Penkios Lietuvos regionų savivaldybės šiemet jau penktąjį kartą pakvietė jaunuosius aukštosiose mokslo įstaigose besimokančius architektūros, inžinerijos, statybos ir kitų programų studentus rengti projektus ir prisidėti prie Lietuvos miestų ir miestelių augimo bei plėtros. „Išmanusis miestas“ – vienas inovatyviausių tokio tipo nacionalinių projektų Lietuvoje, kuris vienija Lietuvos rajonų savivaldybes, aukštųjų mokyklų studentus, privataus bei valstybinio sektorių atstovus ir sprendžia probleminių viešųjų šalies erdvių likimą.

Konkurso dalyviai sprendė įvairias miesto problemas

STRUCTUM inicijuojamo projekto metu 22 komandos iš Lietuvos universitetų ir aukštųjų mokyklų pagal konkurse nurodytus kriterijus orientavosi į aukštos gyvenimo kokybės užtikrinimą ir efektyvų energijos bei išteklių naudojimą. Kad tai įgyvendintų, studentai turėjo pasitelkti inovatyvius sprendimus ir pažangiąsias technologijas. Jaunimą skatinančio kurti konkurso „Išmanusis miestas“ įdomiausias aspektas – kad dalyviai turės galimybę savo projektus įgyvendinti tikrovėje.

Nuo konkurso pradžios per penkerius metus „Išmaniajame mieste“ dalyvavo net 23 savivaldybės iš visos Lietuvos, 7 aukštosios mokyklos, 400 studentų, kurie pateikė 65 savo kurtus projektus. Anot organizatorių, šiemet aktyviausi buvo ketvirtojo kurso studentai, pristatę savo baigiamuosius darbus.

„Džiaugiuosi, kad kasmet gauname labai kruopščiai ir atsakingai parengtų darbų, tokių sulaukėme ir šiemet. Kompetentingai tarptautinei komisijai tikrai nebuvo lengva išrinkti geriausius, o tai tik įrodo, kad judame į priekį išmaniųjų miestų kūrimo link ir norime spręsti įvairias demografines bei socialines problemas“, – kalbėjo projekto „Išmanusis miestas“ sumanytoja ir organizatorė, žurnalo STRUCTUM leidėja Ignė Dutova.

Kaip ir kasmet, pasirinkę po vieną iš Visagino, Skuodo r., Tauragės r., Alytaus ir Anykščių r. savivaldybių pateiktų tikslinių teritorijų, studentai, kuruojami savo dėstytojų, būrėsi į grupes ir teikė konkursui savo projektinius pasiūlymus. Siekdami atskleisti „Išmaniojo miesto“ specifiką, dalyviai turėjo savo idėjas sieti su darniosios plėtros ir išmaniojo miesto principais, taip pat panaudoti bent vieną kiekvienos grupės partnerio siūlomą produktą, paslaugą ar darbo įrankį.

Iš aukštųjų mokyklų konkurse dalyvavo Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Vilniaus dailės akademija, Klaipėdos universitetas, Klaipėdos valstybinė kolegija, Vytauto Didžiojo universitetas bei kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai.

Specialiai renginiui sukurta 2D meno instaliacija

Renginio metu vedėjas Giedrius Leškevičius, pradėjęs vakarą su Franko Sinatros daina „Love“, dėkojo visiems dalyviams už jų ryžtą kurti geresnį rytojų ir visoms Lietuvos Respublikos ministerijoms bei Lietuvos regionų savivaldybėms, kurios jau ne pirmus metus globoja „Išmaniojo miesto“ konkursą. Savo sveikinimo kalbose politikai linkėjo, kad studentų pristatyti projektai virstų realiais kūnais.

„Mažesni miesteliai ir regionai, kaip ir didesni miestai, nori būti šiuolaikiški, inovatyvūs, išmanūs. Linkiu, kad tai, kas yra sukurta per penkerius metus, būtų realizuota. Džiaugiuosi, kad su tokiu nedideliu kolektyvu galima padaryti tiek daug“, – savo sveikinimo kalboje sakė Jonavos r. savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius.

Pasak vidaus reikalų viceministro Tautvydo Tamulevičiaus, regionuose yra labai didelis potencialas, todėl toks projektas, kaip „Išmanusis miestas“, gali padėti išspręsti tam tikras problemas.

