Sostinės Pamėnkalnio skvere stovėjusiam rašytojo Petro Cvirkos paminklui teisinė apsauga nebuvo taikyta pagrįstai, šią savaitę konstatavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).

Teismo išplatintame pranešime teigiama, kad Kultūros paveldo departamentas, priimdamas aktą netaikyti teisinės apsaugos P. Cvirkos paminklui, rėmėsi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) išvada.

2019 metais LGGRTC pateiktoje išvadoje nurodoma, kad savo politinėje-visuomeninėje veikloje rašytojas aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis ir tai sukėlė žalingų pasekmių Lietuvos valstybės bei jos piliečių likimui.

Pareiškėjas, rašytojo vaikaitis, nesutikdamas su Kultūros paveldo departamento aktu, skundu kreipėsi į teismą. Jis teigė, kad yra būtina nustatyti, jog P. Cvirka buvo atsakingas už Lietuvos žmonių represijas.

Be to, pareiškėjas siekė įrodyti, kad nėra duomenų, jog nacionalinėje ar tarptautinėje teisėje egzistuotų nustatytos sąlygos, kurios leistų teigti, jog už represijomis padarytus nusikaltimus būtų atsakingas P. Cvirka. Dėl to, pareiškėjo vertinimu, Kultūros paveldo departamentas neturėjo teisinio pagrindo paminklui netaikyti teisinės apsaugos.

LVAT, įvertinęs Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo atrankos ir reikšmingumo lygmenys nustatymo kriterijų aprašo nuostatas, su šiais pareiškėjo argumentais nesutiko. Pasak teismo, pagal minėto aprašo formuluotę, Vokietijos nacionalsocialistų ir SSRS komunistų partijos yra atsakingos už Lietuvos gyventojų represijas.

LVAT vertinimu, pakanka vien vaizduojamo asmens narystės vienoje iš minėtų partijų, o ginčytame akte nebuvo teigiama, kad P. Cvirka yra atsakingas už okupacinių režimų vykdytas Lietuvos gyventojų represijas. Dėl šios priežasties teismas padarė išvadą, jog rašytojo paminklui Vilniuje teisinė apsauga nebuvo taikyta pagrįstai.

Ši teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

ELTA primena, kad po ilgų diskusijų nuo 1959-ųjų sostinės Pamėnkalnio skvere stovėjęs P. Cvirkos paminklas buvo nukeltas 2021 metų lapkritį.

Praėjusių metų birželį Vilniaus miesto taryba pritarė šio paminklo iškėlimui į Grūto parką Druskininkuose. Tuometinio sostinės vicemero Valdo Benkunsko teigimu, šį sprendimą taryba priėmė atsižvelgdama ne į P. Cvirkos kūrybinius pasiekimus, o į jo politinį vaidmenį.

ELTA (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

17 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist