Vilniečiai

Miesto trupės vardą pelnęs ansamblis „Synaesthesis“: Vilnius yra mūsų tapatybės dalis

Sostinės savivaldybė priėmė sprendimą Šiuolaikinės muzikos ansambliui „Synaesthesis“ suteikti miesto trupės vardą už ypatingą Vilniaus miesto vardo garsinimą. Intensyviai septintajam sezonui besiruošiančiam kolektyvui tai labai svarbus įvertinimas toliau vystant savo kūrybinę veiklą.

Pasak ansamblio pianistės Martos Finkelštein, šis titulas atliepia autentišką ansamblio tapatybę: „Vilniaus kultūrinis kontekstas yra mūsų ansamblio žiūros taškas, iš aplinkos sugeriame ir į ją paleidžiame mus labiausiai dominančius vyksmus ir naratyvus, taigi tampame miesto kultūrinės apytakos dalis, o taip pat miestą reprezentuojame atsidūrę už jo ribų. Vilniaus miesto trupės vardo suteikimas mums tarsi patvirtinimas, kad savo namuose esame vertinami ir skatinami veikti, o tai jaunai organizacijai yra nepaprastai svarbu“.

Savo naująjį sezoną ansamblis simboliškai pradės būtent Vilniuje, jau ketvirtąjį kartą bendradarbiaudamas su aktualiosios muzikos festivaliu „Gaida”, kurio metu Nacionalinėje dailės galerijoje bus pristatomos dvi programas – „Waves“ ir „Shivers“.

 

Spalio 11 dieną programoje „Waves“ skambės Olandijoje gyvenančio amerikiečių kilmės kompozitoriaus Peter Adriaansz ilgos trukmės kompozicija ansambliui ir sinusinėms bangoms. Iš pažiūros itin lėtais tonais judanti muzika tarsi sustabdo laiką, tačiau dėl autoriaus meistriškai valdomos harmoninės kalbos, elegantiškai formuoja netikėtus judesio ir ramybės, siekiamybės ir pasidavimo pojūčių kontrastus. Pasak muzikologo Bobo Gilmoro Adriaansz, kūrinys sugeba sukurti  „muzikinį didžiųjų temų tyrimą: laiko ir begalybės, egzistavimo ir nebūties“.

Antroje „Gaidos“ festivalyje pristatomoje programoje  „Shivers“, bus pristatomi autorių Chaya Czernowin (Izraėlis), Mirela Ivičev (Kroatija), Jagoda Szmytka (Lenkija) ir Brigitta Mutendorf (Vokietija) kompozicijos. Koncerte pristatomas kompozicijas vienija autorių vystomos tapatybės paieškų ir savivokos dabartyje temos. Ekspresyvumu ir ritminiu kompleksiškumu pasižyminti programa reikalaujanti ypatingo meistriškumo iš atlikėjų bus pristatyta spalio 13 dieną.

Vis dažniau užsienio kultūros organizacijų pastebimas ansamblis plečia savo kelionių geografiją ir lapkričio mėnesį leisis į dvi keliones. Kipro Muzikos informacijos centro kvietimu, mėnesio pradžioje yra kviečiami surengti koncertą Nikosijos mieste, kur ansamblis dirbs su vietiniais kūrėjais ir atliks specialiai ansambliui parašytus kūrinius.

 

Lapkričio 17 dieną tarptautiniame muzikos festivalyje „Eufonie“ Varšuvoje  „Synaesthesis“ pristatys audiovizualinį projektą „…prieš, tarp ir po…“, kuriame menininko Vėjo Aliuko šviesos instaliacija apjungs Lietuvos ir Lenkijos jaunosios kartos kompozitorių Juliaus Aglinsko, Dominyko Digimo, Jagodos Smytkos ir Piotro Bednarczyko kūrinius. Projekte pristatomos garso kompozicijos ir šviesos instaliacija – tai tarsi aplinką ir save aptariantys komentarai, kalbantys apie vienoje didelėje bendrybėje veikiančius mikro-procesus, kurių santykis, paremtas tarpusavio kontaktu, kuris gali būti aktyvus arba pasyvus, bet neišvengiamai darantis vienas kitam įtaką. Tokiu būdu programoje veiks visų keturių kompozitorių kūriniai, vienas kitą papildantys vis kitu požiūrio tašku į esamą laiką ir būvimą jame. Kiekviename kūrinyje veikianti šviesos instaliacija sudarys sąlygas klausytojui pasiklysti esamajame laike prarandant jo pojūti ir tuo pačiu pažvelgti į tai kas buvo prieš, kuo tapo po ir kas įvyko tarp jų.

Sezono eigoje „Synaesthesis“ pristatys ansamblio klarnetininko Artūro Kažimėko solinį projektą „The Art of Metal“, kurio pagrindinis tikslas supažindinti Lietuvos muzikos kūrėjus, atlikėjus ir publiką su dar mažai žinomu, bet įspūdingas galimybes turinčiu kontrabosiniu klarnetu. Pirmojoje projekto dalyje Lietuvos kompozitorių sąjungoje klarnetininkas surengs dviejų dalių kūrybines dirbtuves kompozitoriams, kuriuose supažindins su instrumento specifika ir galimybėmis, o tuomet paskatins išbandyti savo kūrybines idėjas. Gruodžio mėnesį atlikėjas pristatysi meninį projekto apibendrinimą – du koncertus Vilniuje ir Kaune, kur atliks originalias Yann Robin, John Mccowen ir Jesper Pederson kompozicijas kontrabosiniam klarnetui.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
romas
romas
2 metus

siaubas, savivaldybe

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button