Lietuvos naujienos

Prezidentūra: Baltarusijos režimui nutupdant iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą buvo sukelta grėsmė Lietuvos piliečiams

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad sekmadienį Aliaksandro Lukašenkos režimui perėmus ir Minske nutupdžius iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą buvo sukelta grėsmė ir Lietuvos piliečiams. Patarėjos teigimu, panašu, kad šią precedento neturinčią operaciją organizavo KGB, siekdama sulaikyti Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir blogerį, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją ir vyriausią redaktorių Romaną Protasevičių.

„Lietuvoje jis gyvena ir dirba su nacionaline viza“, – priminė A. Skaisgirytė, sykiu pakartodama ir G. Nausėdos reikalavimą Baltarusijos režimui, kad visi keleiviai ir R. Protasevičius nedelsiant būtų paleisti.

„Lėktuve buvo 170 keleivių, iš kurių 94 yra Lietuvos piliečiai, kuriems taip pat suketa grėsmė“, – sekmadienį žurnalistams sakė A. Skaisgirytė.

 

Pasak patarėjos, iš viso lėktuvu skrido bent 12 šalių piliečiai.
„Daugiausiai iš Europos, tačiau taip pat iš Rusijos ir Baltarusijos“, – teigė ji.

Komentuodama situaciją A. Skaisgirytė akcentavo, kad tokio precedento šalies istorijoje nėra buvę. Pasak jos, iš pradžių buvo gauta nepatikima informacija, esą nutūpdomame lėktuve yra sprogmuo.

„Iš pradžių buvo nepatikima informacija, kad lėktuve yra sprogmuo, tačiau esmė yra tai, kad panaudoti du kariniai vienetai: Baltarusijai priklausantys naikintuvas MIG-29 ir sraigtasparnis MI-24. Tai labai panašu į KGB organizuotą operaciją, kadangi jie aiškiai žinojo, kas skrenda lėktuve“, – teigė patarėja.

 

Apie tai, kad tokie incidentai nėra toleruotini, akcentavo A. Skaisgirytė, G. Nausėda kalbės pirmadienį vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje.
Sekmadienį iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ avialinijų lėktuvas buvo priverstas leistis Minske neva dėl pranešimo apie sprogmenį. Tačiau naujienų agentūra „BelTA“ pranešė, kad pranešimas apie bombą buvo melagingas.

Socialinio tinklo „Telegram“ kanale „Pul pervogo“ rašoma, kad įsakymą nutupdyti keleivinį lėktuvą asmeniškai davė Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka, o į dangų buvo pakeltas naikintuvas „MiG-29“.

Demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad lėktuvas buvo priverstas leistis nes A. Lukašenkos režimas siekė suimti opozicijos žurnalistą ir aktyvistą Ramaną Protasevičių, kuriam Baltarusijoje gresia mirties bausmė.

 

Ji paragino Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją (ICAO) atlikti tyrimą ir įvesti sankcijas prieš Baltarusiją nes „A. Lukašenkos režimas sukėlė pavojų keleiviams ir nuo šiol nei vienas žmogus negali jaustis saugus skrisdamas lėktuvu virš Baltarusijos“.

S. Cichanouskaja pridėjo, kad 2019 R. Pratasevičius buvo priverstas išvykti iš Baltarusijos dėl bendradarbiavimo su „Telegram“ kanalu „Nexta“. Vėliau tapęs šio kanalo redaktoriumi jis nušvietė 2020 m. rinkimus ir po jų prasidėjusius protestus, o Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) jam iškėlė kelias bylas ir įrašė į teroristų sąrašą.

G. Nausėda pareikalavo režimo, kad paleistų R. Protasevičių

Reaguodamas į įvykius prezidentas Gitanas Nausėda pareikalavo, kad Baltarusijos režimas nedelsiant paleistų Romaną Protasevičių, kuriam Lietuvoje suteiktas prieglobsčio statusas.

 

„Reikalauju, kad Baltarusijos režimas nedelsiant paleistų sulaikytą asmenį ir leistų jam, taip pat ir visiems kitiems lėktuvo keleiviams tęsti kelionę į Vilnių“, – sakoma G. Nausėdos pareiškime.

Prezidentas kreipiasi į NATO ir ES sąjungininkus kviesdamas nedelsiant reaguoti į Baltarusijos režimo keliamą grėsmę tarptautinei civilinei aviacijai.

„Tarptautinė bendruomenė turi skubiai imtis veiksmų, kad panašūs incidentai nebegalėtų pasikartoti. Apie tai kalbesiu jau rytoj Briuselyje prasidėsiančioje Europos Vadovų Taryboje“, – sakoma Lietuvos vadovo sekmadienio pavakarę išplatintame pareiškime.

 

G. Landsbergis: tai kelia nerimą

Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis teigė, kad Minsko veiksmai kelia nerimą.

„Nerimą keliančios žinios apie priverstinį tarptautinio skrydžio iš Atėnų į Vilnių nutupdymą Minske. Su tarptautiniais partneriais dirbame, kad užtikrintume saugų visų keliavusiųjų grįžimą į Vilnių“, – sekmadienį savo feisbuko paskyroje rašė G. Landsbergis.

Benas Brunalas (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
7 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vytautas
Vytautas
11 mėnesius

O tuo metu liaisvės piartija…

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button