22-oji Vilniaus knygų mugė – proga ne tik susitikti renginiuose, bet  ir knygynų lentynose paieškoti naujų kūrinių apie šalis, į kurias traukia nuvykti. Ne veltui populiaraus rašytojo Tahiro Shaho, parašiusio knygą „Kelionės su pačiu savimi“, vienas iš herojų cituoja maurų patarlę: „Tas, kuris nekeliauja, nežino, ko vertas žmogus“. Rašytojas knygoje skaitytoją kviečia į daugybę kelionių po pasaulį, nuo Azijos iki Lotynų Amerikos ar Afrikos. Kelionių organizatorius „Novaturas“ siūlo įsikvėpti būsimoms atostogoms per kūrinius, kuriuos skaitant lengva pajusti šalies atmosferą, pažadinančią mumyse esantį „atostogeną“ pažinti pasaulį.

Pažinti antikos su „Graiku Zorba“

Kas gali būti geriau už antikos dvelksmą istoriniuose miestus, vaizdingus Graikijos salų kaimelius, alsuojančius ramybe, žvelgiant į laukinės gamtos peizažus ir ragaujant gurmaniškus turtingos graikų virtuvės patiekalus. Aktyvaus poilsio mėgėjai čia išbando įvairių rūšių nardymą, jėgos aitvarų ar burlenčių sportą, o istorijos fanai mėgaujasi kultūros paminklais. Tad Graikijos salos svetingos visiems, išsiilgusiems gamtos, kultūros, pramogų ir žydro vandens.

Prisijaukinti Graikiją ir susipažinti su ja iš arčiau padės į Vilniaus knygų mugę šeštadienį atvykstanti tarptautinių bestserelių autorė Karen Swan ir jos kūrinys „Pabėgimas į Graikiją“. Itin lietuvių mėgstama romanų autorė gyvena miškuose prie Sasekso ir rašo knygas namelyje medyje. Tai jos pasakojimas apie paslaptis ir aistrą, kai sekdamas siužeto liniją gali visiškai atitrūkti nuo realybės ir imti svajoti apie Graikijos salų grožį, kur jos herojė, besigydydama sudaužytą širdį, priima įžūlaus kliento pasiūlymą rasti jam namą saloje. Pabėgimas į Graikiją jai tapa būdu apmąstyti, ko ji nori iš gyvenimo – gal tai idėja ir keliautojams?

Kita knyga, leisianti susipažini su antikos kultūra, yra legendinio graikų rašytojo ir tikro literatūros milžino Nikos Kazantzakio klasikos kūrinys „Graikas Zorba“. Šios knygos herojus, norėdamas pakeisti savo gyvenimą, išsinuomoja anglies kasyklą Kretoje ir susipažįsta su graiku Aleksiu Zorba – laisvu, nevaržomu taisyklių, atviru pasauliui, gebančiu priimti gyvenimą tokį, koks jis yra ir vertinačiu jį kaip stebuklą. O kur dar meistriškai aprašytas įstabus Kretos grožis! Paskaičius šią knygą atrodo, kad toje saloje tikrai viskas klostosi lengviau, paprasčiau ir žymiai smagiau.

Agatos Kristi romano verti Egipto saulėlydžiai

Senųjų civilizacijų palikimas: piramidės, šventyklos, faraonų kapai – kiekviename žingsnyje Egipte istorija pinasi su šiuolaikiniu gyvenimu. O Egiptas gali pasiūlyti dar daugiau, nei savo tradicinį paveldą ir patogų poilsį moderniuose viešbučiuose – tai pripažintas nardytojų rojus, o tiems, kurių nardymas nevilioja, siūlomos ekskursijos į dykumą, jodinėjimas kupranugariais ar pasivažinėjimas džipais. Kur dar apsilankymai senuosiuose turguose, jūros gėrybių restoranuose ar gėrėjimasis saulėlydžiais senų mečečių fone, leidžiančių pajusti ypatingą Egipto dvasią. 

Ją pajusti galite ir nevykdami į Egiptą. Užteks į rankas paimti Paulo Coehlo fenomenalios sėkmės sulaukusį romaną  „Alhemikas“. Tai rytų išminties persmelkta istorija apie tapimą savimi. Jaunas Andalūzijos piemuo palieka namus Ispanijoje ir iškeliauja į Egiptą, tikėdamasis ten surasti lobį. Keliaudamas jis sutinka paslaptingą alhemiką, atranda gyvenimo paslaptį ir didžiąją meilę. Tikima,  kad galbūt ir dabar Egipte įvyksta stebuklai, norintiems geriau pažinti save. 

Nemirtinga Agatos Kristi klasika „Mirtis ant Nilo“ su Erkiuliu Puaro priešakyje taip pat leidžia pajusti paslaptingą Egipto atmosferą. Šiame kūrinyje aprašoma, kaip prabangiame kruize, plaukiančiame Nilo upe, mįslingai įvykdoma žmogžudystė. Detektyvų karalienė Agata Kristi ne tik meistriškai pina siužetą, kai įtartini tampa kone visi veikiantys asmenys, bet ir puikiai perteikia aplinkos detales – atrodo, kad net užuodi rytietiškus aromatus ir jauti svilinantį karštį, gėriesi visa egzotiškų spalvų gama bei prisilieti prie didingos Egipto istorijos.

Besispjaudančio Etnos ugnikalnio grožis ir „Krikštatėvio“ palikimas

Buvę Sicilijoje neleis sumeluoti, kad smagiausia atvykus į šią Italijos salą išsinuomoti automobilį ir leistis tyrinėti salą, kuri tokia turtinga ir įdomi, kad vienos kelionės tikrai neužteks. Kaip sako knygos „Saulės sala Sicilija“ autorė Dalia Smagurauskaitė: „Sicilija – tai mozaika, tarsi kaleidoskopas: spalvota ir kaskart kitokia. Ar noriu ten grįžti? Žinoma! Kada išskrendame?“ 

Savo knygoje lietuvių autorė pristato Siciliją kaip kontrastų salą, kurios ir rojų, ir chaosą lengva iškart pamilti. Tai ir ugnimi besispjaudantis Etnos ugnikalnis, ir graikų, romėnų, arabų, normanų bei ispanų palikimas, neįtikėtinai gardus maistas, draugiški gyventojai. Ir tas legendinis pietietiškas gyvenimo būdas, kai niekur neskubama, bet visur suspėjama!

Susigundžius paviešėti saloje verta apkeliauti gražiausius regiono miestelius, pasivaikščioti Palerme ir pamatyti Etną, susipažinti su antikiniu paveldu Agrigento šventyklų slėnyje, pasigrožėti Romos imperijų laikų mozaikų kolekcija, ir, aišku, pamatyti vietą, kur buvo filmuojamas legendinis filmas „Krikšatėvis“

Prieš lankant šią vietą pravartu perskaityti ir populiarųjį Mario Puzo romaną tuo pačiu pavadinimu, kuriame aprašoma Korleonių šeimos epopėja, pulsuojanti dramatizmu, stipriais charakteriais, pykčiu ir baime. Toks tas mafijos pasaulis – su gaujų karais, hierarchija ir žiaurumu. Tuo pačiu puikiai parašytame romane tarsi tvyro to meto Sicilijos atmosfera, kuri atsiskleidžia ir F.F. Coppolos to paties pavadinimo filme, laimėjusiame du „Oskarus“. O kas nenorėtų, klaidžiodamas po dabartinę Siciliją, prisiminti nemirtingų rašytojo ir režisieriaus kūrinių? 

Nuo ispaniško temperamento iki išbandymų einant Jokūbo keliu

Nuo savaitgalio kelionės į Barseloną iki ilgų atostogų prie Viduržemio jūros, tyrinėjant jos pietinius regionus ir šaliai priklausančias Tenerifės bei Gran Kanarijos salas – Ispanijos įvairovė suteikia galimybę svajonių atostogas susikurti kiekvienam. Antra pagal dydį ir pati kalnuočiausia Europos valstybė garsi savo istoriniu paveldu: romėnų laikus menančiais pastatais ir maurų rūmais, įspūdinga šiuolaikine architektūra, maisto kultūra ir gamtos perlais. Ne veltui ji yra viena iš įstabiausių kultūros centrų  ir išlieka viena iš labiausiai turistų lankomų vietų pasaulyje. 

Norintiems pajusti ispanišką temperamentą verta atsiversti kitą Vilniaus knygų mugėje viešinčios autorės Karen Swan knygą „Ispaniška vasara“. Autorė kūrinyje skaitytojus sužavi pasakojimu, kuriame susipynę praeitis ir ateitis, meilė, kerštas ir atleidimas, o Madridas su savo paslaptimis traukia jį pažinti ne tik iš knygos. Turto konsultantė, kurią bankas išsiunčia į Madridą painioti mįslingos istorijos, susijusios su palikimu, visa galva pasineria į tyrimą, nukeliantį net į Ispanijos pilietinio karo laikus. 

Vis daugiau žmonių į Ispaniją traukia išbandyti savo jėgas einant Jokūbo keliu. Kelionių žurnalistė Kristina Stalnionytė savo kūrinyje „Kelias į Santjago de Compostelą“ pasakoja apie Ispanijos pakraščiu besidriekiantį piligriminį Jokūbo kelią, kuriuo ėję tikina, kad keliavimas pėsčiomis nuostabiais peizažais, šiaurės Ispanijos miestais ir miesteliais su kultūros paminklais, pažintys su sutiktais žmonėmis, atveria kitokį suvokimą ne tik apie šalį, bet ir apie gyvenimą apskritai. Gausiai autorės nuotraukomis iliustruotoje knygoje daug praktinės ir istorinės informacijos būsimiems keliautojams. 

Spalvinga, romu ir cigarų dūmais persmelkta Hemingvėjaus laikų Kuba

Algimantas Čekuolis kadaise buvo parašęs knygą „Noriu grįžti į Kubą“. Ir tikrai, apsilankę ten kartą, visi svajoja sugrįžti atgal. Aplankyti balto smėlio paplūdimius, Erenesto Hemingvėjaus išgarsintus barus Havanoje, miestus, garsėjančius išskirtine architektūra, kurių gatvėse skamba muzika ir vyksta salsos šokių vakarai, o gatvėmis važinėja seni automobiliai. Verta neapsiriboti tik turistinėmis vietomis, o leistis pažinti tikrąją Kubą su giliomis tradicijomis, ragauti nepakartojamo skonio kavą, užuosti cigarų ir romo aromatus, tiesiog gėrėtis visomis Laisvės salos spalvomis.

Norintiems geriau pažinti Kubą verta perskaityti Chanel Cleeton romaną „Kitais metais Havanoje“. Išeivių iš Kubos šeimoje JAV gimusios rašytojos knyga – lengvai skaitoma, parašyta gyvybingu stiliumi apie kvapą gniaužiančioje savo kontrastais Kuboje besirutuliojančią istoriją. Pagrindinė knygos herojė per vieną naktį turi palikti savo namus Kuboje ir slapčia sprukti į JAV, o vėliau, ilgai laukdama, kol su šeima galės grįžti į Kubą, turi tik viltį sugrįžti ir prisiminimus.  Persmelkta žaižaruojančių Kubos spalvų ir aromato, ši knyga užburia pasakojimu apie pasiaukojimą.

Turbūt daugeliui Kuba asocijuojasi su ten gyvenusiu literatūros klasiku Hemingvėjumi, kuris įkvėpė ir Leonardo Padura parašyti knygą „Sudie, Hemingvėjau“. Garsiausias šiuolaikinis Kubos rašytojas savo romane sieja faktus ir išmonę: buvusioje Hemingvėjaus sodyboje Havanoje po tropinės audros randamas skeletas, bylos imasi atsistatydinęs detektyvas, garsiojo rašytojo gyvenimo bei kūrybos žinovas, bandantis išnarplioti 40 metų senumo bylą. Detektyvo gyvenimas pinasi su spalvinga, romu permirkusia Hemingvėjaus laikų Kuba, kuri ir dabar audrina vaizduotę. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist