Valstybės duomenų agentūra pranešė, kad Europos Sąjungos statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, 2023 m. Lietuvoje tik 2,7 % gyventojų pranešė apie kaimynystėje įvykusį nusikaltimą ir tai yra vienas mažiausių rodiklių visoje Europos Sąjungoje. Lietuva užima lyderių pozicijas kartu su Kroatija (1,4 %) ir Lenkija (2,8 %). Visgi vilniečiai su šiais duomenimis nesutinka ir nemano, kad Lietuva – saugiausia šalis Europoje.
Net 56 proc. apklaustųjų (618 gyventojai) nemano, kad Lietuva yra saugiausia Europos šalis. Dar 21 proc. (234 balsai) sako, kad nei taip, nei ne.
„Saugiau gal nei Londone, bet nemanau, kad saugiausia visoje Europoje plius pažiūrėkite kokį kaimyną turime. Tai kaip gali būti saugiausia, nulis logikos”, – rašoma skaitytojų komentaruose.
„Žmogžudysčių 5 kartus daugiau šimtui tūkst. gyventojų nei Norvegijoje, bet kadangi kaimynai apie tai nepraneša, tai dėl to čia saugiau. Geležinė logika”, – rašo gyventojai.
„Taigi žmonės bijo pranešti, nes kiti paskųs. Nes policija tai savus tik prižiūri”, – mano skaitytojai.
Dar 20 proc. (225 balsai) respondentų atsakė, kad pritaria teiginiui, jog Lietuvoje gyventi yra saugu ir net saugiausia visoje Europoje. Kiti 3 proc. (37 balsai) nuomonės šiuo klausimu neturėjo.
MadeinVilnius.lt apklausa vyko nuo pirmadienio, kovo 3 dienos, iki penktadienio, kovo 7 dienos. Apklausoje dalyvavo 1114 gyventojai.
Lietuva, pagal nusikalstamų veikų dažnumą, buvo pripažinta saugiausia šalimi Europoje. Sociologas įvertino, kokie pagrindiniai veiksniai tai lėmė ir, kad egzistuoja ženklų, rodančių, jog einame gerovės valstybės link.
Sociologas Gediminas Merkys teigė, kad tam įtakos turėjo gyventojų socialinė struktūra, taip pat ir tai, kad mūsų valstybėje gyvena daug vyresnio amžiaus žmonių.
