Vilniaus mieste įrengta pirma ir kol kas vienintelė varliagyvių „požeminė perėja“. Moderni ir šiuolaikiška varliagyvių migravimo sistema Pavilnių regioniniame parke, Ribiškėse atsirado įgyvendinus biologinės įvairovės (varliagyvių) apsaugos sistemos įrengimo projektą, kurį finansavo Vilniaus miesto savivaldybė, Aplinkos rėmimo programos lėšomis. Vilniaus miestas investuoja į biologinės įvairovės apsaugos sistemos kūrimą.

Pavasarinė varliagyvių migracija daugumai miestiečių žinomas ir pažįstamas reiškinys. Reaguodami į oro temperatūros pokyčius, pavasarį, varliagyviai gausiomis grupėmis traukia į nerštavietes. Labai dažnai varliagyvių keliai kertasi su automobilių, o čia jie ir pakliūva į mirtinus spąstus. Po ratais žūsta ne tik paprastosios rupūžės, pievinės varlės, bet ir reti, saugomi varliagyviai, atsidūrę prie išnykimo ribos.

Siekiant užtikrinti stabilią ir ilgalaikę migruojančių varliagyvių apsaugą pirmieji reikšmingi darbai jau padaryti ir akivaizdžiai pasiteisino. Pavilnių regioniniame parke, Ribiškių take įrengta gelžbetoninė varliagyvių „požeminė perėja“. Varliagyvių praėjimo sistemą sudaro beveik 300 m ilgio tvorelė palei kelią su 2 pralaidomis per kelią. Ši perėja gelbsti šimtus gyvybių: varliagyviai ir kiti smukūs gyvūnai nebegali patekti ant kelio, L raidės formos tvorelės nukreipia gyvūnus į pralaidas. Praeitų metų pavasarį pirmieji mažieji pievų ir miškų gyventojai galėjo jau saugiai migruoti į jiems tinkamas nerštavietes (vandens telkinius).

Šalia varliagyvių „požeminės perėjos“ įrengtas stendas, kuriame galite susipažinti ir pažinti varliagyvių įvairovę. Lietuvoje iš viso yra 13 rūšių, o Ribiškių apylinkėse gyvena 5-6 rūšių varliagyviai. Dėmesio išmaniesiems – stende pamatysite retųjų „portretus“. QR kodo (ir išmaniojo telefono) pagalba išgirsite ir pavasarinį varliagyvių pasisveikinimą. Nuoširdžiai tikime, kad ne tik pažinsite, bet ir pamilsite.

Įrengiant šią sistemą tuo pačiu atlikti ir kraštotvarkos darbai: nuo krūmynų išvalytos tvenkinių pakrantės, likviduotas savavališkai formuojamas statybinių atliekų suvertimo taškas, įrengti mediniai laiptai prie tvenkinio ir rekreacinės paskirties medinis lieptas. Šį mažoji infrastruktūra ypač mėgstama vietinių gyventojų.

Itin gausios varliagyvių migracijos stebimos ir kitoje teritorijoje ¬ Pavilnių regioniniame parke, Pūčkorių apylinkėse. Šioje teritorijoje Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija, jau eilę metų organizuoja migruojančių varliagyvių apsaugos akcijas. Kelio kraštuose tveriamos primityvios tvorelės, įkasami kibirai varlėms surinkti ir pernešti iš vienos kelio pusės į kitą. Direkcija nuoširdžiai dėkoja savanoriams, gamtosaugai prijaučiantiems miestiečiams už nuolatinę pagalbą.

Būkime atidūs mus supančiai aplinkai. Tegu mažieji sėkmingai šlepsi, atsiliepdami į gamtos šauksmą, link išsvajotos balos, kūdros, senvagės.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist