Sveikas jaunimas – šalies stiprybė. Viešojoje erdvėje didėja dėmesys visuomenės psichikos sveikatai, todėl vienoje didžiausių Lietuvos pirminės sveikatos priežiūros įstaigų, Antakalnio poliklinikoje, neseniai susikūrė Jaunimo sveikatos centras, teikiantis išskirtines nemokamas paslaugas vilniečiams. Apie jį ir jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas pasakoja direktoriaus pavaduotoja medicinai Ingrida Savickienė ir poliklinikos psichologės.

Kodėl poliklinika nusprendė, jog svarbu didesnį dėmesį skirti jaunimui?

Ingrida Savickienė: Antakalnio poliklinikai savo sveikatą yra patikėję daugiau nei 86 tūkstančiai gyventojų. Iš jų beveik 20 tūkstančių yra jaunimas (14-29 metų). Kadangi jauni pacientai sudaro didelę dalį mūsų pacientų, siekiame pateisinti jų poreikius, taip pat prisidėti prie bendro jaunimo sveikatos gerinimo. Todėl jų sveikatai,  taip pat profilaktikai skiriame didelį dėmesį.

Lina Kalinauskienė: Prieinamumas jaunimui svarbu, nes jie keičia gyvenimo vietą, jie patiria daug pasikeitimų gyvenime ir daug streso. Nėra laiko, kada rūpintis sveikata, o jei dar problema yra surasti pagalbą, tai jie gali iš viso net nebeieškoti pagalbos.

Poliklinika dalyvauja projekte „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio įgyvendinimas Vilniaus miesto savivaldybėje”. Kas yra jaunimui palankios sveikatos priežiūros paslaugos?

Milda Vickutė: Patogumas, turint mintyje paslaugos suteikimo vietą bei laiką vaidina svarbų vaidmenį, tad paslaugos, skirtos jaunimui turi būti lengvai prieinamos ir pasiekiamos.Visų pirma, jauni žmonės nėra linkę laukti ilgų eilių, užsirašius sveikatos priežiūros specialisto konsultacijai. Jie siekia gauti pagalbą kuo greičiau. Jauni žmonės siekia kiek įmanoma didesnio anonimiškumo ir konfidencialumo, ypatingai, kada kalbame apie paslaugas, susijusias su psichikos sveikata.

Poliklinikoje daug dėmesio skiriama emocinei sveikatai. Tai – nemaža naujovė sveikatos apsaugos sektoriuje. Kas lėmė tokį pasirinkimą?

Lina Kalinauskienė:  Tokiame amžiuje žmonės priima labai daug svarbių sprendimų, susijusių su santykiais, studijomis, darbu. Dėl to išgyvena nemažai pokyčių, kurių metu patiria daug streso. Todėl jų geros sveikatos užtikrinimas yra itin svarbus, o dabartinė savijauta daro įtaką ir tolimesniame gyvenime. Praktika rodo, kad jauni žmonės drąsiau kreipiasi pagalbos, nes turi mažiau išankstinio nusistatymo. Todėl svarbu, kad jie žinotų apie pagalbos galimybę. Laiku suteikta psichologinė pagalba gali užkirsti kelią psichikos sveikatos sutrikimams, padėti priimti efektyvesnius sprendimus.

Kokios jaunimui skirtos veiklos buvo vykdomos Antakalnio poliklinikoje per pastaruosius keletą metų?

Ingrida Savickienė: Stengiamės teikti ne tik kasdienes asmens sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir jaunimui įdomias bei reikalingas su asmens sveikata susijusias paslaugas.
Antakalnio poliklinikoje veikia populiarumo sulaukianti nėščiųjų mokykla. Ši veikla skirta vaikų besilaukiančioms poroms, kuriems skaitomos vaikų ligų gydytojo, gydytojo akušerio-ginekologo, akušerio, gydytojo dermatologo ir kitokios paskaitos. Antakalnio poliklinikoje vedamos mankštos vandenyje ir salėje besilaukiančioms ir pagimdžiusioms moterims. 2016 m. aktyviai vyko reprodukcinės sveikatos  konsultacijos, kurių metu merginos gavo informaciją rūpimais, vyko atvirų durų dienos „Merginos sveikata”, kuriose dalyvavo įvairių Vilniaus m. mokyklų mokinės. Kaip ir minėjo kolegės, pastaruosius metus itin didelį dėmesį skiriame jaunimo psichikos sveikatai.

Milda, ne tik konsultuojate pacientus, tačiau taip pat koordinuojate Jaunimo sveikatos centro veiklą. Kokias paslaugas centras siūlo šiuo metu?

