Europos Sąjunga (ES) antradienį pranešė, kad ruošiasi įvesti dviejų eurų fiksuotą mokestį mažos vertės siuntoms iš blokui nepriklausančių šalių, kurių dauguma atkeliauja iš Kinijos.
ES prekybos vadovas Marošas Šefčovičius Europos Parlamentui sakė, kad šį mokestį turės mokėti e. prekybos platformos. Taip, pasak jo, siekiama padėti blokui spręsti problemas, kylančias dėl didžiulio pigių paštu siunčiamų prekių antplūdžio.
Mokestis panaikintų neapmuitinamų pakuočių, kurių vertė mažesnė nei 150 eurų ir kurios importuojamos tiesiogiai vartotojams, dažnai per tokias platformas kaip Kinijoje įkurtos „Temu“ ir „Shein“, statusą.
Siuntoms, siunčiamoms tiesiai į sandėlius, kuriuose jos saugomi ES, būtų taikomas mažesnis 50 centų mokestis, sakė M. Šefčovičius.
2024 metais į ES bus įvežta 4,6 mlrd. tokių pakuočių – daugiau nei 145 per sekundę – iš kurių 91 proc. bus iš Kinijos. ES mano, kad šis skaičius didės.
Briuselis įtaria, kad platformos, įskaitant „Shein“ ir „Temu“, nepakankamai stengiasi užkirsti kelią Europos standartų neatitinkančių produktų pardavimui.
ES taip pat baiminasi, kad daugelis į 27 šalių bloką importuojamų produktų yra nesaugūs, suklastoti ir netgi pavojingi vartotojams.
M. Šefčovičius teigė, kad šis skaičius yra „visiškai naujas iššūkis kontrolei, saugai, siekiant užtikrinti, kad į Europos Sąjungą siunčiamų produktų standartai būtų tinkamai patikrinti“.
Europos mažmenininkai teigia, kad susiduria su nesąžininga užsienio platformų, kurios, jų teigimu, dažnai neatitinka griežtų ES produktų taisyklių, konkurencija.
„Išlaidoms kompensuoti“
M. Šefčovičius atkreipė dėmesį į didžiulį muitinės pareigūnų darbo krūvį, „todėl į tvarkymo mokestį nežiūrėčiau kaip į mokestį, o tiesiog kaip į rinkliavą išlaidoms kompensuoti“.
Briuselis taip pat tikisi, kad dalis iš mokesčio gautų pajamų bus skirta ES biudžetui.
Ši problema kelia itin didelį susirūpinimą Paryžiui: vien pernai į Prancūziją buvo išsiųsta apie 800 mln. tokių siuntų.
Praėjusį mėnesį Prancūzija pareiškė norinti pradėti taikyti ne ES interneto pardavėjams mokestį už pakuočių tvarkymą iki 2028 metų, o po to, kaip tikimasi, ES palaipsniui panaikins beveik visus likusius muitus.
„Shein“ ir „Temu“ į naujienų agentūros AFP prašymus ką nors pakomentuoti kol kas neatsakė.
Jungtinės Valstijos šį mėnesį panaikino muitų taikymo išimtis iš Kinijos gabenamoms prekėms, kurių kaina mažesnė nei 800 dolerių (703,42 euro), todėl joms bus taikomas 54 proc. tarifas.