Menų fabriko „Loftas“ inicijuota ir drauge su „Mokomaisiais filmais“ bei „Heads & ScriptHouse“ parengta potyriminė audio ekskursija po Aukštamiestį dalyvius nukelia keliomis dešimtimis atgal į praeitį ir grąžina į septyniasdešimtuosius metus, kai Naujamiestyje aukso amžių išgyveno pramoninės gamyklos.

Ši ekskursija unikali ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, nes interaktyvaus pasivaikščiojimo metu dalyvius su Naujamiesčio – Vilniaus pramonės širdies, istorija supažindina ne tradicinis gidas, o audio įrašai, kuriuos įgarsino aktoriai, sukuriantys įspūdį, jog visos ekskursijos metu jie yra šalia.

Su pramoninio rajono praeitimi supažindinama gyvai ir jausmingai – ne tik atskleidžiant galbūt daugeliui nežinotus istorinius faktus, bet ir suteikiant galimybę pačiam pamatyti, paliesti, pajusti.

Jūsų dėmesiui – interviu su projekto garso režisieriumi Vyteniu Gadliausku.

Kaip smalsiam žmogui paaiškinti, kas yra „Experience Box“ projektas?

Projekto pavadinimas pats sufleruoja, jog tai „patirties dėžutė“. „Dėžutė“, nes ekskursijos vyksta naudojantis autentišku to laikmečio radijo imtuvu-tranzistoriumi „Sokol 305“, kuriame ekskursijos dalyvis girdi gido pasakojimus, kitų ekskursijoje „dalyvaujančių“ dalyvių pašnekesius. Visa tai buvo įrašyta pasitelkus binarinę galvą ir vykstant realiam pasivaiksčiojimui lauke, taip siekiant atkurti autentiškas sąlygas. Todėl žmogus klausydamasis įrašo jaučiasi tarsi iš tiesų būtų lydimas tikro gido ir kitų dalyvių, girdi pravažiuojančius automobilius ir kitus garsus.

„Patirtis“, nes šios ekskursijos metu realiai prisiliečiama prie istorijos. Dalyvis yra nuolat kviečiamas veikti ir patirti – pavyzdžiui, prie „Lelijos“ gamyklos daryti mankštą, nes anksčiau gamykloje buvo skatinama sportuoti kartu ir t.t. Kiekvieno dalyvio laukia gyva, interaktyvi ir visus pojūčius įtraukianti patirtis.

Įdomu tai, kad iš tikrųjų ekskursijoje dalyvauji vienas, tačiau jautiesi apsuputas žmonių. „Experience box“ vyksta naudojantis GPRS signalu, todėl negali stovėti vietoje – privalai nuolat judėti, eiti ten, kur liepia gidas. Tik taip patirsi visą nuotykį.

Kodėl ekskursijoms buvo pasirinktas Aukštamiestis/Naujamiestis? Kuo jis įdomus?

Nes šis kadaise pramoninis rajonas buvo itin gyvas, pilnas žmonių. Jame veikė daugybė gamyklų ir fabrikų, kuriuose dirbdavo tūkstančiai žmonių. Dabar jų šiame rajone tiek nebėra, nes dalis gamyklų nebeveikia. Jose įsikuria gyventojai, todėl formuojasi visai kitoks rajono veidas nei prieš 30-40 metų. O mes ir norime priminti, koks jis buvo anksčiau ir papasakoti apie bruzdesį, kuris tvyrojo Aukštamiestyje prieš kelis dešimtmečius. Ekskursiją  konsultavo šiemet svetingiausiu Vilniaus gidu išrinktas Albertas Kavaliauskas iš „Gatvės gyvos“. Esame jam labai dėkingi, nes jis papasakoji daugybę įdomių, dokumentinių istorijų apie gamyklas.

Ar šiose ekskursijose gali dalyvauti bet kas?

Taip, nėra jokio cenzo. Nei amžiaus, nei lyties, nei dar kitų. Tiesa, kol kas girdimas įrašas įgarsintas tik lietuvių kalba, bet ateityje jis bus ir kitomis kalbomis.

Kaip viskas vyksta?

Ekskursija prasideda „ELFA GastroBar“ bare, kur dalyviai gauna garso įrenginį su ausinėmis – „Experience Box“. Ausinėse skambančių personažų balsų vedami ekskursijos dalyviai nuolat gauna nuorodas, kuriomis sekdami aplanko šešias Aukštamiesčio vietas: „Elfos“, „Lelijos“, buvusią šaldytuvų ir „Elektrito“ gamyklas, „Sparta“ ir  „Radio“ loftą. Dalyvius lydi ir to laikmečio muzika – Teisučio Makačino kūriniai iš albumo „Disko muzika“.

Ar reikia šioms eksursijoms iš anksto ruoštis?

Nereikia jokio išankstinio pasiruošimo. Tereikia turėti porą valandų laisvo laiko, pasiimti įrenginį ir leistis į pažintinį nuotykį po Aukštamiestį. Vienintelis dalykas, kurio nereiktų pamiršti prieš ekskursiją – asmens dokumentas, nes įrenginiai su ausinėmis bus duodami tik pateikus galiojantį dokumentą. Visa kita – įrenginys, žemėlapis ir pan., dalyviui bus duodama.

Kokie šį projektą jau išbandžiusių žmonių atsiliepimai?

Tik patys geriausi. Pasak ekskursiją jau išbandžiusių smalsuolių, patirtis – įspūdinga. Didžiausią įspūdį visiems palieka tai, kad „Experience box“ nėra tik ekskursija. Tai ekskursija su siužetu. Jos metu susipažįstama ne tik su rajono istorija, bet ir jos gyventojais. Pavyzdžiui, vienas jų – ekskursijoje kartu „dalyvaujantis“ emigrantas Marius – jau penkerius metus Škotijoje gyvenantis, bet Aukštamiestyje užaugęs vaikinas, grįžęs į Lietuvą pasveikinti mamos su gimtadieniu. Ekskursijos metu, Marius intensyviai bendrauja su įrašo klausančiu žmogumi (garso įraše kuriamas įspūdis, kad personažas kalba jums tiesiai „į ausį“, bendrauja būtent su jumis), eigoje išsipasakoja apie save, taip pat papildo gido pasakojimus savo istorijomis apie jam gerai žinomas rajono vietas. Mariaus dėka dalyvis pamato ir patiria daug daugiau, nei kiti – įsivaizduojami, tik girdimi – ekskursijos dalyviai, kurie seka tik gidą.

Kokiems žmonėms yra skirtos šios ekskursijos?

Tiems, kurie gerai nepažįsta Naujamiesčio, bet norėtų jį pažinti geriau. Ir tiems, kurie šiam rajonui jaučia nostalgiją, nes čia užaugo, dirbo, gyveno ar panašiai. Bet iš esmės, ji skirta visiems – nes turinys turėtų būti įdomus bet kuriam smalsiam ir naujas patirtis mėgstančiam žmogui.

Kada vyksta šios ekskursijos?

Bet kada. Nėra konkretaus laiko ar dienos – atėjai, pasiėmei įrenginį ir dalyvauji. Tiesa, žiemą dėl šaltuko jos nebūtų labai malonios, nes laukia praleidžiama apie porą valandų, todėl šiuo metu eskursijos laukia pavasario.

Daugiau informacijos apie busimas ekskursijas galima rasti: www.menufabrikas.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kitas pranešimas
Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Kuris vilnietis nusipelno 2022-ųjų metų geriausiojo titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.