Rugsėjo 23-iąją, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną ir Vilniaus geto likvidavimo 76-ąsias metines, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyva visoje Lietuvoje vyks eisenos „Atminties keliu“ į žydų žudynių vietas.

Didžiausias „Atminties kelio“ minėjimas vyks, Rūdninkų aikštėje. Po to minėjimo dalyviai eis iki Vilniaus geležinkelio stoties ir tęs eiseną nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo. Minėjimo metu mokiniai pristatys literatūrinę-meninę kompoziciją, paremtą Holokausto aukų prisiminimais.

Renginyje Rūdninkų aikštėje dalyvaus ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo ir Vyriausybės nariai, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, užsienio šalių ambasadoriai, delegacijos iš 8 Europos valstybių ir JAV, litvakų grupė iš Izraelio, Lietuvos žydų bendruomenės, daugiau kaip 600 mokinių ir mokytojų iš Vilniaus ir kitų miestų.

Jau dešimtmetį vykstanti tradicinė pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ – kvietimas mokytojams su mokiniais prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200.

Rengiantis minėjimams mokiniai susipažino su toje vietovėje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Tuo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie Holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę.

Pasak Tarptautinės komisijos vykdomojo direktoriaus Ronaldo Račinsko, „tokiais renginiais siekiama, kad visuomenėje rastųsi suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas.“

„Atminties kelio“ dalyviai kviečiami atsinešti akmenėlius su užrašytais Holokausto aukų vardais.

Visoje Lietuvoje daugiau kaip 150 mokyklų dalyvaus „Atminties kelio“ renginiuose.

Pilietinę iniciatyvą „Atminties kelias“ rengia Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bendradarbiaudama su Europos „Gyvųjų maršo“ organizacija.

Lietuvoje holokaustas prasidėjo nacistinei Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą. Iš maždaug 208-210 tūkst. žydų iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos buvo nužudyti 190-196 tūkst., didžioji dalis tarp 1941 m. birželio ir gruodžio mėn.

Taip pat nužudyta maždaug 9 tūkst. žydų pabėgėlių iš Lenkijos ir 6 tūkst. žydų, atvežtų iš Austrijos, Vokietijos ir Prancūzijos. Neskaičiuojant į SSRS gilumą pabėgusių, išžudyti apie 96 proc. Lietuvos žydų (maždaug 190 tūkst. žmonių). Po karo Lietuvoje liko vos apie 9 tūkst. žydų. Lietuvos istorijoje Holokaustas pasižymi didžiausiu aukų skaičiumi per trumpą laikotarpį.

Eleonora Budzinauskienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist