Vėžiu sergančio berniuko J. tėčio plaukai prišalo prie stiklo, nes žiemą miegojo mašinoje šalia ligoninės tam, kad kitą rytą vėl išvystų savo sūnų. V. brolis mėgino kelti prieš save ranką tam, kad susigrąžintų mamos dėmesį, kurio tuokart labiau reikėjo sunkiai sirgusiai mažajai sesutei. Jaunesnius A. broliuką ir sesutę, ilgus mėnesius likusius namuose vienus, prižiūrėjo kaimynai. Susirgus L., tėtis pradėjo gerti. Tai tik keli pasakojimai, kurie iliustruoja, kokie išbandymai tenka vėžiu sergančio vaiko šeimai.

Netrukus Vilniuje onkologines ligas besigydančių mažylių šeimos, visų neabejingų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių žmonių, verslo ir fondų dėka, įsikurs jaukiuose „Mamų unijos Šeimos namuose“. Tai pirmas tokio pobūdžio centras Lietuvoje, kurio projektas ir koncepcija kurta, remiantis geriausiais pavyzdžiais bei praktika JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse.

Pasak vėžiu sergančių vaikų paramos fondo prezidentės Eglės Mėlinauskienės, „Šeimos namai“ nepakeis ligoninės paslaugų ar gydytojų funkcijų, tačiau taps socialine alternatyva, kuri suteiks vaikui ir jo artimiesiems galimybę turėti daugiau laiko kartu, gauti reabilitacijos paslaugas. Vienu metu namuose galės gyventi 11 šeimų. Jomis rūpinsis savanoriai ir padedančias sveikti paslaugas teikiantys specialistai. Visa tai šeimoms nieko nekainuos.

Nuotrauka: Augustino Žukovo

„Kasmet Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga apie 100 vaikų, o susirgus vaikui suserga ir visa jo šeima. „Šeimos namų“ idėja ¬ sukurti reabilitacijos ir informacijos centrą tokioms šeimoms, kad jos galėtų būti drauge saugioje, jaukioje ir vaikui sveikti padedančioje aplinkoje. „Šeimos namai“ bus ne tik vieta, kurioje galės gyventi sergančio vaiko šeima, bet ir erdvė, leidžianti dalytis savo istorija bei išgyvenimais su kitomis šeimomis. Šis didelis ir gražus projektas kuriamas tik iš privačių lėšų, geraširdžių žmonių bei socialiai atsakingų įmonių aukų. Tikime, kad suvieniję jėgas mes pagaliau svajonę paversime realybe“, ¬ sako „Mamų unijos“ įkūrėja E. Mėlinauskienė.

Prie projekto įgyvendinimo jau prisidėjo žymūs Lietuvos menininkai – Andrius Mamontovas, Veronika Povilionienė, Kostas Smoriginas, Ineta Stasiulytė, Stano, Ieva Prudnikovaitė, Justinas Jarutis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Rimantas Bagdzevičius, Aurimas Žvinys, Larisa Kalpokaitė, Ieva Zasimauskaitė, Ineta Puzaraitė, Valda Bičkutė. Jie nusifilmavo ir padėjo kurti „Vienos kėdės istorija“ klipą, kurio idėją Lietuvai padovanojo Rumunijos kūrybinė studija „Jazz Communication“ bei šioje šalyje šeimos namus stačiusi organizacija „MagiCamp“.

Nuotrauka: Augustino Žukovo

Ši socialinė akcija pelnė tarptautinį pripažinimą prestižiniame tarptautiniame kūrybos festivalyje „Kanų liūtai“, o Lietuva tapo pirma šalimi po Rumunijos, kurios visuomenę menininkai pakvies dalyvauti vienoje gražiausių socialinių solidarumo akcijų – atsisėsti ant kėdės, ant kurios valandas, dienas, mėnesius ir metus leidžia vėžiu sergantį vaiką slaugantys tėvai. Kvietimą, kuriame nusifilmavo šalies menininkai galima išvysti čia:

„Mes džiaugiamės, kad pasaulyje panašaus likimo šeimas globojantys fondai vienijasi vardan mūsų mažųjų ligoniukų, kuriems nėra nieko svarbiau už buvimą kartu su savo šeima. Tai suvokdami, mes drauge kuriame greičiau sveikti padedančią aplinką, kuri būtų jauki ne tik vaikui, bet ir visai šeimai. Džiugu, kad visuomenė palankiai priėmė mūsų žinutę“, – sako „Mamų unijos“ įkūrėja E. Mėlinauskienė.

Pasak jos, vos per kelias dienas, kuomet internetinėje erdvėje pasirodė video kvietimas, jau surinkta įspūdinga suma – per 2 tūkst. eurų.

„Vienos kėdės istorija“ – socialinė solidarumo akcija, kviečianti savanorystei ir tarpusavio pagalbai.

„Mamų unijos“ Šeimos namai – 2 tūkst. kv. metrų pastatas, kuris kuriasi netoli Santaros Vaikų ligoninės. Centre šiuo metu baigiama įrengti 11 mini apartamentų, kuriuose ligos tyrimų ir gydymo metu vaikas galės gyventi su savo šeima. Šiuose laikinuose namuose šeimai bus teikiama papildoma pediatrų, skausmo specialistų, psichologų, dvasininkų pagalba. Tai pat bus įrengtos paliatyvios slaugos („drugelių“) palatos vaikams, kuriems medicina padėti bejėgė. Reabilitacijos ir sporto centre bus galima atgauti ir stiprinti fizines, emocines jėgas.

Šeimoms ruošiama ir meno terapijos, žaidimų kambarys, žaidimų aikštelė, o informaciniame centre tėvams bus teikiama informacija apie ligą, gydymo eigą, gydymo galimybes užsienyje. Vienai šeimai bus skiriamas 42 kv. m. kambarys su atskiru įėjimu ir jaukia terasa lauke. Kiekviename kambaryje bus įrengta virtuvėlė, miegamasis, drabužinė, dušo kambarys ir tualetas. Centre taip pat bus bendros erdvės, kuriose šeimos galės bendrauti tarpusavyje, dalyvauti įvairiuose renginiuose. Be to, šeimos namuose įsikurs reabilitacijos centras, sporto salė, baseinas ir skalbykla.

Projekto sąmata 2,5 mln. eurų. Projektui jau surinkta 2 mln. eurų. Tikimasi, kad per rugsėjį, bus surinkta likusi projektui užbaigti reikalinga suma – 500 tūkst. eurų. Projektas audituojamas ir prižiūrimas sertifikuotų auditorių, visuomenei teikiama visa informacija apie panaudotas lėšas projekto svetainėje.

Šeimos namai statomi pasinaudojant geriausia pasauline praktika – Ronald McDonald’s House veikia 58 šalyse, Family House (JAV), Sick Children‘s Trust (D.Britanijoje).

„Mamų unija“ – dešimtmetį sėkmingai veikiantis vėžiu sergančių vaikų paramos fondas, kuris padeda vėžio paliestoms šeimoms, rūpinasi jų poreikiais, gydymo užsienyje išlaidomis.

Rugsėjo 16 d. fondas „Vienos kėdės istoriją“ įkurdins Vilniaus širdyje – Katedros aikštėje – ir visuomenei leis susipažinti su „Mamų unijos Šeimos namų“ projektu iš arčiau. Imitacinėje palatoje apsilankyti bus kviečiami savanoriai ir visuomenė tol, kol bus surinkta visa projektui užbaigti reikiama suma.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

20 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar važiuosite (važiuotumėte) į Nidą „Pajūrio ekspresu“ net 7 valandas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist