Ant Gedimino kalno netrukus vėl pasirodys sunkioji technika, nes pagaliau bus tvarkomas vienas prasčiausių šlaitų. Pasak Lietuvos Nacionalinio muziejaus atstovų, šie darbai truks bene trejus metus ir dar nebus galutiniai! Tad lankytojams dar teks palaukti, kol bus atvertas pagrindinis takas.

Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidas Petrokas pakomentavo apie tai, kas bus daroma ant Gedimino kalno artimiausiu metu.

– Kas bus daroma?

– 2017 metais įvykus didžiajai nuošliaužai buvo įrengtos trumpalaikės priemonės, tol, kol nebus atliktas viso kalno tyrimas ir projektavimo darbai. Trumpalaikės priemonės  turėjo tarnauti iki 5 metų. Praėjo jau daugiau, bet jau turime techninį projektą, kuris yra ekspertuotas ir pagal jį įvykdytas pirkimas, ir galima pradėti darbus. 

– Ar kalnas bus nukasamas? Kaip visa tai atrodys?  

Iš pradžių bus nukasama skalda, kuri dabar traktuojama kaip laikina priemonė. Bus dedamos specialios priemonės, kurios stabdo kalno slinkimą ir po to viskas bus uždengiama gražia žole, kad tos vidinės, inžinierinės priemonės, nebesimatytų ir būtų estetiškas vaizdas.  

– Viena kalno pusė, prie keltuvo, jau yra sutvarkyta, dabar tvarkoma kita pusė. Kada kalnas jau bus gražus, žalias ir, svarbiausia, tvirtas?  

– Dabar yra pilnai sutvarkyta šiaurinė pusė. Dirbame etapais ir pradedame tvarkyti nuo pačių problematiškiausių vietų, po truputi bus iriamasi į priekį. Reiktų nusiteikti, kad darbai greitai nevyks, nes tai yra jautri vieta, reikia skaičiuoti, kiek technikos ir žmonių gali dirbti, viskas tikrai nėra paprasta. Kartu su darbais atliekami ir archeologiniai tyrimai, kurie gali iškelti ir naujų klausimų, dėl kurių gali būti stabdomi darbai ir tam reikia nusiteikti, nes tai yra normalu. Vis dėlto tai yra mūsų simbolis, turime ir moksliškai pilnai ištirti, ir tik tada daryti darbus. Reiktų  nusiteikti dešimtmečiui. Šie darbai vyks tol, kol pilnai sutvarkysime kalną. 

– Ar kalnas bus galutinai sutvarkytas? Ar tai yra nesibaigiantis procesas ir paliksime ir ateities kartoms?  

– Nereiktų taip pesimistiškai galvoti, nes planas yra, kad kalnas būtų visiškai stabilus ir pilnai sutvarkytas. Visi turės padaryti savo darbą. Tai reiškia, turime pasitikėti, kad projektuotojai suprojektavo gerai, ekspertai iškspertavo irgi gerai. Tuomet rangovas gerai padarys savo darbą ir techninė darbų priežiūra taip pat gerai prižiūrės rangovus, kad visi darbai būtų atlikti kokybiškai.  

– Kalnas dabar yra stebimas, kalne yra daugybė sistemų. Ar kalnas yra stabilus ir ar nėra grėsmės pačiam bokštui?  

– Bokštui grėsmė tikrai nėra. Norėčiau iš karto nuraminti, kad visos nuošliaužos, kurios vyksta kalne, tai yra paviršiniame sluoksnyje, kuris yra supiltas sovietiniais laikais, dėlto tos nuošliaužos daugiausia ir vyksta. Aišku, labai įtakoja ir klimato kaita. Bet sistema yra moderni, visi duomenys perduodami į serverį Islandijoje,  kur yra apdorojami, o islandai turi labai daug patirties šitame visame reikale ir labai greitai visą informaciją matome milimetrų tikslumu. Šiuo metu tikrai nėra jokios grėsmės, bet esame priklausomi nuo orų. Jeigu vasarą prasidės didelės liūtys, taip kaip buvo prieš 2 metus, tai gali būti paviršinių nuošliaužų. Išsigąsti nereiktų, nes kalno pati geologija yra pakankamai gera.   

– Ar pavyks viską sutvarkyti iki bjauriojo metų laiko ar užtruks ilgiau? Ir kada prasidės darbai?  

– Optimistiniu variantu, darbai prasidės vasaros viduryje. Tai yra didelis pasirengimo etapas pačiam rangovui. Pradedame nuo tų darbų, kuriuos bus galima dirbti ir žiemą. Planas yra sudėliotas, orų įtakos neturėtų nulemti.

Dabartinio pietrytinio šlaito darbų planas yra 36 mėnesiams, nuo tada, kai rangovas atvažiuoja į statybų aikštelę. Per tą laikotarpį ir turėtumėm padaryti, su sąlyga, kad nerasime archeologinių ar kitokių naujienų, kas labai tikėtina tokioje vietoje. Tam irgi reikia ruoštis, o tokios naujienos duoda tik daugiau žinių apie mūsų Gedimino kalną. 

Kopijuoti, platinti, skelbti LNK.lt turinį be LNK.lt raštiško sutikimo draudžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

25 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist