Kelionių spėjo išsiilgti visi – ne tik atostogos užsienyje, bet ir trumpos savaitgalio kelionės aplankant giminaičius paskutiniaisiais metais buvo sunkiai įmanomos. Tačiau artėjant vasaros atostogų sezonui atsiranda vis daugiau naujų krypčių ir galimybių pailsėti, o įsibegėjanti masinė vakcinacija suteikia vis daugiau vilčių atsiverti naujiems kelionių koridoriams.

Nors šiuo metu Lietuvos Užsienio Reikalų Ministerija ir rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į užsienį, akivaizdu, jog artėjančią vasarą situacija pagerės: vis daugiau šalių atveria duris tiek pilnai paskiepytiems turistams, tiek atvykstantiems su neigiamu Covid19 testo rezultatu. Panašu, jog keliaujant į koronaviruso paveiktas šalis ir toliau reikės pateikti testo rezultatus tiek išvykstant, tiek atvykstant. Vis dėlto, prasidedant atostogų sezonui vis daugiau šalių suteikia turistams galimybę išvengti būtinybės praleisti 10 dienų karantine. Taigi apžvelkime, kur galima keliauti šią vasarą?

Praeitieji metai įrodė, jog keliauti ir vertingai praleisti laiką galima ir Lietuvoje: nemažai žmonių atostogoms rinkosi dar neatrastus Lietuvos kraštus bei kaimynines šalis. Praėjusią vasarą Lietuvos, Latvijos bei Estijos sukurtas „kelionių burbulas“ buvo be galo entuziastingai priimtas keliautojų bei kiek atgaivino stagnacijoje užsibuvusią šių šalių ekonominę situaciją pandemijos metu. Be to, tai suteikė galimybę aplankyti kaimynines šalis, kurios įprastai nesulauktų ypatingo vietinių keliautojų susidomėjimo. Šiemet „kelionių burbulo“ idėja vis dar yra svarstoma, kadangi Covid19 situacija Baltijos šalyse šiuo metu kelia susirūpinimą. Tačiau visos Europos valstybės turi vienodą prioritetą – kaip įmanoma greičiau paskiepyti kuo daugiau gyventojų ir suteikti jiems ilgai lauktą galimybę laisvai keliauti ne tik po Baltijos, bet ir po visas Europos šalis.

Šiais metais pirmąja valstybe, panaikinusia karantino reikalavimą turistams iš Europos Sąjungos šalių, tapo Graikija: izoliacija yra pakeista būtinu neigiamu PCR testo rezultatu arba vakcinacijos patvirtinimu. Be to, Graikija yra viena iš šalių, skatinančių Europos Sąjungą pradėti naudoti Europos Žaliąjį Pasą, kuris suteiktų galimybę paskiepytiems piliečiams keliauti palankesnėmis sąlygomis. Graikija yra penktoji tarp greičiausiai besivakcinuojančių valstybių Europoje ir tai, be abejo, teigiamai paveiks artėjantį atostogų sezoną šiame turistų pamėgtame krašte. Greičiausiai vakcinacijos planą vykdanti valstybė šiuo metu yra Malta ir prioritetas kuo skubiau įvykdyti vakcinaciją taipogi yra paaiškinamas tuo, kad turizmas, kaip ir Graikijoje, yra be galo svarbus Maltos ekonomikai.

Planuojamas Europos Žaliasis Pasas tai – dokumentas, kuris bus skirtas naudoti piliečių judėjimui tarp Europos Sąjungos šalių. Pagrindinis paso tikslas yra grįžimas prie laisvo judėjimo tarp užsienio valstybių. Šio paso įteisinimui jau pritarė Europos Parlamentas ir yra planuojami trys Žaliojo Paso tipai: vakcinacija, neigiamas testo rezultatas bei persirgimas. Šis pažymėjimas bus nemokamas bei prieinamas visiems ir jį naudoti bus galima tiek skaitmeniniu, tiek popieriniu formatu. Kadangi šis pasas galiotų dešimtyje šalių, privaloma aptarti daug techninių jo veikimo principų, todėl tikslios paso įdiegimo datos kol kas nėra. Unikalaus pažymėjimo reikiamybė buvo svarstoma jau kurį laiką – žmonėms ir toliau keliaujant (pvz., darbo reikalais) iškyla nemažai sunkumų bandant išsiaiškinti, kokie yra dabartiniai konkrečių šalių reikalavimai. Nemaža dalis keliautojų patenka į situacijas, kai nežinodami naujausių reikalavimų, atsiduria užsienio oro uostuose be reikiamų dokumentų. Testo atlikimas oro uoste ir rezultato laukimas, kuris gali užtrukti iki 48 valandų, daugeliui keliautojų sukelia daug streso. Kadangi nedaugelis Europos oro uostų turi viešbučius, o palikti oro uosto teritorijos laukiant testo rezultato yra draudžiama, laukti ilgiau nei parą tenka tiesiog išvykimo salėje. Kuo gi užsiima „užstrigę“ keliautojai? Bene visi oro uostai siūlo nemokamą bevielį internetą – taigi dažnas lietuvis atsakytų, jog susirašinėjimas su draugais, filmų peržiūra bei internetiniai žaidimai yra būtent tai, kas gelbėja tokiose situacijose. Įnikus į įdomų žaidimą ar kitą internetinę pramogą laikas prabėga nepastebimai. Patyrę keliautojai visada turi bent keletą filmų savo nešiojamosiuose kompiuteriuose. Na, o tie, kuriuos laukimas oro uoste užklupo netikėtai, gali atsidaryti didžiausią internetinių žaidimų bei lošimų biblioteką ir pasirinkti norimą pramogą.

Specialistų teigimu, tikėtis kelionių sektoriaus atsigavimo galima tik 2022 metais, tačiau tai nereiškia, jog galimybių keliauti nebus – jos bus ribotos ir, žinoma, reikalaus išankstinio pasiruošimo. Šalys jau dabar tariasi dėl nemokamų testų, nes aukštos testavimo kainos kol kas riboja daugelio piliečių keliavimo galimybes: šiuo metu nemokamų testų kiekis Lietuvoje yra ribotas, o ir kai kurių užsienio šalių reikalavimai pateikti ne anksčiau nei prieš 24 valandas atlikto testo rezultatus neretai yra sunkiai įgyvendinami (nebent kreipiantis į brangią privačią instituciją). Tarp šalių su patogiomis testavimo sąlygomis yra Norvegija, kuri nemokamai testuoja visus į šalį atvykstančius keliautojus bei Prancūzija, siūlanti nemokamus testus ne tik atvykstantiems, bet ir išvykstantiems šios šalies piliečiams bei užseniečiams (norint gauti nemokamą testą net nereikia pateikti keliavimą įrodančių dokumentų, kadangi valstybė skatina apsidrausti ir pasidaryti testą ne tik artėjančios kelionės atveju, bet ir paprasčiausiai įtariant susirgimą).

Nors vasaros atostogas lietuviai kol kas planuoja atsargiai, apklausos rodo, jog Lietuvos gyventojai dėl šių metų keliavimo galimybių yra nusiteikę pozityviau nei kitų Baltijos šalių piliečiai. Vakcina bei artėjanti galimybė pasinaudoti Žaliojo Paso privilegijomis suteikia vilčių grįžti į įprastą gyvenimo ritmą dar šiemet.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist