Rumunijoje vykusiame Pasaulio kosminių modelių čempionate Lietuvos aviamodeliuotojai pasiekė neeilinių rezultatų. S3A (raketos su parašiutu) klasėje nenugalimas buvo Lietuvos aviamodeliuotojas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) Aeronautikos inžinerijos katedros asistentas bei magistratūros studentas Povilas Karalkevičius. 

Lietuvai čempionate atstovavo keturi sportininkai – Jurgis Strazdas, Povilas Karalkevičius, Vladislav Plechanov bei Maksim Timofejev, kuris šios klasės varžybose užėmė ketvirtą vietą. Komandinėje įskaitoje lietuvių komanda užėmė antrą vietą.

Aviamodeliavimo varžybos – ką reikia atlikti?

Pasak aviamodeliuotojo P. Karalkevičiaus, į varžybas komanda vežėsi apie 34 raketas ir raketoplanų modelius. Kiekvienas dalyvis vienoje klasėje galėjo registruoti daugiausiai du modelius, su jais reikėjo atlikti 3 įskaitinius skrydžius. Iš startinės aikštelės vienoje klasėje modelius galėjo leisti ne daugiau nei trys tos šalies sportininkai. 

„Jeigu po trijų pagrindinių trijų dalyvių rezultatai vienodi, daromi papildomi finaliniai skrydžiai, kuriems galima registruoti papildomą modelį. Dėl to visuomet vežamės ir atsarginių modelių. Kokiose klasėse (rungtyse) dalyvausime, nurodyta iš anksto. Skirtingų raketų klasių tikslas yra panašus – ore išbūti taisyklėse nurodytą maksimalų skrydžio laiką“, – teigia P. Karalkevičius.

VILNIUS TECH AGAI studentas taip pat pasakoja, kad S6A, S4A ir S9A modelių klasėse maksimalus vieno skrydžio laikas yra 3 m. arba 180 sek., kurios paverčiamos į 180 taškų, o S3A klasėje 5 min. arba 300 taškų. Visų 3 skrydžių taškai sumuojami ir daugiausiai jų surinkęs sportininkas tampa laimėtoju. 

„Komandinėje įskaitoje sumuojami visų trijų toje pačioje raketų klasėje startavusių dalyvių rezultatai (viso 9 skrydžio rezultatai) ir komandinėje įskaitoje išrenkama šalis nugalėtoja. Atliekant kiekvieną rungtį labai svarbus visų komandos narių skrydžių rezultatų stabilumas. Net jei ir asmeninėje įskaitoje nepasiekiami priziniai rezultatai, komandinėje įskaitoje galima iškovoti prizinę vietą“, – pabrėžia aviamodeliuotojas.

Pasiekti rezultatai priklauso nuo oro sąlygų

P. Karalkevičiaus teigimu, nors aviamodeliavimo sporto šaka yra techninio sporto tipo, tačiau pasigaminti aukščiausios kokybės, naudojant naujausias medžiagas ir technikas, raketų modeliai dar negarantuoja laimėjimo. 

Kaip ir kitose aviamodeliavimo sporto klasėse reikia papildomai išmanyti ir meteorologines oro sąlygas, pajusti, kuomet palankesnis oras raketos šūviui. Taip pat – sėkmingai paleidus modelį (S6A, S3A, S9A klasių modeliai pakyla į apytiksliai 200 m aukštį) neretai laukia ir iššūkis – jį surasti. 

„Nedidelį besileidžiantį raketos modelį ar raketoplaną stiprus vėjas gali nunešti daugiau nei kilometrą. Taip toli nuskridusį modelį sunku sekti ne tik teisėjams, turintiems žiūronus, bet ir pačiam dalyviui“, – pasakoja čempionato nugalėtojas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad kartais, pataikius į stiprias aukštyn kylančias termines oro sroves, modelis gali pakilti dar aukščiau ir būti nesurastas. Dėl to bandoma dėti papildomas gelbėjimo sistemas, tačiau jos modelį apsunkina keliais gramais. Esant prastesnėms oro sąlygoms tai gali lemti ne tokius gerus rezultatus. Svarbu nepamiršti, kad iš pažiūros paprastoje sporto šakoje nemažai lemia ir tinkamai apgalvota strategija.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar tikitės, jog naujasis meras pakeis sostinę?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.