Esame įpratę ugdyti vaiko intelektinius gebėjimus. Dažnai pamirštame, kad vaizduotė, kūrybiškumas, laisvės, savarankiškumo įgūdžiai taip svarbūs įgūdžiai vaiko gyvenime ir juos taip pat reikia lavinti. Montessori pedagogika išsiskiria apjungdama visų šių įgūdžių tobulinimą. Ar jau girdėjote apie šį pedagogikos metodą?

Apsilankykite: Montessori lavinamieji žaidimai vaikams internetu – Yesforskills.lt

Pagrindinės Montessori pedagogikos idėjos ir principai

Galima sakyti, kad Montessori pedagogika yra auklėjimo filosofija, kuri remiasi pasitikėjimu vaiku ir jo vidiniais impulsais. Montesori metodikos principai apima vaiko aktyvumą ir interesų sekimą, savarankiškumą, pasirinkimo laisvę, atsakomybę, mokymąsi skirtingo amžiaus grupėse ir stebėjimą. Montessori metodas buvo sukurtas, siekiant užtikrinti vaiko savarankiškumą, jo individualumą ir laisvę. Tai reiškia, kad vaikui turi būti suteikiamos visos sąlygos išreikšti savo individualumą ir savarankiškumą, o kiekviena priemonė turi padėti jam eiti savarankiškumo keliu.

Kartais ši pedagogikos idėja gali skambėti nepatikimai. Vaikas ir pasirinkimo laisvė gąsdina? Tačiau Montessori pedagogikos metodas jau ilgą laiką naudojamas vaikų ugdyme visame pasaulyje. Šio metodo kūrėja daktarė, profesorė Marija Montessori, pasitelkusi savo medicinos, psichologijos žinias ir patirtį dirbant su vaikais, sukūrė unikalią ugdymo sistemą. Ji atkreipė dėmesį į vaiko jautriuosius periodus – jo vystymosi laikotarpį, kuomet jis išmoksta vis naujų dalykų. Juk ikimokyklinio amžiaus vaikai nesąmoningai pasisavina visą informaciją iš aplinkos. Būtent šiame amžiaus periode svarbu kalbos vystymasis, žodyno turtinimas, smulkiosios ir stambiosios motorikos lavinimas, pojūčių pažinimas (klausa, rega, skonis, uoslė, lytėjimas) ir, be jokios abejonės, ne mažiau svarbu emocinio intelekto ugdymas. Vaikas turi augti jam saugioje aplinkoje, jausti tėvų, ugdytojų pasitikėjimą ir pagarbą. Todėl Montessori užduotys remiasi savarankiškumu, bet gali įtraukti ir, pavyzdžiui, tėvų dalyvavimą, vystant glaudesnį tėvų ir vaikų santykį. 

Montessori pedagogikos metodų privalumai ir trūkumai

Šis metodas leidžia vaikams mokytis savarankiškai ir skatina jų kūrybiškumą. 1907 m. sukurtas pedagogikos metodas remiasi išsamiomis stebėsenomis apie vaikų vystymąsi ir gebėjimų raidą bei nepraranda populiarumo iki šių laikų. Todėl Montessori pedagogika yra patikimas, naudingas ir efektyvus įrankis, padedantis vaikams išvystyti savo kūrybingumą, užmegzti ryšį su aplinka ir skatinti smalsumą.

Vis dėlto reikia paminėti, kad kai kurie gali įvardinti Motessori pedagogikos trūkumus. Pavyzdžiui, vaikai, kurie įgunda mokytis su Montesori metodika, gali susidurti su sunkumais, mokantis tradiciniais mokymosi būdais paremtose mokymosi įstaigose. Taip pat Montesori gali būti neefektyvi tiems, kuriems sunku mokytis savarankiškai arba kuriems stinga motyvacijos mokytis savarankiškai. 

Nepaisant to, Montessori pedagogika remiasi žaidimo principais, kad vaikais nesijaustų įtrauktas į mokymosi ratą, bet jaustųsi lyg žaidime. Todėl šis metodas kaip tik gali padėti sustiprinti savarankiškumo įgūdžius ar sužadinti motyvaciją domėtis pasauliu ir jį pažinti. Montesori pedagogika yra lavinimo metodika, kuri puoselėja individualumą ir vaiko savarankiškumą. Pagrindinis tikslas yra suteikti vaikams laisvę ir pasitikėjimą savimi, skatinti jų aktyvumą ir įdomų mokymosi procesą. Montesori metodika yra efektyvi ne tik todėl, kad kiekvienas vaikas gali mokytis savo tempu, bet ir todėl, kad tai yra universali metodika, kuri tinka visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų gebėjimų.

Montessori pedagogikos metodų taikymas vaikų ugdyme

Iš tiesų Motessori pedagogikos ypatumai išryškėja ugdymo įstaigose. Esame pripratę prie tradicinio mokymo būdo, kai vaikai klusniai susėda į savo suolus ir dirba pagal visiems suplanuotą bendrą tvarkaraštį. Neatsižvelgiant į vaiko gabumus ar stipriau išreikštą polinkį konkrečiai sričiai, visi pypliukai mokomi vienodai. Ikimokyklinėse ugdymo įstaigose laisvės, žinoma, yra daugiau, tačiau ji neapibrėžta, labiau paremta žaidimais be ugdančiosios funkcijos. 

Mokyklos, kuri remiasi Montessori pedagogikos metodu, klasėje vaikai turi pasirinkimo laisvę, tačiau ji turi tam tikrų apribojimų, pavyzdžiui, vaikai gali pasirinkti tik iš pedagogų atrinktų užduočių ir medžiagos. Įdomu, kad klasėje gali būti naudojamos elektroninės programos ir prietaisai, kuriuos galima tinkamai pasirinkti pagal tikslus. Montesori pedagogikos lavinimo patrauklumas slypi pasitikėjimu vaikais ir jų galimybėmis, kurie tampa motyvuoti, kai jų interesai yra palaikomi ir skatinami.

Pagrindinis Montesori pedagogikos principas yra pasitikėjimas vaikais. Tai reiškia, kad mokytojas neįsikiša į vaiko veiksmus ir leidžia jam mokytis, tyrinėti pasirinktas temas savarankiškai. Mokytojas yra stebėtojas, kuris padeda vaikui išmokti apibrėžti užduotis, analizuoti ir vertinti jų rezultatus. Montesori metodika turi tikslą lavinti stiprias asmenybės savybes, tokias kaip pasitikėjimas savimi, atsakomybė, savarankiškumas, kūrybiškumas.

Galite išsigąsti, kad tokiose klasėse niekas nekontroliuoja vaiko ugdymo proceso. Vis dėlto mokiniams kasdien privalomi bent jau penki dalykai: matematika, gimtoji kalba, literatūra, pasaulio pažinimas ir anglų kalba. Kai planas išpildytas, galima daryti tai, ką nori – žinoma, tik apsiribojant mokykliniais užsiėmimais. Taip pat laisvė pasireiškia pasirenkant eiliškumą nuo kurio mokomojo dalyko vaikas nori pradėti dieną. Jis gali užduotis rinktis pagal temą ir pasirinkti, kiek laiko skirs vienam užsiėmimui. Įdomu tai, kad Montessori pedagogika leidžia vaikui išsirinkti vietą, kurioje nori atlikti užduotį. Mokinukas užduotį gali atlikti netgi stovėdamas. Svarbu tai, kad vaikas pats gali pasirinkti darbo partnerį. Ši suteikiama laisvė vaikus iš pradžių trikdo, jie būna įpratę prie kontrolės, todėl renkasi pastovią darbo vietą arba vienodą pamokų eiliškumą. 

Motessori pedagogika namuose

Kai kuriems taip patinka ši pedagogika, kad nori ją taikyti ir namuose. Kiti priešingai – bijo rinktis šią metodiką vaikų oficialiame ugdyme, bet mielai ją naudoja namuose. Tad ar įmanoma Motessori pedagogika namuose? Ne tik įmanoma, tačiau dar ir galite rinktis iš gausybės įrankių. 

Pavyzdžiui, Montessori kortelės yra labai paprasta, bet veiksminga priemonė, skirta mokyti vaikus klausytis, stebėti ir kalbėti. Jos padeda vaikams išmokti naujų žodžių, skaičių, formų ir spalvų. Kortelių pagalba vaikai žaismingai susipažįsta su įvairias pasauliais: gyvūnų, skaičių, geografijos, emocijų ir kt. Kortelės gali būti naudojamos tiek mokyklose, tiek namuose, nes jos lengvai pritaikomos prie kiekvieno vaiko poreikių ir sugebėjimų.

Montessori pedagogikos metodas įkvepia sukurti efektingas ir žaismingas knygeles vaikams, kad jų ugdymas taptų panašesnis į žaidimą nei mokymąsi. Knygą rekomenduojama pasirinkti pagal patinkančią temą arba amžių. Visos Montessori metodu grįstos knygelės yra interaktyvios, savaip įtraukiančios. Pavyzdžiui, daugkartinių lipdukų knyga gali padėti lavinti motorikos įgūdžius, o štai užduotėlių knygutės vaikams suteiks daug naujų žinių, sužadins smalsumą ir neabejotinai skatins jų kūrybiškumą. Jei nežinote, ką rinktis, pasidairykite Yes for skills internetinėje knygų lentynoje.

Taip pat galite rinktis įvairius lavinamuosius magnetukų žaidimus, kurie naudojami ant specialių magnetinių lentų ne tik padės lavinti vaiko įgūdžius, bet ir palaikys didesnę tvarką namuose. Magnetukų, kaip ir daugkartinių lipdukų, magija pasireiškia tuo, kad vaikas gali mokytis nebijoti suklysti. 

Montesori pedagogika yra unikali ugdymo metodika, kuriai būdingas individualumo ir vaiko savarankiškumo lavinimas. Ši metodika yra tinkama visiems vaikams, ypač tiems, kurie nori mokytis savarankiškai, tyrinėti savo pasirinktas temas ir lavinti savo asmenybę. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist