Vilniaus universiteto (VU) alumnas entomologas Giedrius Švitra VU Zoologijos muziejui padovanojo vertingą drugelių kolekciją. G. Švitra sako norėjęs kolekciją perduoti į patikimas rankas, suprantančias jos vertę.

Entomologas, gamtosaugos ekspertas G. Švitra VU Zoologijos muziejui padovanojo 147 entomologines dėžes su 15 554 drugių individais, priklausančiais 941 rūšiai.

VU Zoologijos muziejų savo kolekcijai saugoti ir naudoti G. Švitra pasirinko todėl, kad pats baigė studijas VU Gamtos fakultete. Jis sako norėjęs kolekciją perduoti į patikimas rankas, suprantančias jos vertę.

„Zoologijos muziejui vadovauja ir tiesiogiai eksponatus saugo dr. Grita Skujienė, kuri organizavo saugų jautrios kolekcijos pervežimą iš mano namų Ukmergėje į muziejų ir pasižymi griežtumu bei atsakingumu saugant ir prižiūrint fonduose esančias kolekcijas“, –  sako entomologas.

Su G. Švitra susitikęs VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas džiaugėsi padovanota vertinga kolekcija.

„Kiekviena tokia buvusių studentų ar tiesiog VU neabejingų viešų asmenų dovana parodo pasitikėjimą ir pagarbą tam, ką darome. Noriu padėkoti už šią vertingą kolekciją, papildysiančią VU Zoologijos muziejaus rinkinį, menantį dar žymiojo geografo ir botaniko Georgo Forsterio laikus“, – sako prof. R. Petrauskas.

Kolekcijos rinkimas – būdas tobulėti

G. Švitra pasakoja, kad jo kolekcijoje atstovaujamos beveik visos Lietuvoje randamos makrodrugių rūšys, kurių dabar priskaičiuojama beveik 1000.

„Be abejo, per daugiau nei 40 metų, kai aš įvairiais aspektais dirbau su drugiais ir pildžiau kolekciją, joje atsirado tikrai retų Lietuvoje drugių rūšių eksponatų (34 rūšys, kurių Lietuvoje yra sugauta vos keletas drugių, vienetiniai eksponatai), o dviejų rūšių drugiai kolekcijoje – vieninteliai rasti Lietuvoje“, – teigia jis.

G. Švitra tikina pastaraisiais metais kolekcijos beveik nepildęs – jau senokai pagrindinis dėmesys skiriamas kompiuterinei Lietuvos drugių ir laumžirgių duomenų bazei LepiBASE, kur kartu su kolegomis jis suveda visus savo ir patikimų respondentų stebėjimų duomenis. Šiuo metu duomenų bazėje saugoma 415 192 įrašai, kuriuos galima įvairiai analizuoti.

Pasak G. Švitros, kolekcija turėtų būti naudojama moksliniais ir mokomaisiais tikslais. Pats gaudydamas drugius jis išmoko juos pažinti, kolekcijos rinkimas yra būdas tobulėti.

„O jau surinkta ir profesionaliai sutvarkyta kolekcija yra puiki vaizdinė ir lyginamoji medžiaga tiems, kas domėsis drugiais, gilinsis į tą sritį. Bet mano kolekcija nėra skirta viešai eksponuoti, kai paprastai sudaromi ryškių, gražių, didelių ar kitaip išsiskiriančių eksponatų rinkiniai bendram supratimui, kas yra drugiai ir kokie jie būna. Mano kolekcija labiau skirta specialistams ir tiems, kurie nori tapti specialistais“, – teigia entomologas.

G. Švitra studijų VU metais mokėsi ir diplominį darbą rašė vadovaujamas garsaus profesoriaus Ričardo Kazlausko.

„Jis mane įtraukė į drugių tyrimo sritį, nemažai laiko praleidome kartu gaudydami drugius, juos identifikuodami, vėliau, po studijų, pasitardami, konsultuodami vienas kitą jau kaip lygiaverčiai partneriai. Džiaugiuosi, kad turėjau tokį mokytoją. Dabar galiu didžiuotis, kad mano surinkta Lietuvos drugių kolekcija VU Zoologijos muziejaus fonduose yra greta prof. R. Kazlausko kolekcijos“, – pasakoja G. Švitra.

VU Zoologijos muziejus – seniausias Lietuvoje ir vienas seniausių visoje Europoje. Muziejuje eksponuojamos koralų, voragyvių ir vabzdžių, moliuskų, inkliuzų, fosilijų, žuvų, varliagyvių ir roplių, paukščių, žinduolių kolekcijos.

J. Auškelio nuotr.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist