Visos Vilniaus miesto nuotekos patenka į Vilniaus nuotekų valyklą, kur yra išvalomos mechaniniu ir biologiniu būdu. Valymo metu išgautas – nusėdęs ir atskirtas nuo išvalyto vandens – dumblas tvarkomas dviem būdais: dumblą sausinant arba džiovinant. 

Dumblo džiovinimo procesas vyksta termohidrolizės įrenginiuose – „Vilniaus vandenys“ yra vienintelė įmonė Baltijos šalyse, kuri apdoroja dumblą šiuo būdu. Džiovintas dumblas yra tvarkomas žiedinės ekonomikos principais. Jis yra panaudojamas energinių želdinių tręšimui, o džiovinimo procesu metu susidariusios dujos – elektros gavybai. 

Valant nuotekas susidaręs ir nusausintas dumblas iš Vilniaus miesto nuotekų valyklos yra atiduodamas biologiškai suyrančių atliekų kompostavimu užsiimančiai įmonei. Ji laikydamasi technologinio proceso dumblą kompostuoja „Vilniaus vandenų“ teritorijoje esančioje dumblo kompostavimo aikštelėje, vėliau – kompostuotą dumblą išveža ir realizuoja.

Kaip yra kompostuojamas dumblas ir kaip realizuojamas iš jo gautas kompostas?

Dumblo kompostavimo ir realizavimo paslaugas teikianti įmonė dumblą sumaišo su žaliosiomis atliekomis ir 3–4 mėnesius pūdo. Šio proceso metu iš dumblo susidaro kompostinė žemė, kurią po to įmonė išveža antriniam panaudojimui.

Iš dumblo susidariusi kompostinė žemė naudojama kaip medžiaga apleistų žemių atstatymui, miesto želdinių tręšimui ar pakelių sutvirtinimui ir apželdinimui. 

Kaip vykdoma kompostuojamo dumblo apskaita ir atsiskaitymas? 
Tam, kad kompostuojamo dumblo apskaita ir atsiskaitymas už jo sutvarkymą būtų skaidrūs, „Vilniaus vandenys“ vadovaujasi šiais principais:

1. Su paslaugos teikėju yra atsikaitoma dalimis. 60 proc. paslaugos kainos „Vilniaus vandenys“ teikėjui sumoka, kai perduoda teikėjui dumblą kompostuoti, likusią 40 proc. sumos „Vilniaus vandenys“ sumoka, kai dumblas sukompostuojamas ir išvežamas bei pateikiami kokybės protokolai, pažymos iš komposto gavėjų, patvirtintos parašu, kad kompostą išties gavo. Paslaugos kaina priklauso nuo sukompostuoti atiduodamo dumblo svorio.

2. „Vilniaus vandenys“ periodiškai atiduoda teikėjui sąlyginai mažus dumblo kiekius, vidutiniškai apie 1000–1500 tonų dumblo per mėnesį. Todėl nėra jokios rizikos, kad dumblą tvarkanti bendrovė sukaups didelius dumblo kiekius. Pagal Taršos leidimą dumblo tvarkytojai gali vienu metu dumblo kompostavimo aikštelėje laikyti tik 100 tonų atliekų, tai reiškia, kad viskas, kas perduodama, privalo būti sukompostuota.

Iki šiol „Vilniaus vandenys“ dabartiniam dumblo paslaugų teikėjui „Bioineksas“ yra perdavusi beveik 15 tūkst. tonų nusausinto dumblo. Iš viso už sutvarkytą ir realizuotą dumblą „Vilniaus vandenys“ „Bioineksui“  jau yra sumokėjusi 531 tūkst. eurų.

Kaip „Vilniaus vandenys“ kontroliuoja dumblo tvarkymo procesą?

Bendrovė griežtai kontroliuoja nusausinto dumblo perdirbimo į kompostą procesą: procesas stebimas ir filmuojamas vaizdo kameromis, perdirbti atiduodamo dumblo kiekiai sveriami, kaskart fiksuojami apskaitos sistemose. Kiekvieno mėnesio pabaigoje, paslaugos teikėjams pateikus periodines ataskaitas, tikrinamas perduoto dumblo ir sutvarkyto komposto balansas. 

Iš rangovo bendrovė reikalauja pateikti kokybinių komposto tyrimų, taip pat ir dumblo realizavimo pažymas, patvirtintas komposto gavėjų parašu.

Dumblo perdavimo, sukompostavimo ir komposto išvežimo procesą skirtinguose etapuose kontroliuoja ir Aplinkos apsaugos departamentas, priklausantis Aplinkos ministerijai. Departamento specialistai tikrina, ar įmonė tinkamai tvarko dumblą ir atlieka jo apskaitą, kam jį atiduoda ar turi dumblo sutvarkymą reglamentuojančius dokumentus, ar jie atitinka LR teisės aktus. Dabartinio tvarkymo paslaugos teikėjo UAB „Bioineksas“ patikrą Departamentas atliko š. m. rugpjūčio 20 d. Jokių pažeidimų nustatyta nebuvo. 

Kokių papildomų priemonių „Vilniaus vandenys“ imasi dumblo tvarkymo kontrolei užtikrinti?

„Vilniaus vandenų“ vadovybei gavus ir viešai pasirodžius informacijai apie tai, kad galimai vykdoma nesąžininga dumblo kompostavimo veikla, bendrovė „Vilniaus vandenys“ inicijavo vidinį tyrimą.

Bendrovė etapas po etapo peržiūrėjo kompostuojamo dumblo technologinį procesą, išanalizavo komposto kokybę reglamentuojančius dokumentus, nuodugniai patikrino perdirbti atiduoto dumblo ir jau realizuoto komposto apskaitą. „Vilniaus vandenų“ specialistai papildomai patikrino ir tai, kam ir kaip rangovas perduoda kompostą, nors tai ir nėra bendrovės atsakomybė. 
Nuodugniai išanalizavę situaciją „Vilniaus vandenys“ sutartinių dumblo tvarkymo pažeidimų, galimai netikslios ar nesąžiningos dumblo ir komposto apskaitos neįžvelgė, tačiau, jei prireiks, inicijuos nepriklausomą sutarties vykdymo tyrimą ir pareikalaus susijusių asmenų atsakomybės. 
Bendrovė neatmeta galimybės kreiptis ir su atsakingomis šalies institucijomis, siekiant dumblo tvarkymo procese įvertinti korupcijos, suinteresuotų grupių veikimo, siekiant daryti poveikį, rizikas. 

Kaip atrinkta dumblą tvarkanti įmonė?

Dumblo kompostavimą „Vilniaus vandenys“ patiki viešųjų pirkimų budu laimėjusiai įmonei, su kuria pasirašoma apdoroto dumblo kompostavimo sutartis. 

Dumblo kompostavimo paslaugą nuo šių metų vasario bendrovei „Vilniaus vandenys“ teikia viešuosius pirkimus laimėjusi įmonė – UAB „Bioineksas“. „Vilniaus vandenų“ sutarties su „Bioineksu“ dėl dumblo tvarkymo trukmė – treji metai, maksimali sutarties vertė – 5,5 milijono eurų. Visgi, sutarties reali vertė priklauso nuo „Vilniaus vandenų“ dumblo kiekio, tad sutarties pabaigoje ji gali būti gerokai mažesnė. Maksimaliai per 3 metus bendrovė gali atiduoti 200 000 tonų nusausinto dumblo, minimaliai – 20 000 tonų. 

Ne vienerius metus „Vilniaus vandenų“ dumblą kompostavo bendrovė „Biastra plius“, kuri dėl veiklos specifikos neturėjo konkurencijos. Įvertinę ydinga tapusią situaciją, kada monopolinę padėtį turinti įmonė perspėjo, kad kels paslaugos kainą, taip pat siekdami užtikrinti / sudaryti konkurenciją, „Vilniaus vandenys“ 2019-ųjų gegužę paskelbė naują pirkimą nuotekų dumblo kompostavimo paslaugoms.

Organizuojant pirkimą buvo siekiama užtikrinti maksimalų skaidrumą:

1. Pirkimų strategija buvo parengta siekiant didinti konkurenciją ir išvengti vieno teikėjo, kaip buvo praeityje. Strategija pasiteisino – konkurse dalyvavo keturi tiekėjai, o galutinius pasiūlymus pateikė dvi įmonės.

2. Pirkimo būdas pasirinktas vertinant tik mažiausią kainą, taip išvengiant bet kokių abejonių, interpretacijų, ginčų dėl pirkimo skaidrumo. Pirkimu pavyko užsitikrinti mažesnę kainą nei buvo iki tol kelerius metus iš eilės.

3. Organizuojant pirkimą buvo sudėti visi įmanomi saugikliai, kad būtų užsitikrintas įsipareigojimų vykdymas.

4. Įvykusio pirkimo teisėtumą tikrino Viešųjų pirkimų tarnyba, išoriniai auditoriai bei buvo atlikta Sandorio atitikties Nacionalinio saugumo interesams patikra. Pažeidimų nustatyta nebuvo.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist