikė antrus (trečius? nebepamenu) metus be problemų, o pliažas staiga jau menkina memorialinę reikšmę? Tai ką, linksmintis tik žiemą, o vasarą tik klūpoti ir raudoti? Nepamenu, kad dėl čiuožyklos buvo klausta – tai ko klausti dėl pliažo; arba viskam vienodos sąlygos, arba prisipažinkit, kad kai kurie politikai specialiai pradėjo kelti šaršalą, kad prieš rinkimus sutelktų savo įprastus rinkėjus – davatkas.

Paskutinį kartą redaguota 1 metus (Jin)
kestutis
kestutis
1 metus

LAUK, Simasiu is meru,uz Lukiskiu a.isniekinima…tegul pats geriau atsistatydina ir grazina is savo kisenes i Vilniaus biudzeta tuos isleistus 120tks.ir atsipraso viesai vilnieciu uz negrazu /skubota sprendima.GEDA merui…nuogiems bimbalams ,dave laisve centre gulet ir vaiksciot…po Vycio veliava!:((

Jonas
Jonas
1 metus

Gaila, kad išsivadavę iš okupanto, niekaip neišvaduojame okupuotų smegenų. Vietoj raudono balvono, būtinai turi stovėti žalias. O kokios laisvės siekė nukankintiejį – ar naujų balvonų?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button