Miestas

Gedimino prospekto vizija: pilnas gyvybės ir kūrybos, mažiau biurokratijos

XIX a. pirmoje pusėje šioje Vilniaus vietoje driekėsi negrįstas kelias, veikė turgus. Vėliau pradėjo plėtotis infrastruktūra, dygti pastatai, riedėti troleibusai. Dabar troleibusų transporto eismo nelikę nė pėdsako, o šios gatvės veidą keičia modernios erdvės. Tai pagrindine sostinės arterija vadinamo ir vis sparčiau atgyjančio Gedimino (anksčiau Šv. Jurgio) prospekto istorijos detalės.

Pasak  Mindaugo Pakalnio, vyriausiojo Vilniaus miesto architekto, Gedimino prospektas – miestą reprezentuojanti gatvė, kuriai būtina skirti didelį dėmesį, ypač jos daliai nuo Lukiškių iki Seimo.

„Kai buvo nutrauktas susisiekimas viešuoju transportu ir iškeltas Miesto plėtros departamentas, Gedimino prospekto vakarinė  dalis prarado gyvybingumą. Nors šioje dalyje įsikūrė Seimas, tačiau to neužteko. Miestui keičiantis norisi šiai prospekto daliai įpūsti daugiau kūrybos ir energijos. Kad tai nepavirstų biurokratiniu Briuselio rajonu, kur vakare parduotuvės uždarytos ir tampa tuščia. Kiekvienas naujas objektas turi suteikti gatvei dinamikos. Vienas iš tokių – naujoji sostinės erdvė „Live Square“, – sako M. Pakalnis.

 

Siekia jungti skirtingus žmones

Per beveik dvejus metus iškilusi atvira miesto erdvė „Live Square“, jungia verslo centrą su prekybos galerija, 4 žvaigždučių viešbutį „Hilton Garden Inn“ su konferencijų centru, gyvenamuosius pastatus su 88 apartamentais.

„Siekiame, kad šioje Gedimino prospekto dalyje sėkmingai gyvuotų ir viena kitą papildytų skirtingos socialinės grupės. Vietiniai gyventojai, kurie vakare užsuka į kavinę, miesto svečiai, kurie iš viešbučio patenka į Lukiškių aikštę, kur šiltuoju metų laiku fontane taškosi vaikai. Kultūrinės institucijos, kūrybingi žmonės, IT hipsteriai, startuoliai, laisvai samdomi darbuotojai bendradarbystės erdvėse – „Live Square“ ir ši Gedimino prospekto dalis turi atspindėti kiekvienam didmiesčiui būdingą daugiafunkcį gyvenimą ir jungti skirtingus žmones“, – neabejoja M. Pakalnis.

Naujoji sostinės erdvė „Live Square“ visuomet atvira vilniečiams. Čia yra galimybė pakilti į terasą ant stogo – tai ypač aktualu ieškantiems vietų įsimenančioms miesto fotografijoms ar norintiems įsiamžinti Gedimino prospekto panoramoje.

 

„Norėtųsi, kad „Live Square“ kurtų ir tęstų nuosaikią Gedimino, buvusio Šv. Jurgio, prospekto  istoriją. Lyg audinys, kurį audi toliau. Jeigu žmonės naujoje erdvėje pasivaikščios, pamatyti objektai ar vaizdai įkvėps kūrybai ar svarbiems asmeniniams pokyčiams, vadinasi, mūsų pasirinkta kryptis miestui vertinga“, – sako Domas Dargis, „Eika“ vadovas.

Gyvenimo Gedimino prospekte ypatumai

Daugiau nei 20 metų Gedimino prospekte gyvenantis verslininkas Justinas Katkus sako, kad vienas iš įdomiausių privalumų – niekada su dauguma vilniečių nereikia važiuoti į darbą, tai lyg tekėti priešinga srove.

„Rytais dauguma važiuoja dirbti į miestą, o aš – iš miesto. Vakarais atvirkščiai. Todėl niekada nereikia gaišti laiko spūstyse“, – sako verslininkas.

 

Pasak J. Katkaus, kaip ir kiekviename Europos didmiestyje, tenka priprasti prie didesnio intensyvumo ir dainų naktimis, taip pat ir prie mugių ar švenčių pagrindinėje gatvėje, kurios sustabdo eismą. „Istoriškai pagrindinė miesto gatvė yra intensyvi ir tiesiog reikia su tuo susitaikyti“, – įsitikinęs Gedimino prospekte gyvenantis verslininkas.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
14 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Algimantas

Matau, kad straipsnio autorius prieštarauja pats sau. Kalbama, kad reikia daugiau kūrybinių erdvių mieste – taip reikia! Tačiau pažiūrėkite į nekilnojamo turto kainas šioje miesto vietoje. Kuris Lietuvos menininkas čia gali kanors įpirkti? Mes labai sėkmingai komercializuojam miesto centrą, greitai kainos taps įkandamos tik spekuliantams, nekilnojamo turto bendrovėms, “Armani” parduotuvėms ir užsienio investuotojams. Tiems žmonėms, kurių mums labiausiai reikia miesto centre – jis paprasčiausiai neįperkamas. Kad miesto audinys pilnai funkcionuotų reikia pilno spektro veiklų – meno, amatų, švietimo, nevyriausybinių/neformalių grupių buvimo, eksperimentų, ir t.t. Tačiau dabar būtent ir yra einama Briuselio keliu, nes viskas atiduodama į laisvos rinkos rankas. Tik… Skaityti daugiau

Almantas

O tu nori kad paveldą nemokamai dalintų? Jeigu jau paveldą tau parduoda, tai turi įsitikinti jog turi pakankamai lėšų pastato priežiūrai, ne be reikalo jie nekainuoja kaip sovietinis dviejų kambarių butukas fabijoniškėse.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button