Seimui nuo kitų metų uždraudus rūkyti daugiabučių namų balkonuose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui, Lietuvos būsto rūmų prezidentė Daiva Matonienė sako, kad šio įstatymo įgyvendinimas bus neįmanomas. Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius antrina, kad problemą dėl rūkymo daugiabučių balkonuose reikėtų spręsti kitais būdais.

„Dvejopas vertinimas. Iš vienos pusės, suprantame aktualiją, kad yra žmonių, kuriems tas rūkymas yra didelė problema, kaimynas rūko nuolat, o namie vaikai maži. Bet jeigu žiūrėtume iš Būsto rūmų pozicijos, tokių skundų arba telefoninių skambučių nesame gavę nei vieno. Tačiau suprantu, kad ta problema gali būti, net jei mums neskambina ir nesako.

Iš kitos pusės, dabar yra perteklinis reguliavimas numatytas, įstatymas bus popierinis. Realiai sukontroliuoti nematau jokių mechanizmų. Kurti įstatymą, kuris neturi praktinio pritaikomumo, tai yra diskriminuojama teisinė sistema“, – Eltai kalbėjo D. Matonienė.

„Turėtų labiau būti pajungta savivalda, bendruomenė ir paieškota realių mechanizmų arba komunikacijos instrumentų. Galima problemą spręsti kitu būdu“, – pridūrė ji.

Anot jos, dabartinis įstatymas skatintų skundimų praktiką tarp kaimynų.

„Kiekvienas namas visada turi įvairių kaimynų. Praktika, kurią bandoma tuo įstatymu padaryti, tai, sakyčiau, yra truputėlį žalinga. Yra skatinamas skundimas, baudimas, gąsdinimas. Turėtų atsirasti komunikacija pirmoje vietoje. Norime, kad žmonės būtų bendruomeniški, vienas kitą palaikytų“, – sakė D. Matonienė.

LSA prezidentas M. Sinkevičius mano, kad vienas žmogus neturėtų nuspręsti, kaip turėtų elgtis visas daugiabutis.

„Pasiūlymai, bent jau man, atrodo kontroversiški. Aišku, tie asmenys, kurie turi nekilnojamojo turto ir gyvena daugiabutyje, turi atskirais atvejais problemą dėl rūkančių kaimynų, bet principas, kad vienas asmuo daugiabutyje gali lemti ir suformuoti praktiką, kad tas vienas skundas gali suformuoti praktiką, kaip turėtų elgtis visas daugiabutis. Įprastai vadovaujamasi daugumos principu“, – sakė M. Sinkevičius.

„Žmogus, vienas asmuo gali nebūtinai objektyviai elgtis. (…) Tai neatrodo, švelniai tariant, logika pagrindžiamas sprendimas“, – pridūrė jis.

M. Sinkevičius pripažino, kad problema dėl rūkančiųjų daugiabučių balkonuose egzistuoja, tačiau ją reikėtų spręsti kitais būdais.

„Taip, problema egzistuoja. Ar ją reikia sureikšminti ir būtent taip spręsti, numatyti kažkokį papildomą darbą ar policijai, ar viešosios tvarkos tarnybai, nemanau, kad tai esminė problema miestuose ir daugiabučiuose. Būčiau už susitarimo kelią.

Ar čia normalu ir logiška, kad vienas bendraturtis pastato visus į kažkokią situaciją. Būtų geriausia, jei tai būtų visuotinis namo sprendimas, tam yra visokiausių būdų. Tokius klausimus galima priimti demokratiniu keliu daugumos balsais. Palikti vieno buto savininko sprendimui, kuris pasiskundė, nežinau, ar čia tikrai tas kelias. Dialogo kelias būtų veiksmingesnis“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Jis pridūrė, kad šiuo atveju reikėtų pagalvoti ir apie tai, kur rūkantieji galėtų rūkyti.

„Reikėtų galvoti ir apie tą rūkantįjį, kur jis turėtų rūkyti. Uždraudimas rūkyti balkone automatiškai neprivers iš viso to žmogaus neberūkyti. Tai kur jis tą darys? Savo asmeniniame bute, kažkur laiptinėje, prieigose namo? Bet tada iš vienos problemos sprendimo turėsime kitų situacijų“, – Eltai teigė LSA prezidentas.

Pagal priimtus pakeitimus, už informacinių ženklų apie draudimą rūkyti daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose įrengimą bus atsakingas to pastato bendrojo naudojimo objektų administratorius, daugiabučio gyvenamojo namo bendrija arba savivaldybės vykdomoji institucija.

Naujomis nuostatomis taip pat nuspręsta drausti rūkyti dengtose viešojo transporto stotelių vietose (paviljonuose), vaikų žaidimo aikštelėse ir vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose), išskyrus rūkymui skirtas vietas.

Pataisos taip pat draudžia rūkyti lauke vykstančių sporto varžybų ar kitų lauke vykstančių renginių metu, išskyrus rūkymui skirtas vietas.

Įstatyme įtvirtinta, kad pastato (buto) savininkas ar kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi pastatu (butu) ir jame rūko, privalo užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko pastato (buto) patalpas bei į to paties buto patalpas.

Lukas Blekaitis (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

7 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar tikitės, jog naujasis meras pakeis sostinę?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.