Miestas

Ant Vilniaus rotušės fasado – nauja šiuolaikinė meninė skulptūra

Nuo liepos šeši profesionalūs Lietuvos menininkai kas mėnesį Vilniaus rotušės fasade pristato po vieną skirtingomis skulptūros ir instaliacijos meno technikomis atliktą kūrinį. Tai yra bendras galerijos (AV17) ir Vilniaus miesto rotušės projektas, kurio tikslas yra tiek aktualizuoti šiuolaikinį meną viešojoje erdvėje, tiek ir pačią istorinę senamiesčio aplinką, kurioje jis vyksta. Šiai parodai specifiškai atrinkti gerai žinomi viduriniosios kartos menininkai, kurių darbai jau yra eksponuoti viešosiose erdvėse Lietuvoje bei užsienyje. Savo darbą liepos mėnesį pristatė Algis Kasparavičius, o šiuo metu jau galima išvysti skulptoriaus Rafal Piesliak kūrinį.

Rafal Piesliak yra gerai žinomas dėl savo konceptualių erdvinių instaliacijų ir skulptūrų, kuriose svarbūs žmogaus ryšiai su jį supančia aplinka ir naujų patirčių formavimas. Kurdamas skulptūrą viešajai erdvei autorius atsižvelgia į vietą, kurioje ši bus eksponuojama, ne tik vietovaizdžio prasme, bet ir pastebėdamas kontekstą, ten gyvenančius žmones.

„Daugiausiai dėmesio skiriu aplinkai, nes ji turi savo unikalią susiformavusią istoriją. Paprastai pasirenku kokį akcentą, kažką gal ir nepastebimo, bet darančio įtaką žmogaus gyvenimui, ir jį išplėtoju kūrinyje.“ – apie kuriamas skulptūras viešosioms erdvėms, pasakoja Rafal Piesliak.

 

Šio projekto metu eksponuojamos skulptūros sudaro unikalų ryšį tarp šiuolaikinio objekto formos ir Vilniaus rotušės neoklasicizmo architektūros. Rotušė buvo politiškai reikšminga miesto valdymo vieta, kurioje vykdavo oficialūs įvairių sričių nutarimai, rengiami posėdžiai, teismai. Nors ir praradusi savo pirminę prasmę, ji išlieka viena svarbiausių senamiesčio dalių. Savo istorija turtingas pastatas tapo skulptoriaus įkvėpimo šaltiniu:

„Kurdamas šį darbą, atsispyriau nuo Rotušės konteksto. Šis pastatas būdavo esminė susirinkimų vieta, kurioje išsakomos skirtingos nuomonės, priimami nutarimai ir įstatymai. Deja, bet žmonės šia reikšmę dažnai pamiršta. Pasitelkiau lengvai atpažįstamą objektą – tribūną, tam, jog išryškinčiau šios institucijos istorinę svarbą miestui.“

Tribūna, kaip objektas, simboliškai asmeniui suteikia preferenciją prieš kitus, jo besiklausančius žmones. Tačiau su šia privilegija yra susiję ir įvairūs sunkumai, pareigos. Šiuo kūriniu skulptorius ne tik leidžia laikinai priimti aukštesnę padėtį ir būti išgirstam, bet ir subtiliai parodo šią poziciją užėmusio žmogaus atsakomybę. Rafal Piesliak „Tribūnos“ performatyviai įtraukia žiūrovą į savo kūrybinį eksperimentą taip praplėsdamas ir kūrinio galimybes bei analizuodamas svarbias su autoritetu susijusias temas.

 

„Mano sukurtos tribūnos yra šiek tiek didesnės nei paprastai ir tai gali suteikti tam tikrų nepatogumų kalbėtojui. Fiziškai sukeliamas diskomfortas parodo, jog tikrai ne kiekvienas gali atsistoti prieš minią ir pasakyti kalbą, įkvėpti, pagrįsti savo mintis. Paprasta prisidengti anonimiškumu, bet viešai kalbai reikia pasirengimo, pasitikėjimo, drąsos.“ – apie savo kūrinį pasakoja skulptorius.

Rafal Piesliak (g. 1983) – menininkas, 2008 m. baigęs skulptūros bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2009 m. aktyviai dalyvauja parodinėje veikloje Lietuvoje ir užsienyje, pristato skulptūrinius objektus viešosiose erdvėse, kuria scenografijas spektakliams. 2010 m. autorius gavo Lenkijos valstybinį apdovanojimą už nuopelnus kultūrai, o 2020 m. už instaliaciją „Sodas“ jam suteiktas geriausios ArtVilnius’20 skulptūros/instaliacijos apdovanojimas.

Kiekvieno kūrinio eksponavimą lydės susitikimai su autoriais. Jų metu publika galės susipažinti su platesne menininkų kūryba bei užduoti klausimus. Numatomas susitikimas su Rafal Piesliak: rugpjūčio 31 d. 18 val. prie Vilniaus miesto rotušės.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
50 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Zigmas
Zigmas
1 mėnesį

Prie surūdijusio vamzdžio – tinka. Aš tokiems “menininkams” gatvės šluoti nepatikėčiau.

:))))
:))))
1 mėnesį

Nezinau kas cia per menas. Nesu meninkas bet tikrai graziau kazka sygalvuociau. Koks meras tokie ir skulpturos tik jam vienam suprast sita nesamone

Edvardas
Edvardas
1 mėnesį

Kiek milijonų kainavo?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button