Naujienos

Kitą savaitę Lukiškių aikštėje bus pristatytas Laisvės kalvos maketas

Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites aikštėje stovėsiantis maketas ekspertams ir vilniečiams leis įvertinti bendrą projekto vaizdą, taip pat ir pačiam autoriui leis atsakyti į iškilusius profesinius klausimus.

„Testuosime mastelį, žiūrėsime, kaip skulptūra įsilieja į aikštės, erdvę ir tikimės teigiamos vilniečių reakcijos. Laisvės kalva – skulptūra visiems Lietuvos žmonėms, siekusiems laisvės, mylėjusiems ir tebemylintiems jos idėją. Ant pjedestalo neužkeliant konkretaus herojaus ar datos, tai memorialas savyje galintis talpinti tiek, kiek prasmių patys į jį įdėsime“, – sakė skulptorius A. Labašauskas.

Pasak jo, skulptūros forma pasirinkta neatsitiktinai: ji simboliškai reprezentuoja Lietuvos istorinį, gamtinį karkasą – piliakalnius, pilkapius, kalvas, mišką, pelkes, tarsi tai būtu mūsų visų tapatybės dalis, atėjusi iš praeities, aktuali ir šiandien. 

 
Nuotrauka: Sauliaus Žiūros

„Fasadinė kalvos pusė bus memorialinė, skirta susikaupti, prisiminti už Laisvę kovojusius, galbūt ieškoti slapyvardžių simboliniam miške  ar liesti išlietas medžių formas. Tuo tarpu iš kitos skulptūros pusės bus galima patekti ant žaliuojančios kalvos, vieniems tai taps apžvalgos aikštele, kitiems galbūt tribūna, kažkas čia sėdės ir klausys koncerto, o vaikai tiesiog žais ar žiemą leisis su rogutėmis – tikiuosi, kad Laisvės kalva suteiks veiksmų ir minčių laisvę kiekvienam ją aplankiusiam”, – pasakojo skulptorius.

Lukiškių aikštėje atsirasiantis realaus dydžio maketas sudarys mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos – čia iškils dvi plokštės, kurių bendras dydis 3×4 m, vaizduojančios simbolinę pasipriešinimo erdvę – mišką ir medžių kamienų elementus, ant kurių bus reversu išlieti kovotojų slapyvardžiai. Maketas stovės toje vietoje, kuri ir numatyta Laisvės kalvai, jį pratęs  memorialo ribas žyminčios virvės, leisiančios vilniečiams įsivaizduoti Laisvės kalvos dydį. Specialiai Laisvės kalvai bus sukurta interneto svetainė, kurios lankytojai galės pamatyti, kaip atrodys užbaigtas projektas.

Pats Laisvės kalvos pirmųjų segmentų gamybos procesas buvo ilgas ir sudėtingas. Autorius pasakoja, kad pirmajame etape buvo ruošiamasi kūrybiniam procesui, teko daug laiko praleisti gamtoje, miške, vietose, kur kovojo ar žuvo laisvės kariai. Medžių kamienai ir žievės rinktis skirtinguose miškuose – nuo Molėtų iki Vingio parko. Pradžioje lietos mažesnės kvadratinio metro dydžio testinės formos, didesnių medžių kamienų faktūroms išgauti lietos gipsinės formos, kurios vėliau buvo lipdomos moliu. Išgautos formos buvo užpildytos specialiu betonu – tokiu būdu sukurti pirmieji Laisvės kalvos segmentai, vaizduojantys laisvės mišką.

 

Planuojama, kad Laisvės kalvos maketas Lukiškių aikštėje stovės apie dvi savaites.

Andriaus Labašausko „Laisvės kalvos” idėja laimėjo Vyriausybės inicijuotą ir Kultūros ministerijos bei Šiuolaikinio meno centro skelbtą memorialo Lukiškių aikštėje konkursą.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
24 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Mindaugas
Mindaugas
2 metus

Galime turėt nors kiek modernesnę aikštę su moderniu paminklu. Tikiuos, padarys šitą kalvelę, o ir vaikai važinėjantys rogutėmis skamba labai gerai, kaip ir vasarą ant kalvelės laisvalaikį leidžiantys miestiečiai.

Grazina
Grazina
2 metus

Vertybė- aikštės plokštuma. Dydis. Ir dabar atsistos siena. Siaubas. Vaikai su rogutėmis važinės? Neeee, negerai su galvom. Reprezentacinėje aikštėje. Greičiau baigtųsi Šimašeus kadencija. Blogiau Zuoko.

ASAS
ASAS
2 metus
Atsakinėti į  Grazina

prie ko cia simasius? jis pats sake kad jam nepatinka tas bunkeris ir nemato tikslo keisti aikstes. cia zaliuju sumanymas ir jie is seimo jy prastumineja. vista.

....
....
2 metus
Atsakinėti į  ASAS

Gal tu paskaityk info iš naujo, nes kažkaip pas tave apsivertė viskas aukštyn kojom, šimašius būtent palaiko šitą kalvą ir buvo prieš vytį, ar būtent tokio tipažo vytį seime gi berods buvo norima net įstatymą priimt ar kažką tokio, kad Lukiškių aikštėje gali būt tik vytis. O svaigstantys apie visokias rogutes ir kažkokiu piknikus ant kalvos ryškiai nesigaudo aplinkoje kaip ir šio projekto autorius

Adas
Adas
2 metus

Niekaip neapsiramina, Dar pristatys skulpturu i vamzdzius panasiu..

aga
aga
2 metus

Palikite aikste tokia, kikia ji dabar. Uztenka “laisves paminklu”, kurie virsta kapinemis

Menininkai...
Menininkai...
2 metus

Realiai tai privesh rastu is misko ir numes:)

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button