Sveikatos priežiūros įstaigos kasmet sudaro sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, kuriose įvardijama, kiek ir kokių paslaugų pacientams bus galima teikti per ateinančius metus, atsižvelgiant į tų paslaugų įkainius. Vienos didžiausių sostinės gydymo įstaigų Antakalnio poliklinikos direktorius tikina, jog augantis pacientų skaičius lėmė, kad poliklinika kiekvieną mėnesį viršija sutartą sumą. Nors šalies konstitucijoje numatyta, kad valstybė užtikrina piliečiams nemokamą medicinos pagalbą, tačiau realybė yra kitokia – kiekvienoje gydymo įstaigoje PSDF apmokamų paslaugų kiekis yra ribojamas sutartinės sumos.

Kasmet pacientų skaičiumi auganti Antakalnio poliklinika jau dabar gerokai viršija sutartyje su teritorine ligonių kasą nustatytą sutartinę sumą, kurią poliklinika po lygiai paskirsto kiekvieną mėnesį. Poliklinikos direktorius Evaldas Navickas įvardija, kad nors Antakalnio poliklinika yra sparčiausiai auganti gydymo įstaiga sostinėje, susitarimai su teritorine ligonių kasa neaprėpia tiek medicinos specialistų paslaugų, kiek iš tiesų reikia vilniečiams. Jis pažymi, jog šiuo metu, įvertinus pirmiems penkiems mėnesiams paskirstytą biudžetą, sutartinė suma viršyta jau beveik 400 tūkst. eurų.

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei viršijame sutartyje numatytą sumą, už gydytojų specialistų konsultacijas poliklinikai kompensuojama vos 25 proc. lėšų, o už konsultacijas su tam tikrais tyrimais – apmokama 70 proc. realaus įkainio. Pavyzdžiui, sutartą biudžetą viršijanti neurologo konsultacija be papildomų tyrimų būtų kompensuota tik 25 proc. nuo pradinės kainos, o už tokią pačią konsultaciją su reikiamais tyrimais – 70 proc. sumos“, – sako Antakalnio poliklinikos direktorius E. Navickas.

Jis paaiškina, kad likusią dalį, į kurią įskaičiuojami gydytojų atlyginimai, medicinos priemonės, tyrimai ir kitos esminės paciento apžiūros išlaidos ir kuri, viršijus sutartinę sumą, neapmokama PSDF biudžeto lėšomis, turi padengti pati poliklinika.

„Jei neturėtume finansinio rezervo, kiekvieną mėnesį pasibaigus sutartyje numatytoms lėšoms, nebegalėtume teikti paslaugų pacientams, kurių skaičius šiuo metu viršija 100 tūkst. Poliklinikoje veikia 14 skyrių, kuriuose teikiamos įvairios konsultacinės paslaugos, atliekami tyrimai, operacijos. Visa tai yra itin svarbi geros sostinės gyventojų savijautos palaikymo dalis, leidžianti užbėgti už akių sunkioms ligoms, komplikacijoms. Žvelgiant į tai, darome viską, kad tik galėtume funkcionuoti kaip gydymo įstaiga ir teikti reikalingą pagalbą sveikatos problemų turintiems žmonėms, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija turėtų atkreipti dėmesį į šią problemą“, – pabrėžia E. Navickas.

Pasak poliklinikos direktoriaus, derėtų paminėti, kad apie šią situacija Antakalnio poliklinika nuolat informuoja Sveikatos apsaugos ministeriją – poliklinika ne kartą teikė pasiūlymus, taip pat bando vesti derybas su teritorine ligonių kasa dėl sutartinės sumos didinimo, tačiau į tai atsižvelgta nebuvo nei praėjusiais, nei šiais metais.

Galimybės ribotos, bet kasmet sutartinės sumos auga ir skiriama papildomų lėšų

Vilniaus Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) supranta susirūpinimą dėl eilių ir mokamų paslaugų, kurias gyventojai renkasi norėdami greičiau patekti pas gydytoją, vienoje didžiausių Vilniaus gydymo įstaigų – VšĮ Antakalnio poliklinikoje. Džiugina poliklinikos augimas, specialistų skaičius ir jų kvalifikacija, teikiamų medicinos paslaugų įvairovė. Poliklinikos pacientų gausa rodo, kad jiems tai reikalinga, patrauklu, ir Vilniaus TLK sudarydama sutartis su šia įstaiga į tai atsižvelgia.

Kasmet pasirašant sutartis su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, įskaitant VšĮ Antakalnio polikliniką, teritorinė ligonių kasa preciziškai vertina medicinos paslaugų reikmes ir sutartines sumas visoms įstaigoms apskaičiuoja griežtai vadovaudamasi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Atkreiptinas dėmesys, kad VšĮ Antakalnio poliklinikai skiriamos sutartinės sumos buvo didinamos kasmet: 2018 m. – 7,9 proc., 2019 m. – 25,6 proc., 2020 m. – 17 proc., 2021 m. – 15,1 proc. Per pastaruosius penkerius metus iš viso sutartinių lėšų suma išaugo 8,5 mln. Eur (82,6 proc.).

Teisės aktai teritorinei ligonių kasai suteikia galimybę atsižvelgti į išskirtinius gydymo įstaigų poreikius  minimalia apimtimi – tam tikslui pasirašant sutartis derybų metu paskirstoma tik iki 1,5 proc. biudžeto lėšų. Tokiu būdu, atsižvelgiant į VšĮ Antakalnio poliklinikos akcentuojamą įstaigos veiklos specifiką, papildomų pinigų šiai poliklinikai taip pat skirta kasmet: 2017 m. – 240 tūkst. Eur, 2018 m. – 280 tūkst. Eur, 2019 m. – 248,5 tūkst. Eur, 2020 m. – 210 tūkst. Eur, 2021 m. – 210 tūkst. Eur. Taigi per pastaruosius penkerius metus poliklinikai papildomai skirta suma perkopė 1 mln. eurų.

Suprantamas pageidavimas visada gauti finansavimą, atitinkantį visus stiprios ir daug pacientų turinčios gydymo įstaigos reikmes. Kita vertus, teritorinė ligonių kasa negali viršyti asmens sveikatos priežiūros paslaugoms skirto biudžeto, kuris, deja, ne visada visus poreikius gali patenkinti. Visgi įstaigų siekis yra bendras – užtikrinti kokybiškas medicinos paslaugas ir kuo didesnį jų prieinamumą. Tokiais atvejais daugiausia optimalių sprendimų priimama bendradarbiaujant, o sutartinių sumų didinimo ir papildomų lėšų skyrimo faktai rodo, kad toks bendradarbiavimas vyksta.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

26 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist