Išankstinei mėnesio infliacijai Lietuvoje vasarį siekiant 0,5 proc., o metinei – 3,2 proc., „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad aukšta infliacija vyraus iki vasaros, o artimiausiu metu mėnesio infliacija gali pasiekti 4 procentus.
„Labai tikėtina, kad artimiausiais mėnesiais (mėnesio – BNS) infliacija priartės prie 4 procentų. (…) Vasarą, vasaros mėnesiais (infliacija bus aukšta – BNS). Per artimiausius mėnesius mes pasieksim 4 procentus ir po to ji sumažės“, – BNS ketvirtadienį sakė N. Mačiulis.
Anot jo, tokį didelį infliacijos augimą lemia energijos ir žaliavų brangimas.
„Matome tas pačias tendencijas, kurios buvo šių metų pradžioje, išlieka gana spartus mėnesinis kainų kilimas ir tam turėjo įtakos nepalankios tendencijos energijos rinkose, brangesnės suskystintos gamtinės dujos, brangusi elektra, taip pat brangsta kai kurios maistinės žaliavos, visa tai atsispindi galutinėse prekių ir paslaugų kainose“, – teigė ekonomistas.
N. Mačiulio teigimu, daugiausia infliaciją jaučia žmonės, didelę dalį lėšų išleidžiantys tabakui, alkoholiui ir kurui, taip pat – vidurinioji klasė, perkanti daugiau paslaugų.
„Kol kas bent jau didžiausia įtaka infliacijai yra susijusi su akcizinėmis prekėmis – tai yra brangesnis kuras, brangesnis alkoholis, tabakas, tai būtent tie gyventojai, kurių pirkinių krepšeliai yra daugiau akcizinių prekių, tie, kurie daugiau išleidžia būsto šildymui, elektrai, jie dabar jaučia didžiausią infliaciją“, – BNS aiškino N. Mačiulis.
„Kaip ir praėjusiais metais, toliau sparčiai brangsta paslaugos, maždaug 6 procentus siekia metinis augimas, tai tie vartotojai, kurie daugiau vartoja profesinių paslaugų, tai čia jau vidurinioji klasė, jie taip pat jaučia spartų kainų augimą“, – pridūrė „Swedbank“ analitikas.
Valstybės duomenų agentūra ketvirtadienį skelbė, kad vasarį vidutinė metinė infliacija siekė 1,2 proc.
Autorė Goda Vileikytė
Redaktorė Roma Pakėnienė
[email protected], Verslo naujienų skyrius