„Jūs keičiate pasaulį ir ilgainiui jūsų įgyvendinti projektai tampa miestų veidu ir pasididžiavimu. Linkiu matyti savo projektus, virstančiais kūnu. Nemažinkite tempo ir kurkite Lietuvai, nes jūs esate Lietuvos ateitis“, – pabrėžė T. Tamulevičius.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusio konkurso „Išmanusis miestas“ apdovanojimų renginio metu svečius pasitiko Manto Petruškevičiaus kurta gėlių kompozicija bei studentų darbų ekspozicija. Renginyje buvo galima išvysti ir ne vieną žinomą politiką bei visuomenės veikėją. Tarp jų: menininkė Jolita Vaitkutė, nuomonės formuotoja Simona Lipnė, LR vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tamulevičius, kultūros viceministrė Ingrid Veliūtė, LR susisiekimo viceministras Paulius Martinkus, Tauragės r. savivaldybės, Visagino savivaldybės, Skuodo r. savivaldybės, Alytaus savivaldybės merai ir kt. Šventišką vakaro atmosferą kūrė ne tik vakaro svečiai, dalyviai, partneriai ir draugai, bet ir aksominio balso dainininkės Evelinos Sašenko atliekama prancūziška muzika.

Renginio ir viso projekto akcentas – specialiai sukurta menininkės J. Vaitkutės 2D instaliacija ateities miestų tema. Pati menininkė palaiko tvarių ateities miestų idėją ir sako, kad reikia būti draugiškiems ne tik savo artimai aplinkai, bet ir galvoti apie paties miesto darnią plėtrą.

„Ateities miestas – tai kintantis, stebinantis naujomis formomis, inovacijomis ir keliantis nuostabą darinys. Galvodama apie išmaniojo miesto idėją norėjau žiūrovui suteikti ne tik estetinį pasitenkinimą, bet ir sukurti emociją, patirtį“, – pasakojo meno instaliacijos sumanytoja J. Vaitkutė.

Beveik 100 m2 ploto instaliacijai pagaminti naudotos išskirtinių spalvų profesionalaus tipo grindų dangos, todėl lankytojai galės žengti per instaliaciją nebijodami nieko sugadinti. Visas dėmesys sutelkiamas į erdvės pokytį, inovaciją, naujovę.

Projekto nugalėtojai neslėpė savo emocijų

Penkios geriausios „Išmaniojo miesto“ komandos, atrinktos žinomų architektų, urbanistų, universitetų dėstytojų, nekilnojamojo turto, statybų rinkos bei savivaldybių atstovų autoritetingos tarptautinės komisijos, prieš pat apdovanojimus dalyvavo darbų gynimuose. Pateikti projektai buvo vertinami atskirose kategorijose pagal pateiktas temas. Kiekvienoje kategorijoje buvo išrinktas nugalėtojas, išsiskiriantis savo idėjų originalumu, atlikimo kokybe ir sprendimų pagrįstumu.

„Darbų vertinimą galiu palyginti su prezidento rinkimais. Buvo tikrai sunku. Dalyviams tai tapo puikia bandomąja sesija prieš įėjimą į rinką. Linkiu kiekvienam studentui inovatyvių idėjų, proaktyvumo, įsiklausyti į klientą ir, svarbiausia, degančių akių bei vidinio pasitenkinimo tuo, ką darote“, – kalbėjo komisijos pirmininkas Marius Zubrickas, bendrovės „COWI Lietuva“ vykdomasis direktorius.

Geriausi studentų darbai buvo įvertinti trimis prizinėmis vietomis.

Pirmosios vietos nominacijos buvo dvi – geriausio architektūrinio projektavimo ir geriausios urbanistinės koncepcijos.

1-oji vieta

Geriausio architektūrinio projektavimo nominacijos nugalėtojas – Kauno technologijos universitetas. Projektas – Tauragės ledo arena. Projektą rengė: Ugnė Miškevičiūtė, Aistė Stulgytė, Agnija Ponomariova, Paulius Janonis, Aurimas Dermauskas, Martynas Arbačauskas. Projekto vadovė – dr. Laura Stasiulienė.

Geriausios urbanistinės koncepcijos nominacijos prizas atiteko Vilniaus Gedimino technikos universiteto komandai. Projektas – Visagino draugystės kvartalo sutvarkymas, urbanistinėmis priemonėmis suformuojant Sedulinos pėsčiųjų alėjos atkarpą III mikrorajone. Projektą rengė: Martynas Germanavičius, Rūta Vitkutė. Projekto vadovė – Dalia Dijokienė.

2-oji vieta

Klaipėdos universitetas. Projektas – Anykščių miesto Troškūnų g. teritorijos koncepcija „Sveikatingumo sodai“. Projektą rengė: Nedas Stakutis, Linas Gedvilas, Mark Gargun, Juozas Zakarauskas, Arnas Žvinklys, Veronika Biveinytė, Dovilė Dirvonė. Projekto vadovės: Jevgenija Rutė, Viktorija Gričenaitė.

3-ioji vieta

Vilniaus dailės akademija. Projektas – Rekreacinis kompleksas Alytaus dainų slėnyje. Projektą rengė: Austėja Jurčiukonytė. Projekto vadovas – Vytenis Gerliakas.

Specialiuosius prizus už geriausią produktų integraciją į projektą įsteigė konkurso partneriai VELUX, GINALAS, ETERNIT BALTIC.

VELUXapdovanojo Anykščių miesto Troškūnų g. urbanistinės architektūrinės teritorijos Klaipėdos universiteto darbą – „Sveikatingumo sodai“. Projekto idėja – rekreacinė ir pažintinė garsų, kvapų bei vaizdų (spalvų) erdvė, turinti įtakos intelektinei ir emocinei žmogaus reakcijai.

GINALO įsteigtasprizas atiteko Kauno technologijos universiteto komandai už ledo arenos Tauragės r. savivaldybės projektinį pasiūlymą, kuris buvo paremtas inovatyviais ir šiuolaikiškais, palankiais aplinkai kūrybiniais sprendimais.

ETERNIT BALTICuž geriausią produkto integraciją ir puikų medžiagų parinkimą sveikino net dvi komandas bei jų atstovus. Už ETERNIT BALTIC fasado medžiagos „Equitone“ pritaikymą projekte buvo apdovanoti sveikatingumo namų interjero projekto atstovai: prizas atiteko Anykščiuose kūrusiai Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentei Glorijai Viškelytei bei jos vadovei Rasai Mazūrienei. Taip pat buvo apdovanota Kauno technologijos universiteto komanda, kūrusi daugiafunkcį sporto centrą Alytuje. Projekto rengėjai: Edita Barauskaitė, Goda Navakauskaitė, Arnoldas Butkevičius, Giedrius Savukaitis, projekto vadovė – Jurga Vitkuvienė.

Specialiosios nominacijos„DELFI.lt“ skaitytojų sprendimu, specialusis prizas atiteko Kauno technologijos universiteto komandos nariams, pernai taip pat laimėjusiems šį apdovanojimą. Tauragės ledo arenos projektinio pasiūlymo rengėjai: Ugnė Miškevičiūtė, Aistė Stulgytė, Agnija Ponomariova, Paulius Janonis, Aurimas Dermauskas, Martynas Arbačauskas. Projekto vadovė – dr. Laura Stasiulienė.

LR susisiekimo ministerijos įsteigtą prizą už nominaciją „Išraiškingiausia architekto ambicija“ laimėjo VGTU projekto Ledo arena Tauragėje rengėjas Lukas Ramanauskas. Šio projekto vadovas – Saulius Pamerneckis.

SAMSUNG įsteigtas prizas už „Tikslaus inžinerinio projektavimo ir profesionalaus statybinio išpildymo“ nominaciją iškeliavo į Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos rankas. Projektas – Ledo arenos statyba Tauragės r. teritorijoje. Projektą rengė: Arneta Navickaitė, Miglė Meilūnaitė, Laimis Ambrasas, Darijus Kabošius, Povilas Apuokas. Projekto vadovės: Jelena Praniauskienė, Lina Sakalauskienė.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

`

Reklama

Kokio atlyginimo (į rankas) pakaktų, kad būtų įmanoma gyventi sostinėje?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist