Nuo pirmadienio popietės Lietuvoje galima išsiimti Europos Sąjungos (ES) skaitmeninį COVID pažymėjimą, supaprastinantį keliones tarp Bendrijos šalių, pranešė sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė.

„Lietuva ėmėsi iniciatyvos ir mes startuojame su skaitmeniniu COVID pažymėjimu jau šiandien“, – nuotolinėje spaudos konferencijoje sakė Ž. Simonaitytė.

Pasak jos, šiuo metu Lietuvoje e.sveikatos sistemoje jau sugeneruoti pirmieji 300 tūkst. pažymėjimų.

„Šią akimirką, nes nuolatos vyksta naujų duomenų kėlimas į e.sveikatos sistemą, skaitmeninį pažymėjimą gali išsiimti maždaug 300 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie yra arba, persirgę, arba paskiepyti. Tas procesas nuolatos vyksta“, – kalbėjo viceministrė.

Ž. Simonaitytės teigimu, pažymėjimai didesniam skaičiui žmonių bus sugeneruoti artimiausiomis dienomis, daugiausiai – per kelias savaites.

„Startuojame, bet tikrai neišsigąskite, jei šiandien prisijungę nerandate pažymėjimo“, – aiškino ji.

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, COVID-19 Lietuvoje persirgo ir yra gyvi daugiau nei 250 tūkst. žmonių, bent viena doze paskiepyta per 1,11 mln. žmonių.

Pažymėjimai šiuo metu pirmiausia generuojami paskiepytiems žmonėms (tiek pirma, tiek antra doze), tuomet persirgusiesiems. Paskutiniame etape jie bus generuojami testą atlikusiems sveikiems gyventojams.

Jei kol kas žmogus tokio pažymėjimo sistemoje nemato, Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius keliauti turinčius žmones ragina kaip ir iki šiol išsiimti išrašą iš e.sveikatos.

„Saugodami e.sveikatos sistemą ir elgdamiesi atsakingai, duomenis keliame tam tikromis dalimis. Labai tikimės, kad įvyks sklandus procesas ir artimiausiu metu sugeneruosime visus sertifikatus“, – kalbėjo Registrų centro vadovas.

Tiems žmonėms, kurie nesinaudoja e.sveikatos sistema, pažymėjimą taip pat galės išduoti šeimos gydytojas.

Šio pažymėjimo, priešingai nei galimybių paso, persirgusiems ir visiškai paskiepytiems reguliariai atnaujinti nereikės, tačiau tą privalės daryti besitestuojantys žmonės. Taip pat pažymėjimą galima bus išsiimti ir po pirmos skiepo dozės, tačiau gavus antrąją jį reikės atnaujinti.

Nuo birželio pradžios ES skaitmeninį COVID pažymėjimą išsiimti galima maždaug dešimtyje bendrijos šalių. Visos ES ir Šengeno erdvės valstybės prie šios sistemos prisijungti turėtų iki liepos pradžios.

COVID pažymėjimas išduodamas siekiant supaprastinti patikrinimo procedūras pasieniuose. Tačiau kiekviena šalis gali nustatyti savo reikalavimus, keliamus atvykstantiems žmonėms.

Lietuvoje kol kas pažymėjimas bus tikrinamas įprastu būdu, o per artimiausias kelias savaites Registrų centras parengs specialią programėlę, leidžiančia nuskaityti pažymėjime esantį QR kodą ir taip dar labiau palengvinti atvykstančiųjų patikrą.

Peržiūrės reikalavimus atvykstantiesiems, derasi su Latvija, Estija

Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius reikalavimus, papildomi apribojimai į šalį atvykstantiems ar grįžtantiems žmonėms netaikomi, jeigu praėjo savaitė po vakcinacijos antrąja „Pfizer“ doze, dvi savaitės po antrosios „Moderna“ dozės, 15 parų po antrosios „AstraZeneca“ dozės bei dvi savaitės po „Johnson & Johnson“ dozės.

Taip pat apribojimai netaikomi persirgusiems žmonėms, jei nepraėjo 180 dienų nuo COVID-19 ligos diagnozės (nustatytos tiek po PGR tyrimo, tiek po antigeno testo). Tiesa, ES skaitmeniniame COVID pažymėjime persirgimo faktas užfiksuojamas tik po teigiamo PGR tyrimo rezultato.

Jei žmogus neatitinka numatytų skiepijimo ar persirgimo terminų, prieš atvykstant į Lietuvą būtina turėti neigiamą testą, atliktą ne seniau kaip 72 val. iki kelionės, jam taip pat taikoma izoliacija.

„Kiekviena šalis apsisprendžia dėl konkrečių reikalavimų. Kas yra stengiamasi ir daroma ES lygiu – kad būtų sutarta dėl vieningų reikalavimų atvykstantiems žmonės. Ar pavyks ES susitarti, dar negalėčiau drąsiai sakyti“, – kalbėjo Ž. Simonaitytė.

Pasak jos, šiuo metu Lietuva kalbasi su Latvija ir Estija dėl vieningų taisyklių atvykstantiems.

„Kad tie reikalavimai būtų tokie patys, kad žmogui keliaujant vadinamajame „Baltijos burbule“ būtų aiškesni reikalavimai. (…) Dėl vaikų izoliacijos, dėl izoliacijos, dėl testavimo, kad jie būtų identiški, kad žmogui nereikėtų eiti ir tikrinis, kokie reikalavimai Latvijoje ar Estijoje“, – aiškino viceministrė.

Ji taip pat pridūrė, kad Sveikatos apsaugos ministerija nuolat vertina galimybę visiems žmonėms paankstinti antrą „AstraZeneca“ skiepo dozę.

„Bet čia vienas yra svarbus aspektas – su šiuo tiekėju turim tam tikrą specifiką, susijusią su vakcinų pristatymo grafikais, ne visada pavyksta iš anksto juos gauti, o gavus – žinoti, kad jų bus laikomasi. Tai tas sprendimas yra šiek tiek paremtas ir tuo, kiek mes turime turėti vakcinos dozių tam, kad žmonėms, kuriems 12 savaičių terminas suėjo, turėtume dozių“, – teigė Ž. Simonaitytė.

Ji pridūrė, kad antrąją šio preparato dozę galima gauti anksčiau jau dabar, tačiau individualiais atvejais.

Autorius Augustas Stankevičius

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

10 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist