Lietuvos milijonierių gretas papildė dar vienas pilietis. Kaip pranešė loterijos organizatoriai, milijoninis prizas atiteko žaidėjui, kuris bilietą pirko neįprastu būdu.
Apie milijoninį laimėjimą plačiau papasakojo „Olifėjos“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Donatas Kazlauskas
– Ar jau yra žinomas laimėtojas?
– Žinome tiek, kad laimėtojas bilietą pirko internetu ir mes jį informavome. Deja, jis kol kas dar neatsiliepė. Mes jo tikrai laukiame atvykstant į mūsų atstovybę, kad sutvarkytų visus reikalingus dokumentus, jog būtų išmokėtas laimėjimas.
– Turbūt labai sunku suvokti, kad laimėjai ir, kad tai nėra kažkokia apgaulė.
– Be abejo. Kai bendrauju su žmonėmis, jie prisipažįsta, kad tai jiems buvo didelis šokas. Pirmiausia jie dalijasi savo įspūdžiais su artimaisiais, o vėliau atvyksta į mūsų atstovybę įsitikinti, ar viskas tikrai taip, ar jiems nesivaidena. Kai jie gauna oficialius patvirtinimus, sutvarkytus dokumentus ir gali atsiimti savo laimėjimą, tuomet nusiramina ir tikrai džiaugiasi savo pasiektais rezultatais.
– O kiek reikia sumokėti mokesčių?
– Mokesčių mokėti nereikia, nes pati loterijos apyvarta yra apmokestinama. Daugumoje Europos šalių taikoma tokia praktika – visi laimėjimai atitenka tiesiai į laimėtojo sąskaitą.
– Koks yra didžiausias laimėjimas Lietuvoje? Kokias sumas lietuviai yra laimėję?
– Didžiausias laimėjimas – 81 milijonas eurų.
– Ar yra kokia nors formulė, ar tiesiog reikia sėkmės?
– Tiesiog reikia sėkmės – pasirinkti tuos skaičius, kurie bus laimingi.
Apie tai, ką daryti su netikėtai atsiradusiais pinigais, plačiau pakomentavo SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė.
– Kaip elgtis su tokio dydžio laimėjimas?
– Kai tai įvyksta, lengvai tariant, aptemsta protas – emocijos tampa labai stiprios ir ima viršų. O kai emocijos didelės, klaidų tikimybė taip pat labai didelė. Dėl šios priežasties istoriškai tie, kurie laimi milijonus, po kelerių metų dažniausiai grįžta į tą pačią finansinę situaciją, o kartais net ir į dar prastesnę.
– Ką dabar daryti?
– Pirmas ir svarbiausias patarimas – neskubėti ir išlaukti, kol emocijos nurims. Tas suvokimas, kad laimėjai tokią sunkiai įsivaizduojamą pinigų sumą, ateina palaipsniui – kartais reikia palaukti pusę metų ar net metus. Antras žingsnis – surasti patikimą finansų patarėją ar ekspertą, kuris padėtų sudėlioti strategiją, kaip šią laimėtą sumą išskaidyti, paskirstyti ir kaip sukurti pasyvių pajamų šaltinius. Svarbu ne tik leisti laimėtą sumą, bet ir pasirūpinti, kad ji ir toliau generuotų pajamas.
Trečias žingsnis – pinigų paskirstymas. Dalis lėšų turėtų likti likvidžiose priemonėse, pavyzdžiui, terminuotuose indėliuose. Kita dalis galėtų būti skirta mažos rizikos finansiniams instrumentams, tokiems kaip Vyriausybės obligacijos. Dar dalį pinigų, pasitarus su ekspertais, galima skirti ilgalaikiams tikslams – nekilnojamajam turtui ar svajonių verslui. Neabejotinai laimėtojo gyvenimas pasikeičia. Jei jis nepamirš investuoti ir į savo finansinį švietimą bei edukaciją, jo ir artimųjų gyvenimas gali kardinaliai pasikeisti ir niekada nebegrįžti į ankstesnį lygį.
– Girdėjau sakant, kad eilinis žmogus suvokia milijoną kaip labai didelę sumą, o kas virš milijono – išvis sunkiai suvokiama suma. Ar taip ir yra?
– Tikrai taip. Lietuviams keli milijonai yra sunkiai suvokiama suma, nes mūsų vidutinės pajamos yra gerokai mažesnės. Įdomus faktas – jei žmogus, uždirbdamas 2000 eurų per mėnesį, neišleistų nė cento ir visus pinigus taupytų, du milijonus sukauptų tik po 83 metų. O jei dar įvertinsime infliaciją ir pinigų nuvertėjimą, šis laikotarpis tampa dar ilgesnis. Dėl šios priežasties laimėtojai patiria stiprias emocijas – jiems norisi iš karto kažką pirkti, leidžia pinigus spontaniškai ir dėl to atsiranda klaidų. Todėl neskubėjimas gali padėti išsaugoti pinigus ir protingai juos investuoti.
Autorius: Asta Dudurytė I LNK.LT