Vilnius, kovo 15 d. (ELTA). Pieno ūkininkams toliau nerandant sutarimo su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) dėl kompensacijų, už patiriamus nuostolius dėl stipriai nukritusios žaliavinio pieno supirkimo kainos, kovo 23 d. planuojama didelė protesto akcija prie Seimo.

Pienininkų derybinės grupės narys, kooperatyvo „Eko Tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius tvirtina, kad akcijoje turėtų dalyvauti apie 2,5 tūkst. ūkininkų.

„Planuojama apie 2,5 tūkst. ūkininkų. Turėsime svečių iš Latvijos. Akcijos metu bus nemokamai dalinamas pienas“, – Eltai teigė M. Petkevičius.

Jis pažymėjo, kad protesto metu bus išreikštas ne vienas reikalavimas, taip pat bus siekiama susitikti su premjere Ingrida Šimonyte.

„Šioje akcijoje susideda jau šiek tiek daugiau reikalavimų, įskaitant dabartinį reikalavimą 40 mln. eurų kompensuoti pienininkams patiriamus nuostolius. Tuo pat metu dėl šio bei kitų reikalavimų susitikti su Šimonyte“, – sakė kooperatyvo „Eko Tikslas“ direktorius.

„Reikalavimų yra daug – tiek dėl tiesioginių išmokų deklaravimo taisyklių, dėl neaiškių ekoschemų, dėl aplinkosauginių juostų, kurios apima jau dirbamus laukus ir ūkininkai nuo kitų metų negalės savo dirbamuose laukuose užsiimti žemės ūkio veikla. Niuansų yra daug“, – aiškino jis.

Galiausiai pienininkų derybinės grupės narys tvirtino, kad buvo padaryta klaida, kuomet Aplinkos ministerijai buvo atiduotos tam tikros žemės ūkio funkcijos, tad ji nustatinėja savo sąlygas vienpusiškai, nederindama jų su ŽŪM.

„Kai buvo Aplinkos ministerijai atiduotos tam tikros žemės ūkio funkcijos, Žemės ūkio ministerijos, tai galbūt padaryta nedidelė klaida, kai vienpusiškai Aplinkos ministerija nustatinėja savo sąlygas, praktiškai nederindama su Žemės ūkio ministerija“, – pabrėžė M. Petkevičius.

ELTA primena, kad pieno gamintojai jau daugiau nei mėnesį protestuoja pildami pieną į laukus arba dalindami jį nemokamai gyventojams. Taip ūkininkai reaguoja į stipriai nukritusias žaliavinio pieno supirkimo kainas.

Protesto akcija buvo surengta ir prie ŽŪM, ministerijoje vykstant pieno gamintojų, perdirbėjų, prekybininkų, Vyriausybės ir Konkurencijos tarybos atstovų susitikimui.

Panašus susitikimas vyko ir prezidentūroje. Po jo Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius teigė, kad K. Navickas „pieno krizę“ sprendžia nepakankamai greitai, nors ir turi pasiūlymų kaip tą padaryti.

Pasak jo, jau turėjo būti paruoštos nacionalinės priemonės situacijai spręsti.

Vasarį Europos Komisijai nusiųstame oficialiame rašte K. Navickas atkreipė komisaro dėmesį į tai, kad Lietuvos rinka yra išskirtinė, nes eksportuojama daugiau kaip 60 proc. pieno produkcijos, tuomet pranešė ŽŪM. Jame esą argumentuota, jog sumažėjus paklausai eksporto ir vidaus rinkose, išliekant dideliems gamybos kaštams, sektorius susiduria su sunkumais.

K. Navickas komisaro prašė suteikti „skubią išskirtinę paramą“ Lietuvos pieno gamintojams iš ES Žemės ūkio sektoriaus krizių rezervo. Taip pat kuo skubiau padidinti ilgai nekeistas intervencines lieso pieno miltelių ir sviesto kainas bei aktyvuoti privataus saugojimo priemonę, skirtą lieso pieno milteliams, sviestui ir visiems ilgo nokinimo sūriams.

Atsižvelgdama į susidariusią krizinę situaciją pieno sektoriuje, Žemės ūkio ministerija siūlė skubias trumpalaikes priemones pieno sektoriui stabilizuoti. Pieno gamintojams numatoma iš valstybės biudžeto skirti 8 mln. eurų finansinę paramą už laikomas karves.

Patys ūkininkai teigia, jog jiems reikia 40 mln. eurų vertės paramos.

Ignas Dobrovolskas (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist