Miestas

Karantinas tapo pražūtingas dar vienai kultūros erdvei: užsidaro Gariūnų koncertų salė

Jau penktą mėnesį Lietuvoje besitęsiantis karantinas „reikalauja naujų aukų“. Gariūnų verslo ir kultūros parko Koncertų salė bei meno kūrinių ekspozicinės erdvės informuoja apie veiklos nutraukimą.

Ši unikali platforma, puoselėjanti muzikos, taikomosios dailės bei fotografijos menus, visus 8 veiklos metus išimtinai buvo mecenuojama vienintelio rėmėjo – Gariūnų verslo ir kultūros parko lėšomis. Kaip žinia, Gariūnai taip pat neturi galimybės dirbti jau penktą mėnesį iš eilės. Verslas dėl šių veiklos suvaržymų patiria nepakeliamus nuostolius, tad nebegali toliau vykdyti meno mecenatystės ir su dideliu apgailestavimu turi šią veiklą nutraukti. Deja, bet Lietuvos valdžios sprendimai tokiam ilgam terminui visiškai uždaryti kultūrinį gyvenimą daro taip pat naikinantį poveikį visam meno pasauliui.

Koncertų salė Gariūnuose buvo kone vienintelė vieta, kurioje klausytojai turėjo galimybę nemokamai klausytis aukščiausio lygio atlikėjų pasirodymų ir lankytis įvairiose parodose. Taip pat ši vieta sudarė unikalias galimybes Lietuvos ir užsienio menininkams savo saviraiškai, pilnai atlyginant jų honorarus, kelionių, gyvenimo ir kitas išlaidas.

 

Idėja įrengti koncertų salę Gariūnų patalpose kilo 2012 m., kuomet Gariūnai tiesiai iš Niujorko įsigijo koncertinį fortepijoną Steinway & Sons. Dėl ypatingo skambėjimo šio prekės ženklo fortepijonus renkasi 99% garsiausių pasaulio koncertų salių. Vėliau, nedarant jokio kompromiso kokybei, įrengta 225 – 300 sėdimų vietų turinti koncertų salė, skirta gyvai akustinei muzikai, naudojant naujausias technologijas ir siekiant sukurti ypatingą garsų skambėjimą šioje erdvėje.

Per tą laiką Garūnų salė surengė beveik 200 koncertų, pristatė tris Tarptautinius klasikinės muzikos festivalius „Intermezzo“, suteikė galimybę lietuvių klausytojams išgirsti geriausius Lietuvos ir užsienio atlikėjus: pianistus Gabrielių Alekną,  Petrą Geniušą, Kasparą Uinską, violončelininką Gleb Pyšniak, smuikininkes Dalią Dėdinskaitę ir Justiną Auškelytę, styginių kvartetą „Mettis“, Klaipėdos kamerinį orkestrą, operos solistus Modestą Sedlevičių, Juliją Stupnianek – Kalėdienę, Agnę Stančikaitę, pasaulines žvaigždes – pianistus Evgeni Bozhanov, Miroslav Kultyshev, Alexei Grynyuk, smuikininkus Nikitą Boriso-Glebsky, Svetlin Roussev, Valeri Sokolov, violonečelininkus Alexander Kniazev, Leonard Elschenbroich, Latvijos muzikos akademijos simfoninį orkestrą, Stradivarijaus kvartetą iš Šveicarijos ir daugelį kitų nuostabių atlikėjų. Mūsų šalies publika galėjo visų šių koncertų klausytis nemokamai. Bilietai į tokių atlikėjų koncertus neretai kainuoja ne vieną dešimtį eurų, o kad išgirsti ne vieną iš šių atlikėjų jų ištikimiausi gerbėjai specialiai vyksta į koncertus kitose šalyse. Visi koncertai be išimties buvo sausakimšai užpildyti publikos. Skaičiuojama, kad per šiuos veiklos metus koncertuose galėjo apsilankyti apie 100 000 klausytojų, kurių nemaža dalis tokiuose koncertuose dalyvavo pirmą kartą. Koncertų salė Gariūnuose buvo gavusi išskirtines teises transliuoti tiesiogiai Berlyno filharmonijos „gyvus“ koncertus, tad klausytojai taip pat turėjo galimybę nusikelti į Berlyną ir išgirsti geriausių pasaulio atlikėjų koncertus tiesiogiai.

Šalia koncertinės veiklos Gariūnuose veikė net trys erdvės, kuriose buvo eksponuojami iškiliausių lietuvių menininkų darbai, tame tarpe: tapytojo ir fotomenininko Rimanto Dichavičiaus, tapytojų Aloyzo Stasiulevičiaus, Jono Daniliausko, Linos Beržanskytės – Trembo, Arvydo Bagdono, Česlovo Polonskio, Rimto Tarabildos, a.a. Antano Beinaravičiaus ir daugelio kitų. Pažymėtina tai, kad kiekvieno iš šių menininkų parodai buvo išleidžiamas parodos katalogas, kurio išleidimas taip pat buvo remiamas Gariūnų verslo ir kultūros parko lėšomis. Iš viso per šį laiką išleista 50 katalogų.

 

„Sutinkame, kad pasaulis pateko į sudėtingą situaciją ir tai, kokią žalą daro covid 19. Tačiau, ar pasirinktos tinkamos priemonės kovai, ar reikėjo visiškai sustabdyti kultūrą ir verslą? Menininkai neturi galimybės pasirodyti viešai jau beveik metus, jau penktą mėnesį iš eilės koncertų salės stovi tuščios. Jei valstybė negali pasirūpinti šia sritimi finansiškai, tai ar gali leisti uždaryti tokiam laikui? Galbūt reikėtų garsiai įvardinti, kad valdžia vykdo mirties bausmę verslui, kultūrai ir kultūros erdvėms. Tik ar ji pati bus pajėgi susidurti su viso to pasekmėmis. Žmogus gal ir gali išgyventi be renginių, be kultūros kažkurį tai laiką, bet ar auginant išsilavinusią, pažengusią visuomenę nereikėtų pažvelgti plačiau ir toliau? Šiandien mes skelbiame apie mūsų veiklos pabaigą ir tai yra tiesioginių valdžios sprendimų pasekmė. Dėkojame visiems klausytojams, kad per visus šiuos metus buvo su mumis. Atsisveikindami sakome, kad padarėme viską, ką galėjome, tačiau tęsti veiklą nebeturime galimybės. Turėjome misiją šviesti mūsų šalies žmones, skleisti meną, padėti jam gyvuoti Lietuvoje. Liūdna, tačiau galime nuo šiol tik būti stebėtojais, o kas bus toliau.“ – kalbėjo Gariūnų verslo ir kultūros parko koncertų salės atstovai.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
14 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
...
...
6 mėnesius

Ei, o parašyt kad straipsnis užsakytas nereikia?

Vaiva
Vaiva
6 mėnesius

Labai liūdna žinia… Nuostabūs koncertai, festivaliai, atlikėjai… puiki salė ir, manau, geriausia akustika Lietuvoje. Gaila. Bet gal dar yra vilties ateityje. Ačiū už tuos nuostabius vakarus!

ehe
ehe
6 mėnesius

normalu, kad uzsidaro, kaip gali egzistuot toks tandemas kaip GARIUNAI- KULTURA :)))

zigmus
zigmus
6 mėnesius

pirmą kart girdžiu, kad tokia išvis yra 😀 😀 Kur ji išvis randasi? 🙂

Kur ji išvis randasi?
Kur ji išvis randasi?
6 mėnesius
Atsakinėti į  zigmus

ehm… gariūnuos 🙂 elementari logika
tamstai yra nepavaldi, panašu

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button