Miestas

Bazilijonų vienuolyno ansamblyje pradedami trys tvarkybos projektai

Vilniaus bazilijonų vienuolyno statinių ansamblyje pradedami trys paveldo tvarkybos projektai: Švč. Trejybės bažnyčios salės grindų tyrimo ir projektavimo, salės pietinės sienos bei ansamblio varpinės tvarkybos darbai. Visi trys tvarkybos projektai finansuojami Paveldotvarkos programos lėšomis.

„Vilniaus bazilijonų vienuolyno ansamblis – neatskiriama ne tik sostinės senamiesčio peizažo, bet ir ilgametės Lietuvos bei Ukrainos bendrystės dalis. Kartu tai – išskirtinis paveldo objektas, kurio tyrimai ir tvarkybos darbai mums atskleidžia vis gilesnius istorijos sluoksnius. Suprasdami šio objekto vertę ir būtinybę nuosekliai juo rūpintis, šiemet skyrėme lėšų net trims objekto tvarkybos projektams, o varpinei iš pradžių numatytą 20 tūkst. eurų sumą padidinome iki 130 tūkst. eurų“, – sako kultūros viceministras Rimantas Mikaitis. 

Kultūros ministerijos skelbiamame pranešime informuojama, kad vienuolyno ansamblio Švč. Trejybės bažnyčios salės interjero (pietinės sienos) remonto, restauravimo ir konservavimo darbai bus pradėti artimiausiomis dienomis. Tam šiemet skiriama 130 tūkstančių eurų valstybės biudžeto lėšų. Taip pat artimoje ateityje bus atliekami bažnyčios salės grindų tyrimai ir parengtas tvarkybos darbų projektas, šiems darbams skiriant beveik 11 tūkstančių eurų.

 

Paveldo specialistų dėmesio sulauks ir ansambliui priklausanti varpinė. Šiuo metu pradėti jos stogo dangos demontavimo darbai. Ateityje numatoma remontuoti varpinės stogą, įrengti laiptus, lietaus vandens nuvedimo sistemą. Varpinės bei bažnyčios pietinės sienos tvarkybos darbams po 50 tūkst. eurų numato skirti ir bazilijonų vienuolyno ansamblio valdytojas.

Prieš 31 metus Vilniaus bazilijonų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Trejybės bažnyčia ir šalia esantis vienuolynas buvo perduoti Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčiai ir vienuoliams bazilijonams. Prieš septynerius metus šiame paveldo objekte valstybės lėšomis pradėti tvarkybos darbai: pirmiausia buvo tvarkoma bažnyčios fasadai, bokštai, stogas, po altoriumi esanti kripta.

Švč. Trejybės bažnyčia ir vienuolynas skaičiuoja jau daugiau kaip 500 metų. Manoma, kad medinė cerkvė šioje vietoje Algirdo žmonos kunigaikštytės Julijonos pastangomis buvo pastatyta 1347–1350 metais. 1514 m. Vilniaus kaštelionas, Trakų vaivada kunigaikštis Konstantinas Ostrogiškis pastatė dvi naujas mūrines cerkves. Viena jų, iškilusi vietoje minėtos medinės cerkvės, ir buvo dabartinė Švč. Trejybės bažnyčia su vienuolynu. Po Bresto unijos, 1595 m., Švč. Trejybės cerkvė su vienuolynu atiduota unitams.

 

Karolina Konopackienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
11 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button