Miestas

Kiemuose jau nusidriekė krūvos lapų: vilniečiai pasakoja, kaip su tuo tvarkosi

Tiek individualių valdų savininkai, tiek daugiabučių namų kiemus besitvarkantys gyventojai, kiekvieną rudenį sugrėbia milžinišką kiekį lapų. Ir nors šis scenarijus kartojasi kasmet, kiekvieną kartą tenka pasukti galvą, kaip išsivaduoti nuo pūvančių lapų buitiniuose konteineriuose ar rudeninių laužų, galinčių užtraukti atsakomybę. Būtent todėl apie tai, kaip tvarkosi su nukritusiais lapais, pasakoja vilniečiai.

Klaidos, galinčios kainuoti brangiai

Bendrovė „Ecoservice“ skaičiuoja, kad, per praėjusį mėnesį, jau surinko beveik 20 procentų daugiau lapų nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį. Nors atliekų tvarkytojai pastebi, kad rudenį kritusius lapus gyventojai tvarko vis atsakingiau, kai kuriuose kiemuose vis dar galima pastebėti rūkstančių laužų.

„Pasitaiko atvejų, kai sugrėbti lapai, o tarp jų ir kitos žaliosios atliekos, yra deginamos privačiose valdose visai šalia namų. Vis tik, toks elgesys su atliekomis gali brangiai kainuoti. Už rudeninį laužą nuosavame kieme gyventojams gali tekti pakloti nuo 30 iki 230 eurų baudą. Deginant atliekas kyla ir gaisro grėsmė, o tai gali virsti didžiuliu nuostoliu ne tik gamtai, bet ir asmeniniam turtui. Be to, deginant tokias atliekas, į atmosferą išmetamos šiltnamio efektą skatinančios dujos, kietosiomis dalelėmis teršiamas oras“, – įspėja Daiva Skrupskelienė, „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo direktorė.

 

Vis dar dažnai sugrėbti lapai atsiduria ir šalia konteinerių arba dar blogiau – jų viduje. Ekspertė atkreipia dėmesį, kad toks žaliųjų atliekų atsikratymo būdas tampa našta ne tik atliekų tvarkytojams, bet ir kelia nepatogumų patiems gyventojams. Žaliosios atliekos, sumaišytos su buitinėmis, pūdamos skleidžia nemalonų kvapą. Be to, kur kas greičiau perpildo konteinerius, o galiausiai atliekų krūvos pradedamos kaupti šalia ir užteršia kiemus.

Padeda užtikrinti tvarką kiemuose

Kaip teigia vilnietis Viktoras, nors lapų šalia jų daugiabučio niekas nedegino, vis dėlto prie buitinių atliekų konteinerių maišuose sukrautus kartkartėmis palikdavo. Tačiau didžiausias poreikis rasti būdą žaliosiomis atliekomis tvarkyti atsirado tada, kai pernai įkūrę daugiabučio namo bendriją, iš savivaldybės išsinuomojo maždaug 11 arų žemės sklypą.

„Kartu su kaimynais nutarėme kiemelio aplinka rūpintis patys, tai ir galvoti, kaip tvarkytis su nukritusiais lapais ir kitomis kiemo atliekomis, taip pat teko patiems. Jau kurį laiką pjauname žolę, grėbiame lapus, genėjame šakas, tačiau anksčiau viską kaupdavome viename kiemo kampe. Vis tik, kiemelio vaizdas greitai pradėjo nedžiuginti, krūva žaliųjų atliekų mūsų parkelyje atrodė netvarkingai, o norėjome mėgautis švariu kiemu“, – patirtimi dalijasi Viktoras.

 

Tokiu būdu, pasak vilniečio, jų daugiabučio kiemelyje atsirado specialus didmaišis žaliosioms atliekoms. „1 m³ talpos kompaktiškam didmaišiui kieme paskyrėme vietą ir jame šiltuoju sezonu kaupiame nupjautą žolę ir kitas atliekas, tuo tarpu rudenį – sugrėbtus lapus. Ypač patogu tai, kad kaupti atliekas didmaišyje galime neribotą laiką, o jam prisipildžius tereikia paskambinti ir jis būna išvežamas. Patiems gaišti laiko ir savo transportu išvežti žaliųjų atliekų nereikia“, – didmaišio privalumus vardija gyventojas.

Viktoro minčiai, kad toks būdas tvarkyti lapus ir kitas žaliąsias atliekas sutaupo laiko, paantrina ir individualiame name Vilniuje gyvenanti Justė. Moteris sako, kad nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens jų kieme stovintis didmaišis suteikia galimybę ne tik užtikrinti tvarką, bet ir palengvina kasdienybę. „Anksčiau rudeninius lapus kompostuodavome kartu su kitomis žaliosiomis atliekomis savo kieme, tačiau tai keldavo papildomų rūpesčių. Pasirūpinus didmaišiu nebereikia nerimauti, jog žaliosios atliekos netilps į kompostavimui skirtas talpas. Galimybė didelius kiekius lapų krauti į didmaišį gerokai palengvina ir patį kompostavimą, bendrai leidžia palaikyti tvarką nuosavame ar net kaimynų kieme – juk ne vietoje paliktus lapus net ir į svetimą kiemą vėjas gali nunešti“, – juokauja vilnietė.

Didmaišiai – ne tik kritusiems lapams

Daugiabutyje gyvenantis Viktoras taip pat priduria, jog be rudeninių lapų ir kitų žaliųjų atliekų atskirą didmaišį naudoja ir bendrai kiemo tvarkai palaikyti – kartu su kaimynais į jį meta ir kitas kieme surastas atliekas – betono gabalėlius, plytų likučius. Tad naudotis didmaišiais galima ne tik tada, kai kieme kaupiasi žaliosios atliekos ar lapai.

 

„Lengvi ir tvirti polipropileno maišai – didmaišiai, kurie talpina net iki 800 kg atliekų, išties pasitarnauja kaupiant ne tik rudeninius lapus, žaliąsias atliekas, bet ir nedidelius statybinių atliekų kiekius. Į šiuos maišus taip pat galima krauti ir nereikalingus buities daiktus, po persikraustymo likusią pakavimo plėvelę, kartonines dėžes. Tačiau svarbu turėti omenyje, kad žaliosios atliekos ir kiti buities daiktai turi būti kaupiami atskiruose didmaišiuose ir nesumaišomi tarpusavyje, kadangi po surinkimo skirtingų tipų atliekos tvarkomos atskirai“, – gyventojų dėmesį atkreipia „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo direktorė D. Skrupskelienė.

Ekspertė priduria, kad galima užsakyti tiek vieno, tiek ir kelių didmaišių išvežimą vienu metu. Didmaišiai išvežami specialios paskirties automobiliais su manipuliatoriais, todėl išvežimo dieną privažiavimas prie jų turėtų būti laisvas.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button