Milda Vickutė: Centre yra teikiamas gana platus spektras paslaugų, susijusių su psichologine žmogaus sveikata – visos jos yra nemokamos. Siekiantiems visiško anonimiškumo, suteikiama galimybė kreiptis elektroniniu paštu ([email protected] – aut. pastaba) ir užduoti rūpimus klausimus, susijusius su psichologine gerove. Mūsų specialistų komanda atsako į užduodamus klausimus vienos – dviejų darbo dienų eigoje. Norintiems individualaus žmogiško ryšio akis į akį Antakalnio poliklinikoje darbo dienomis anonimiškai ir nemokamai teikiama profesionali psichologinė pagalba. Ši pagalba teikiama asmenims nuo 16 m. krizių atvejais – susidūrus su artimojo savižudybe ar ketinimu nusižudyti, patyrus sukrečiantį įvykį, išgyvenant stiprius nerimo ir beviltiškumo jausmus, turint minčių apie savižudybę. Svarbu paminėti, kad budintis psichologas konsultacijai priima be išankstinės registracijos (daugiau informacijos apie konsultacijas galite rasti čia – aut. pastaba). Jaunuoliams, kuriems kyla sunkumų, susijusių su nerimu, depresiškomis nuotaikomis, priklausomybėmis, suteikiama galimybė gauti iki dešimties tęstinių anoniminių psichologo konsultacijų. Konsultacijos teikiamos 14-29 metų asmenims. Svarbu paminėti, kad jeigu į konsultacijas kreipiasi jaunuolis, kuriam nėra 16 metų, į pirmą konsultaciją jį turi palydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

Ar centre vykdomos ir kitos veiklos, ne tik psichologinės konsultacijos?

Milda Vickutė: Taip, teikiame paslaugas ir asmenims, kurie siekia save geriau pažinti. Jiems siūlome saviugdos užsiėmimus, taikant dailės terapiją. Užsiėmimų metu dailės terapija grįstų medotų pagalba išlaisvinamas kūrybiškumas, geriau susipažįstama su savo vidiniais išgyvenimais, ugdoma asmenybė. Paslauga teikiama 18-29 metų asmenims. Taip pat, visos merginos, siekiančios geriau suprasti savo santykį su kūnu, kviečiamos į Mano kūnas – mano namai trumpalaikę psichologinę grupę, kurios metu kartu su užsiėmimą vedančiomis psichologėmis turės galimybę suprasti, ką joms reiškia jų kūnas, kaip jame jaučiasi, kaip į jį žvelgia. Be viso to, Jaunimo sveikatos centras taip pat organizuoja jaunimui aktualius renginius, kurių metu supažindinama su svarbiomis temomis – tokiomis kaip psichoaktyvios medžiagos, depresijos įveika, priklausomybės.

Kaip jaunimas vertina Mildos minėtus grupinius užsiėmimus – su kokiu nusiteikimu ateina į pirmąjį ir paskutinį užsiėmimus?

Monika Ražanskaitė: Į saviugdos užsiėmimus (taikant dailės terapiją – aut. pastaba) jauni žmonės ateina nusiteikę pozityviai. Dauguma jų grupėje tikisi atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių, rutinos ir monotonijos ar tiesiog atsipalaiduoti. Vieni ateina vedini smalsumo, atvirumo patirčiai ir norintys išbandyti naują veiklą, kiti – siekia išlaisvinti kūrybiškumą ir tokiu būdu pažinti bei suprasti save. Galų gale – giliau patyrinėti savo vidinį pasaulį, jausmus, mintis, santykius su kitais žmonėmis. Užsiėmimuose jaunimui ypač patinka jauki kūrybiškumą skatinanti aplinka, priimanti ir palaikanti grupės emocinė atmosfera, taip pat – atgalinis ryšys iš kitų grupės dalyvių.

Milda pasakojo apie grupes merginoms. Kokios merginos čia susirenka?

Agnė Libikaitė: Į kūno vaizdo grupes renkasi smalsiai, drąsiai ir viltingai nusiteikusios merginos – daugeliui svarbi bendrystės jausmo su panašias problemas išgyvenančiomis patirtis, siekis geriau pažinti, priimti ir pamilti savo kūną.

Monika Linartienė: Žinoma, trumpalaikėje grupėje sunku įgyvendinti didelius sau keliamus lūkesčius, pasiekti ilgalaikius tikslus – tai neretai lydima nusivylimo jausmo grupės pabaigoje. Kita vertus, nors paskutinis susitikimas žymi grupės pabaigą, dažniausiai kartu tai didesnio savęs pažinimo pradžia – grupė suteikia padrąsinimą gilintis į save ir rūpintis savimi toliau.

Kas kreipiasi dėl anoniminės psichologinės pagalbos?

Milda Vickutė: Žmonės kreipiasi dėl įvairių sunkumų: depresinių nuotaikų, jaučiamo nerimo, sunkumų kuriant bei palaikant santykius, krizių, panikos priepuolių, savivertės problemų. Į anoniminę trumpalaikę pagalbą, kurią teikia budinčios psichologės dažniausiai kreipiasi žmonės, patyrę netektis, išgyvenantys sunkius gyvenimo etapus. Besikreipiančiųjų amžius labai įvairus, tačiau būtų galima išskirti didžiausią besikreipiančių grupę – tai 20-25 metų jaunuoliai. Pastebime, kad dažniau pagalbos kreipiasi merginos nei vaikinai.

Kokios tolimesnės veiklos numatomos Jaunimo sveikatos centre?

Ingrida Savickienė: Jaunimui teikiamos paslaugos sulaukia didelio susidomėjimo. Džiaugiamės, kad jaunimas aktyviai domisi savo sveikata ir tikimės kad mūsų teikiamos paslaugos padės išsaugoti geresnę sveikatą. Toliau aktyviai siūlysime paslaugas, susijusias su psichikos asmens sveikata, taip pat ligų prevencija. Esame atviri pacientų poreikiams. Visas mūsų naujienas galima sekti facebook paskyroje.

Interviu rengė: Neringa Čėnaitė

Reklama: Akiu klinika

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist