Siekiant skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą, siūloma uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalinti maisto ir gėrimų vienkartinę pakuotę. Kaip alternatyva vienkartinėms pakuotėms turėtų būti pateikta  neatlygintinai daugkartinė pakuotė, išskyrus atvejus, kai tokiai pakuotei taikomas užstatas.

Tai numatančias Pakuočių ir pakuočių atliekų, Aplinkos apsaugos įstatymų pataisas ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektą penktadienį įregistravo Seimo Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis kartu su kitais įvairioms frakcijoms priklausančiais parlamentarais.

Projekto autoriai siūlo naujus reikalavimus dėl vienkartinių maisto ir gėrimų pakuočių netaikyti pakuotėms, lėkštėms, tarai, į kurias individualiam vartojimui skirtas maistas ar gėrimai supakuotas gamybos linijoje, o po to gabenamas į prekybos vietą.

Aplinkos apsaugos įstatyme siūloma įtvirtinti juridinių asmenų atsakomybę už Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo projekte nustatytų reikalavimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą.

Pagal siūlomą projektą, viešojo maitinimo vietose gėrimų ar maisto vienkartinės pakuotės neatlygintinas dalijimas ar neatlygintinos daugkartinės pakuotės, kaip alternatyvos vienkartinėms pakuotėms nepateikimas, užtrauktų baudą nuo 1 tūkstančio iki 3 tūkstančių eurų.

Toks pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 3 tūkstančių iki 5 tūkstančių eurų.

Administracinių nusižengimų kodekse siūloma įtvirtinti atsakomybę viešojo maitinimo paslaugų teikėjams fiziniams asmenims bei viešojo maitinimo paslaugų teikėjų juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims.

Projektas numato, kad gėrimų ir maisto vienkartinės pakuotės neatlygintinas dalijimas ir neatlygintinos daugkartinės pakuotės  nepateikimas užtrauktų  įspėjimą arba baudą viešojo maitinimo paslaugų teikėjams fiziniams asmenims nuo 30 iki 60 eurų ir baudą viešojo maitinimo paslaugų teikėjų juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 100  iki 200  eurų.

Atsižvelgiant į tai, kad vienkartinei gėrimų tarai jau šiuo metu yra daugybė alternatyvų (pavyzdžiui, daugkartiniai kavos puodeliai) siūloma naują reikalavimą gėrimų pakuotei taikyti  jau nuo 2024 m. sausio 1 d.

Reikalavimai, susiję su maisto patiekimu vienkartinėje taroje viešojo maitinimo vietose, projekto iniciatorių nuomone, galėtų būti įgyvendinami nuo 2025 m. sausio 1 d., taip numatant laiko ūkio subjektams bei vartotojams pasiruošti.

Dokumentų aiškinamajame rašte nurodoma, kad siekiant mažinti vienkartinių plastikinių gaminių naudojimą Europos Sąjungoje (ES), 2019 m. birželio 5 d. buvo priimta Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo.

Direktyva numato, kad ne vėliau kaip 2026 m. turi būti pasiektas įvertinamas kiekybinis vienkartinių plastikinių gaminių naudojimo sumažinimas valstybės narės teritorijoje, palyginti su 2022 m.

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

12 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar teko apsipirkti parduotuvėse, kurios pardavinėjo pasenusius maisto produktus?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.