Miestas

Ar P. Cvirkos paminklas Vilniuje turi būti nukeltas? Argumentai už ir prieš

Kultūros ministras Simonas Kairys pasiūlė išbraukti sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklą iš Kultūros vertybių registro.

Tai leistų Vilniaus miesto savivaldybei iškelti paminklą iš sostinės centro, tačiau prasidedantys svarstymai vėl skatina diskusijas tarp politikų ir kultūros veikėjų.

Naujienų agentūra BNS pateikia argumentus už ir prieš skulptūros nukėlimą.

 

Argumentai už nukėlimą: 

* P. Cvirka jau nuo pirmosios sovietų okupacijos 1940-aisiais aktyviai kolaboravo su Maskva, būdamas fiktyvaus Liaudies Seimo sekretoriumi pasirašė deklaraciją, patvirtinančią Lietuvoje įvedamą sovietinę santvarką, vėliau vadovaudamas Rašytojų sąjungai šalino iš jos kolegas už antisovietines pažiūras, perduodavo informaciją saugumo struktūroms.

* Paminklas iki šiol yra įtrauktas į Kultūros vertybių sąrašą, tačiau tai padaryta remiantis sovietiniu registru, į kuriuos monumentas įtrauktas likus dviem dešimtmečiams iki Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo.

 

* P. Cvirkos paminklas jo garbei statytas už aktyvų kolaboravimą su sovietų valdžia, ne už literatūrinius nuopelnus. Pastarieji įamžinti kitoje sostinės vietoje – Naujamiestyje stovi skulptūra „Lakštingala“, kuri, pagal vieną iš versijų, iškilo pagal P. Cvirkos apsakymą, pasakojantį apie sovietiniams partizanams talkinusį vaiką, pramintą Lakštingala.

* Šiuo metu yra gera proga atnaujinti P. Cvirkos aikštę, nes ant Tauro kalno bus statoma nacionalinė koncertų salė, tvarkoma visa aplinkinė teritorija.

Argumentai prieš nukėlimą:

 

* Būtina atkreipti dėmesį į literatūrinį P. Cvirkos talentą, literatūros klasika tapusius jo kūrinius, reikia atskirti menininko paliktą kūrybą nuo jo „sudėtingo ir prieštarų kupino gyvenimo“ bei padarytų klaidų.

* Griaudami paminklą neperrašysime dramatiškos Lietuvos istorijos, o paliekant sovietmečio paveldą reikia kalbėti apie platesnį laikmečio kontekstą, pristatyti jį turistams, jaunajai kartai. Siekis beatodairiškai naikinti sovietinį paveldą niekuo nesiskirtų nuo sovietinės cenzūros. 

* Didesnį ar mažesnį kolaboravimą su sovietų režimu galima priskirti ir kitiems garsiems to meto rašytojams, įskaitant Vincą Krėvę, Vincą Mykolaitį-Putiną, Justiną Marcinkevičių, tačiau dėl jų įamžinimo tiek diskusijų nekyla.

 

* P. Cvirkos paminklas bei skveras taip pat yra pripažintų menininkų – skulptoriaus Juozo Mikėno bei architekto Vladislovo Mikučionio kūriniai, o jų griovimas reikštų to meto kultūros ženklų naikinimą.

* Paminklo nukėlimo klausimą reikėtų atidėti ir imtis jo tik išsprendus neatidėliotinus iššūkius dėl COVID-19 pandemijos, o prieš priimant sprendimus atsiklausti gyventojų nuomonės.

Autorius Ignas Jačauskas

 
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
31 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
SALOMEJA NERIS
SALOMEJA NERIS
21 dienas (-ų)

O KODEL VILNIUJE, VILNIAUS GATVEJE TURIME KOLOBORANTES SALOMEJOS NERIES MOKYKLA IR PAMINKLA ???? KO SIMASIUS TYLI ???? AR NE DEL TO KAD NUGRIOVUS CVIRKOS PAMINKLA ATSILAISVINA GAN NENAZAS SKYPAS MIESTO CENTRE O PERVADINUS S. NERIES MOKYKLA IR NUGRIOVUS JOS PAMINKLELI SKLYPAS NEATSILAISVINS … ;-D KAZKAIP MAN SIKASIAUS MERAVIMO LAIKAS ASOCOJUOJASI TIK GRIOVIMAIS O VA SU STATYBOMIS NIEKS NESIGAUNA….JOKIU NAUJU GATVIU, JOKIU NAUJU PARKU, JOKIOS SENU NAMU RENOVACIJOS…TIK SVAICIOJIMAI, PROJEKTAI, GRIOVIMAI…

Gruzas
Gruzas
22 dienas (-ų)

Grūto parkas seniai jo laukia.

kestutis
kestutis
22 dienas (-ų)

matomai,Vilniuje nebeliko jau ka griaut…kad prie pagarbaus P.Cvirko paminklo prisiknyso…tarkim,jie bolševikine ideologija vede o A.Smetona-fašistine!ir priedo,spruko ,išdave Lietuva:( PALIKTI…ir garbingai sutvarkyti skvera,jau pakanka,TOS labusu revoliucijis per šiuos 30m.:(((((

taip
taip
22 dienas (-ų)

lauk

Hmm
Hmm
22 dienas (-ų)

Gal nereikia čia demokratijos vaidint su iš piršto išluptais argumentais?:) rimtai yra norinčių, kad paminklas sovietiniam nusikaltėliui čia stovėtų? hitleris irgi buvo menininkas, visai neblogai piešė, bet sunaikinti net jo visų giminių kapai ir namai, o čia vargano paminklo į muziejų nesugeba atiduot

Nereikalingas
Nereikalingas
22 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Hmm

Taip, yra. Bet sutikčiau ir su kompromisiniu variantu: nukelkit Cvirką, atstatykit Žaliojo tilto skulptūras.

kestutis
kestutis
22 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Hmm

tai gal tamsta geriau ikyšt i taji muzieju,o dar geriau i narva,kad visos varnos tamstai šyktu ant galvos…mažiau bambesi tada:(

KOLOBORNTE SALOMEJA NERIS
KOLOBORNTE SALOMEJA NERIS
21 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Hmm

PRASOME PLACIAU APIE CVIRKOS NUSIKALTIMUS …

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button