Miestas

Ant Gedimino kalno – naujas paminklas: išrinktas nugalėtojas

Lietuvos nacionalinis muziejus išrinko Gedimino kalne rastų 1863–1864 metų sukilėlių atminimo įamžinimo idėjos nugalėtoją. Juo tapo „Architektūros linija” ir architektų pristatytas projektas „UŽLAISVĘ”. Paminklas turėtų papuošti Gedimino kalno aikštę jau sekančiais metais.

Sutartis su laimėtoju pasirašyta liepos 8 d. Pasirašant sutartį su LNM, „Architektūros liniją” atstovavo atestuotas architektas Gintaras Čaikauskas.

Viso konkurse dalyvavo dešimt įmonių. Jos muziejui nebuvo žinomos iki tol, kol buvo atrinkta laimėjusi idėja. Projektinius pasiūlymus nagrinėjo ir vertino muziejaus direktorės sudaryta vertinimo komisija, viešojo pirkimo komisija kvietė idėjos autorių derėtis dėl pasiūlymo kainos ir kitų Projekto įgyvendinimo sąlygų, siekdama geriausio projekto konkurso dokumentuose nurodytus perkančiosios organizacijos poreikius atitinkančio rezultato.

 

Planuojama, kad sukilėlių atminimui įamžinti skirta meninė idėja galėtų atsirasti Gedimino kalno centrinės terasos akmens grindinyje, neiškeliant paminklinių elementų virš paviršiaus, arba žoline danga padengtame aikštelės šlaite. Viena svarbiausių konkurso sąlygų įmonių pateikti architektūriniai įamžinimo elementai turi derėti su Vilniaus Aukštutinės ir Žemutinės pilies aplinka, neturi disonuoti su Aukštutinės pilies statiniais.

„Vertinimo komisija pateiktas projektines idėjas vertino pagal viešojo pirkimo konkurso sąlygų nustatytus vertinimo kriterijus: 1863 – 1864 m. sukilėlių įatmintinimo priemonių istorinis kontekstualumas; 1863 – 1864 m. sukilėlių atmintinimo architektūrinės kompozicijos sprendinių meninė vertė. Komisija daugiausiai balų skyrė projektui ,,UŽLAISVĘ”, kurio autorius – Architektūros linija”, – rašoma Lietuvos nacionalinio muziejaus atsiųstame komentare.

Daugiausiai komisijos balų gavusi kompozicija „UŽLAISVĘ” archeologinių tyrinėjimų metu atrastų sukilėlių palaikų vietose, grindinyje, planuoja integruoti granito akmens plokštes su aukų vardų ir pavardžių įrašais. Kiekviena plokštė bus išryškinta šviesos juostomis, atliekančiomis ne tik funkcinę paskirtį, bet ir simbolizuojančiomis amžiną laisvės šviesos spindesį, sklindantį net ir iš žemės gelmės. Šalia palaikų įatmintinimo vietų suprojektuotas iracionalios krypties meninis – informacinis akcentas, bylojantis apie sukilėlių žygdarbį. Verta paminėti, kad įatmintinimo tekstas ant akcento bus iškaltas keturiomis kalbomis: lietuvių, anglų, lenkų, baltarusių.

 

Tai jau trečias LNM rengtas konkursas. Pirmame nebuvo gauta nė vieno pasiūlymo, o antrojo konkurso metu nebuvo išrinktas nugalėtojas. Anksčiau buvo tikimasi, kad meninė instaliacija galėtų papuošti Gedimino kalno aikštę jau šiemet. Nors šiemet paminklo įmonė įrengti nespės, galima tikėtis, kad 2023 metais juo jau galės grožėti gyventojai ir miesto svečiai.

„Sutartyje numatyta, kad Paslaugų teikėjas paslaugas suteikti įsipareigoja ne vėliau kaip per 8 mėnesius nuo sutarties įsigaliojimo dienos”, – komentuoja LNM.

Meninės instaliacijos įrengimas kainuos 104 060,00 Eur.

 
MadeinVilnius.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „Naujosios medijos grupės“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
25 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Bohemietis

Ir vėl sovietinis rausvas granitas. Be jo tai niekaip. Visose postsovietinėse valstybėse postamentai skulptūroms daromi tik iš jo. Transnistrijoje (Padniestrėje) net ir visas Leninas iškaltas tik iš to rausvo sovietinio granito. O pas mus ir Telšiuose kylant į kalną sienutė su meškiukais iš jo, ir Kaune laisvės kariui po kojomis, ir dar kur tik nori.

Matyt sovietyne buvo primokyti, kad tas rausvas granitas neva kažkokia universali neutrali medžiaga, nuo kurios viskas prasideda. Pažaiskime žaidimą – pasižiūrėkime pagrindinius paminklus ir erdves vidurinėje Azijoje, Moldovoje, Kryme per Google Street View. Įskaitant naujai pastatytus.

Paskutinį kartą redaguota 28 dienas (-ų) (Bohemietis)
Bohemietis

Tiesa, dar balsuojantys prie Valdovų Rūmų stabtelėkit, ten yra keturi tokie rožiniai blokai šalia gatvės, ir sovietinio rožinio granito postamentas pilies kalno maketui, skirtam akliesiems.

Biasu

Kas cia per ekskrementu liekana? Geda. Tegul baigia Caikauskiu karta niekinti Vilniu.

P.S. Cia piramide ar duobe?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button