Miestas

Įsibėgėja benamių kačių sterilizacijos programa

Atėjus pavasariui, UAB „Grinda“ administruojamuose Vilniaus gyvūnų globos įsibėgėja benamių kačių sterilizacijos programos „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP) vykdymas. Apie PSP programos esmę ir reikalingumą kalbamės su Vilniaus gyvūnų globos namų vadove, veterinarijos gydytoja Agne Žėbiene.

Agne, kodėl svarbu vykdyti PSP programą?

Paskaičiuokime: jei viena sveika katė per metus gali atsivesti iki 18 kačiukų, o tokių kačių mieste yra 1000, tai reiškia, kad benamių kačių populiacija mieste per 12 mėn. teoriškai gali išaugti net iki 18 tūkst.

Eksponentinį kačių dauginimąsi privalu kontroliuoti dėl kelių priežasčių. Pirma, higienos sumetimais: katės savo teritoriją žymi šlapimu, palieka išmatų. Antra, prasidėjus kačių vaisinimosi periodui, trikdomas gyventojų poilsis – katės po langais kniaukia, neretai kyla dėl patelių konkuruojančių katinų pjautynės. Trečia, žmonės randa būdų, kaip atsikratyti nepageidaujamu prieaugliu, ir tie būdai dažniausiai būna labai brutalūs.

 

Kas yra PSP programa, kokia jos esmė?

Programos „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ esmė yra humaniškai kontroliuoti benamių kačių populiaciją. Šią programą vykdome nuo 2011 metų. Vykdant PSP programą benamės katės sugaunamos, jei sveikos – kastruojamos ar sterilizuojamos, o po keleto dienų, operacijos randeliams sugijus, paleidžiamos toje pačioje vietoje, kur buvo sugautos.

Žmonėms dažnai kyla klausimų, kodėl pagautos katės nelieka prieglaudoje. Atsakymas paprastas – laukinės katės nesugeba prisitaikyti gyventi patalpose, todėl narvelyje ar net namuose labai stresuoja. Kiemas, iš kurio jos buvo paimtos, ir yra tikrieji jų namai: čia jos geriausiai jaučiasi, čia yra jų medžioklės plotai. Sterilizuotos katės ir toliau gina savo teritoriją, neįsileidžia į ją naujų gyventojų. Tačiau svarbiausia – čia jos efektyviai kontroliuoja graužikų (kartais platinančių sudėtingai pagydomas ligas) populiaciją. Būtent todėl kai kuriuose kiemuose pastatyti specialūs nameliai, kuriuose katės gali pasislėpti esant nepalankioms oro sąlygoms.

Naudodamasi proga noriu padėkoti geros širdies globėjams, kurie rūpinasi puslaukinėmis katėmis, jas palepina skaniukais, parūpina švaraus ir šviežio vandens. Ačiū Jums! Visada stengiamės padėti pasirūpinti Jūsų globotiniais, apsaugoti juos nuo nepageidaujamo prieauglio ir ligų.

 

Kaip PSP programą sekasi vykdyti šiemet?

PSP programa jau vykdoma pilna apimtimi, gyvūnų gaudymo eilė jau sudaryta kelias savaites į priekį. Beglobių gyvūnų sterilizacija bus vykdoma iki pat pirmųjų šalčių, tad laukia bent 7 mėnesiai aktyvaus darbo.
Žiemos metu PSP programą pristabdome, nes šaltuoju metų laikotarpiu yra sudėtingesnis pooperacinis laikotarpis, o kergimosi tikimybė yra minimali.

2021-aisiais jau sterilizavome 117 kačių: sausio mėnesį – 14 kačių, vasarį – 24 kates, kovą – 79. Pernai pagal PSP programą išoperuotos 679 katės.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
7 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Bronius
Bronius
1 dieną

Sode priziurim pavasario kaciuku vada+priklydo dar vienas=5 Priklydus katyte, buvo tragiskos bukles, sulysusi, suvargusi ir purvina, mat neturi priekiniu dantuku, nemokejo,ar negalejo valgyti. Nors yra isskirtine jos akys yra skirtingos. Dabar jau grazi, jai maista smulkiname. Mielai apsiimciau juos visus priimti i namus, bet namuose turim seimininka “Memphi” , jagu veisles suni. Tad jie lik sodo katinai, nors leidziasi glostomi. Ar galima butu juos sterilizuoti?

hmmm
hmmm
3 mėnesius

antivakseriai, netyčia nesupainiokit adresų, jei ateis nušvitimas vis gi skiepytis:D

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button