Miestas

Kitąmet Gedimino pr. prasidės paminklo A. Smetonai statyba

Kitąmet Vilniuje turėtų būti pradėti paminklo tarpukario prezidentui Antanui Smetonai statybos darbai.

Nutarta, kad bus įgyvendinamas konkurse pirmą vietą laimėjęs projektas „622522“.

„Su jo autoriais pasirašyta autorinė licencinė sutartis, jiems perduotos autorių teisės“, – BNS sakė Kultūros ministerijos atstovė Jana Mikulevič.

 

Anot jos, visi projekto įgyvendinimo darbai turėtų būti pradėti kitąmet.

Vyriausybės rengtą paminklo Antanui Smetonai konkursą laimėjo knygos atvartą arba atvirlaiškį su šio tarpukario prezidento portretu vaizduojanti skulptūra.

Jo autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė – pasirinko akcentuoti A. Smetonos ne politiko, o visuomenininko, kalbos normintojo, redaktoriaus, knygų ir vadovėlių leidėjo veiklą.

 

„Todėl vizualinei estetikai pasirenkama ne tiek portretiška ar figūrinė kompozicija, kiek knygos atvartą simbolizuojanti trafaretiška meninė raiška, kylanti iš jo (A. Smetonos – BNS) visuomeninės veiklos signifikantų“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Skulptūrą siūloma gaminti iš rūdijančio plieno. Autorių teigimu, tai atliepia simbolinę idėjos įkrovą – atminties ir istorijos kintamumą, laiko poveikį bei tapatumą su aplinka.

„Skulptūrai naudojama geležis apeliuoja į „geležinės valios“ metaforą, kuri nesunkiai identifikuojama su A. Smetonos asmenybe. Ši medžiaga taip pat referuoja į tvarumą, solidumą per medžiagos simboliką – tad pati skulptūrinio objekto materija įgauna specifinę ženklinę įkrovą. Skulptūrinė plastika – minimalistiška, neperkrauta, aiškiai suvokiamos formos“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

 

Pagal autorių skaičiavimus, paminklas turėtų kainuoti per 45 tūkst. eurų, o visas projekto įgyvendinimas – 233 tūkst. eurų.

Paminklą planuojama pastatyti Vilniuje prie Gedimino prospekte 13-uoju numeriu pažymėto pastato, kitapus Vinco Kudirkos aikštės. Šioje vietoje 1918-aisiais stovėjusiame, iki šių dienų neišlikusiame pastate dirbo Lietuvos Valstybės Taryba, jos pirmininko pareigas ėjo A. Smetona, taip pat veikė Lietuvos valstybės pirmieji Ministrų kabinetai, vadovaujami Augustino Voldemaro ir Mykolo Šleževičiaus. Čia pradėtas leisti ir nepriklausomos Lietuvos pagrindinių valstybės įstatymų ir valdžios įsakymų periodinis informacinis leidinys „Laikinosios Vyriausybės žinios“.

A. Smetona Lietuvos prezidento pareigas ėjo 1919–1920 ir 1926–1940 metais. Jis žuvo 1944 metais, kilus gaisrui namuose Jungtinėse Valstijose.

 

Lietuviai pripažįsta A. Smetonos nuopelnus dėl atkurto Lietuvos valstybingumo įtvirtinimo tarpukariu, valstybės pažangos tuo metu, tačiau kartais prieštaringų vertinimų sulaukia jo atėjimas į valdžią perversmo būdu ir pasitraukimas iš Lietuvos sovietų okupacijos akivaizdoje.

Prezidentas Gitanas Nausėda A. Smetoną yra pavadinęs Lietuvos valstybingumo simboliu.

Autorė Jūratė Skėrytė

 
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
11 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
SMETONA
SMETONA
1 metus

LIETUVIAI O YPAC VILNIUS NEMOKA STATYT PAMINKLUS …GAUNASI TIK VAMZDZIAI…KAM IDOMI TOKIA PAPIGIAJSKA UZ 100 EURU PASTATYTA VAIKU LAIPIOJIMO AIKSTELE ??? CIA NE MENAS IR NE PAMINKLAS…CIA VAMZDIS 2 IS ESMES STATOMA PASITYCIOJIMO IS SMETONOS AIKSTELE….

Aidas
Aidas
1 metus

Tik prieš statant tokius „paminklus“ reikia priminti, jog Smetona padarė perversmą ir nuvertė teisėtą Lietuvos prezidentą Grinių ir įvedė autoritarinį režimą Lietuvoje.
Šimtai buvo sodinami į kalėjimus ir šaudomi. Dabartiniai istorikai bando ir bandys ištrinti šio bailio pabėgusio iš Lietuvos nusikaltimus.
Noriu tikėti sveiku protu ir pasidomėti giliau.
Aidas Bajoriūnas

SMETONA
SMETONA
1 metus
Atsakinėti į  Aidas

NA JEI NE SMETONA LIETUVA NATURALIAI BUTU ISILIEJUSI I SSSR JAU KOKIAIS 1930….VISOJE EUROPOJE VISUR BUVO VIENODAI O KUR BUVO KITAIP ???? RUSIJOJE, VOKIETIJOJE, LENKIJOJE, LATVIJOJE, RUMUNIJOJE, ISPANIJOJE ???? JUS ISVAIZDUOJATE KAD LIETUVA PO RUSIJOS IMPERIJOS OKUPACIJOS NIEKAD NEMACIUSI DEMOKRATIJOS PER 16 METU TAMPA DEMOKRATINE AMERIKA ???? JUK NUO 1990 JAU PRAEJO 30 METU O IKI NORMALIOS DEMOKRATIJOS KAIP IKI MENULIO NET 21 AMZIUJE !!!! O DEL SUSAUDYMO….KUR TIE SIMTAI SUSAUDYTU GALITE PARODYTI ???? SALIA UZ 100 KM NUO LIETUVOS RUSIJOJE ZUDE MILIJONUS KAS MET IR KA….O DEL PABEGIMO..GERAI LATVIJOS ESTIJOS PREZIDENTAI LIKO IR APSISNARGLIAVE KUR SIBIRE TULIKE BUVO NUZUDYTI…REIK… Skaityti daugiau

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button