Žaidimų kūrimo industrija pasaulyje tapo vienu iš svarbiausių ir inovatyviausių sektorių. Didelis plėtros potencialas ir galimybė panaudoti diegiamas inovacijas kituose – ekonomikos, krašto apsaugos ar socialiniuose – sektoriuose dar labiau padidina šios industrijos vertę.
Skaičiuojama, jog žaidimų industrijos bendroji ekonominė vertė yra didesnė nei pagrindinėmis laikomų, tokių kaip muzika ar kinas, industrijų vertė kartu sudėjus ir pasaulinėje rinkoje siekia 159,3 mlrd. JAV dolerių. Kasdien auganti informacinių technologijų ir žaidimų industrija, žinoma, neaplenkia ir Lietuvos, kur beprotiškai sėkmingai skinasi kelią tarp pirmaujančių verslo sektorių šalyje.
Žaidimų kūrimo industrija Lietuvoje
Palanki mūsų šalies ekonominė sistema bei infrastruktūra, kvalifikuoti darbuotojai bei informacinių technologijų ir komunikacijų sektoriui pritaikytos specializuotos aukštojo mokslo programos yra tobula terpė augti žaidimų kūrimo industrijai pritraukiant talentus bei investuotojus iš užsienio valstybių. Be to, žaidimų kūrimo pramonės augimą Lietuvoje skatina ir aukštas anglų kalbos mokėjimo lygis tarp jauno amžiaus žmonių – 2022 metų duomenimis daugiau nei 85 procentai 20–34 m. amžiaus žmonių gebėjo kalbėti bei suprasti anglų kalbą.
Žaidimų kūrimo industrijos augimas Lietuvoje
Lietuvoje žaidimų kūrimo industrijos augimas kone sparčiausias ne tik šalies viduje, bet ir Europoje. Prognozuojama, jog Lietuvoje vaizdo žaidimų rinkos pajamos 2024 metais turėtų siekti 49,42 mln. JAV dolerių, o jau 2030 metais planuojama peržengti rekordinę, vieno milijardo, pajamų sumą. Daugiau nei 50 procentų Lietuvos žaidimus kuriančių įmonių šiemet planuoja tiek pajamų, tiek pelno augimą.
Lietuvoje žaidimų pramonė auga ne tik pinigine išraiška – lyginant 2020 ir 2022 m., žaidimų pramonės darbuotojų skaičius Vilniuje išaugo 98 proc., o 2024 metais tiesiogiai su žaidimų kūrimu dirbančių profesionalų skaičius viršijo 2700. Taip pat Lietuva, dėl puikios darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros, vieno sparčiausių ir plačiausiai išvystyto interneto tinklo Europoje bei stabilios ekonomikos ir kaštų, yra vertinama kaip viena geriausių pasaulio šalių, tinkančių dirbti nuotoliu.
Tarp Lietuvoje įsikuriančių žaidimų kūrimo įmonių yra ir gerai visame pasaulyje žinomų vardų. Vieni iš jų specializuojasi kazino žaidimuose, kur daugiausiai dėmesio skiriama žaidimams su gyvais dalintojais, tačiau po savimi turi ir kitas studijas, kur kuriami lošimo automatai bei kiti žaidimai. Šių įmonių žengimas į Lietuvą atveria ne tik naujas darbo galimybes, bet tuo pačiu ir didina pačių įmonių žinomumą.
Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija
Žaidimų kūrimo industrijai augant vis sparčiau, Lietuvoje jau nuo 2013 metų Lietuvos Kultūros tarybos globojama gyvuoja Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija, kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti kiekybinį ir kokybinį žaidimų kūrimo sektoriaus augimą Lietuvoje. Asociacija prisideda prie suinteresuotų fizinių ir juridinių asmenų – žaidimų kūrimo įmonių, jų darbuotojų, investuotojų ir talentų – informavimo, edukavimo ir konsultavimo, siekiant sukurti terpę tvariai žaidimų kūrimo sektoriaus potencialo realizacijai.
Asociacija šiuo metu vienija apie 100 žaidimų kūrimo sektoriaus įmonių šalyje bei skatina profesinį jų tobulėjimą bei tarpusavio bendradarbiavimą. Bendradarbiaudama ne tik su šalies, bet ir su pasauliniais partneriais, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija taip pat prisideda ir prie šalyje vykstančių žaidimų industrijos renginių bei konferencijų organizavimo.
Žaidimų kūrimo kompanijos Lietuvoje
Dėl geografiškai strategiškos padėties, Vilnius yra centrinis taškas, sujungiantis Šiaurės, rytų ir vidurio Europos žaidimų kūrimo industrijas, todėl apie 90 proc. žaidimų pramonės įmonių Lietuvoje yra įsikūrusios būtent sostinėje.
Lietuvoje yra įsikūrę ir pasauliniai žaidimų kūrimo pramonės gigantai, tokie kaip „Wargaming“, „Moon Active“ ir „Unity“. Daugiau nei 8 mlrd. JAV dolerių rinkoje vertinama „Unity“, stebėdama Vilniaus potencialą plėstis rinkai, dar 2010 m. pasirinko sostinę tapti pirmuoju miestu už Danijos ribų, tęsiančiu kompanijos veiklą.
Tačiau nuo globalių rinkos žaidėjų nedaug atsilieka ir vietinės, lietuviško kapitalo įmonės, tokios kaip „Nordcurrent“, „Sneaky Box“, „Estoty“ ir „TutoTOONS“.
Žaidimų ir jų kūrimo vystymas / skatinimas visuomenėje
Stebint aiškų žaidimų kūrimo industrijos kilimą ir įvertinant ne tik ekonomines, bet ir socialines šio sektoriaus naudas, tiek viešos institucijos, tiek privačios organizacijos dar labiau stengiasi prisidėti prie šios sferos vystymo. Siekiant pritraukti vietos bei užsienio talentus ir investuotojus, Lietuvoje organizuojami įvairūs renginiai, konferencijos ir apdovanojimai, pabrėžiantys žaidimų kūrimo sektoriaus svarbą ir dydį šalyje. Augančių žaidimų kūrimo kompanijų skaičius ir pelningumas diktuoja ir darbo rinkos tendencijas į kurias aktyviai atsižvelgia ir švietimo įstaigos, skubėdamos pasiūlyti specializuotas, būtent žaidimų kūrimo industrijai pritaikytas studijas ar reikalingus profesinius mokymus.
Renginiai
Šiemet jau dešimtą kartą Lietuvoje vyko dviejų dienų žaidimų kūrimo maratonas „LT Game Jam“. Tai didžiausias kasmetinis žaidimų kūrimo maratonas Baltijos šalyse, kuris organizuojamas kartu su pasauliniu „Global Game Jam“ maratonu, kuris 2024 metais vyko net 102 pasaulio valstybėse.
„LT Game Jam“ yra puikus iššūkis tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems žaidimų kūrėjams – tai galimybė suderinti kūrybiškumą, komandinį darbą ir techninius įgūdžius vienu metu.
Lietuvoje kasmet taip pat vyksta Lietuvos žaidimų industrijos apdovanojimai. Tai minėtos Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos organizuojamas renginys, skirtas paminėti išskirtinį profesionalumą, inovacijas ir aukščiausius pasiekimus vaizdo žaidimų kūrimo srityje Lietuvoje. Nominantai dėl apdovanojimų varžosi skirtingose kategorijose, tokiose kaip metų žaidimas, geriausias meninis stilius, geriausias žaidimas mobiliajam įrenginiui ir kt.
Studijos
Lietuvoje žaidimų industrijos rinkai savo edukacines paslaugas siūlo apie 10 mokymosi įstaigų. Nuolatinės žaidimų kūrimo studijos organizuojamos valstybinėse švietimo įstaigose – universitetuose ir kolegijose. Profesinius mokymus ir įgūdžių tobulinimo kursus taip pat organizuoja ir privatūs mokymo centrai, tokie kaip „Code Academy“, „Vilnius Coding School“ ar „Baltic Institute of Technology“.