Sekmadienį ir pirmadienį Vilniuje lankysis Tibeto vienuoliai, kurie sostinės gyventojams bei svečiams pristatys unikalią Tibeto kultūrą bei dvasinį budizmo meną: smėlio mandalos pylimo ritualą, apeiginius šokius bei šventąją tibetiečių vienuolynų muziką.

Į Vilnių atvyksta vienuoliai iš Tibeto budizmo lopšio – Tašilunpo vienuolyno, kurį XV a. Tibete įkūrė Dalai Lama I. Po 1959 m. Kinijos invazijos į Tibetą šis vienuolynas buvo uždarytas, tačiau netrukus tibetiečių pabėgėlių atkurtas Pietų Indijoje. Šiuo metu vienuolyne gyvena 400 vienuolių, kurie, pagal seną tibetiečių tradiciją, dar būdami vaikai įstojo į vienuolyną studijuoti budizmo filosofijos bei praktikos.

Sekmadienio rytą Užupyje, Tibeto skvere, bus pradėta pilti Taikos mandala. Mandalos pylimas – tarsi negatyvių veiksmų apvalymo ritualas, siekiant taikos ir harmonijos pasaulyje. Ištisus šimtmečius puoselėjamas smėlio mandalos menas – rafinuotas budizmo dievybių vaizdavimas per simbolius, kuriamus iš milijonų spalvoto smėlio smilčių. Vilniuje Taikos mandala bus pilama dvi dienas, pamatyti šį procesą bus galima nuo 9 iki 17 val. Mandalos pylimą vainikuos šventinimo ceremonija bei jos sugriovimo aktas, kurio metu smėlio smiltys bus išpiltos į Vilnelę. Mandalos griovimo ceremonija prasidės pirmadienio vakarą.

Sekmadienio vakarą Mokytojų namų Didžiojoje salėje visi norintys galės susipažinti su sakraliniais čamo šokiais. Tašilunpo vienuolių pasirodymą „Gailestingumo galia“ lydės apeiginis giedojimas, mantros, muzika ir šokis. Per šias unikalias dvasinės praktikos formas vienuoliai tarsi praveria langą į budistinio misticizmo pasaulius. Pradedant kontempliatyviu, užburiančiu budistinių tekstų giedojimu keliaujama per svaigius šokius su tradiciniais drabužiais ir kaukėmis, kuriems akompanuojama senoviniais tantriniais muzikos instrumentais, tokiais kaip žmogaus kojų kaulo ragas, kaukolės būgnas, cimbolai, varpai, kvapą gniaužiantis dungchenas – ilgasis ragas. Taip vienuoliai atkuria šventojo Tibeto atmosferą, suteikdami galimybę prisiliesti prie archajinės Tibeto kultūros. Šio pasirodymo pradžioje žiūrovai išgirs įvadinį pasakojimą apie šią unikalią, tačiau pačiame Tibete jau nykstančią kultūrą.

Šis Tibeto vienuolių apsilankymas Baltijos šalyse – padėkos turo po Didžiąją Britaniją ir Europos Sąjungos šalis dalis. Turo metu Jo Šventenybė Dalai Lama XIV, vienuolyno Didžiojoje Britanijoje globėjas, išreiškia dėkingumą Vakarų bendruomenėms ir asmenims, padedantiems Tibeto tautai išsaugoti savąją kultūrą bei palaikantiems juos kovoje už laisvę. Nuo 1959 m. tūkstančiai tibetiečių drauge su Dalai Lama XIV pasitraukė į tremtį, tad šiuo turu Jo Šventenybė išreiškia pagarbą ir tiems asmenims, nevyriausybinėms organizacijoms bei valdžios žmonės visame pasaulyje, su kurių pagalba tibetiečių bendruomenės galėjo įsikurti ir gyvuoti už savo šalies ribų. Į Lietuvą atvykstantys Tašilunpo vienuoliai tokiu būdu prisideda prie šios Dalai Lamos XIV padėkos visiems geros valios žmonėms.

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist