Gyvenimas

Siūloma nauja šventinė diena: spalio 25-oji – Konstitucijų diena  

Švenčių dieną sąrašą siūloma papildyti spalio 25-ąja – Konstitucijų diena, kuri būtų laisva nuo darbo diena.

Tai numatantį Darbo kodekso pakeitimo projektą įregistravo Seimo nariai socialdemokratai  Julius Sabatauskas ir Algirdas Sysas.

Pasak jų, projektas parengtas siekiant suteikti tinkamą pagarbą ne vienai iš kelių per visą Lietuvos istoriją priimtų konstitucijų, o visai giliausias Europoje šaknis turinčiai Lietuvos konstitucingumo istorijai.

 

Projekto autorių teigimu, siūlymas minėti visos konstitucingumo raidos dieną ne tik pabrėžtų demokratinių vertybių svarbą, bet tuo pačiu ir leistų kurti tradiciją tarp šalies žmonių, kviečiant juos įsigilinti į istoriją, jos aplinkybes ir Lietuvos valstybingumo plėtojimąsi apskritai.

„Lietuvos, o ir visos Europos konstitucingumo įstorija prasidėjo dar XVIII a. ir šią pradžią vainikavo pirmoji Europoje Gegužės – 3-iosios dienos Konstitucija. Tačiau tuo konstitucingumo istorija nepasibaigė, nes ir modernių laikų nepriklausomos Lietuvos priimta Konstitucija yra nepaprastai svarbi ne tik teisės, bet ir moraline prasmėmis – būtent pagal šioje Konstitucijoje įtvirtintas pamatines vertybes yra kuriama demokratinė Lietuvos valstybė. Neabejotinai milžiniška dabartinės Konstitucijos reikšmė neleidžia jos atsieti ar sumenkinti jos reikšmės visame konstitucingumo ir teisėkūros procese“, – dokumento aiškinamajame rašte sako Seimo vicepirmininkas J. Sabatauskas ir parlamentaras A. Sysas.

Siūloma, kad Darbo kodekso pataisa dėl šventinės Konstitucijų dienos įsigaliotų 2022 m. liepos 1 d.

 

Galiojantis Darbo kodeksas numato, kad paprastai nedirbama šiomis švenčių dienomis: sausio 1-ąją – Naujųjų metų dieną; vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną;  kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną; sekmadienį ir pirmadienį – krikščionių Velykų (pagal vakarietiškąją tradiciją) dienomis; gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną;  pirmąjį gegužės sekmadienį – Motinos dieną;  pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo dieną;  birželio 24-ąją – Rasos ir Joninių dieną; liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną;  rugpjūčio 15-ąją – Žolinę (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną);   lapkričio 1-ąją – Visų Šventųjų dieną; gruodžio 24-ąją – Kūčių dieną; gruodžio 25-ąją ir 26-ąją – Kalėdų dienomis.

Kaip ELTA jau skelbė, šių metų balandžio 22 d. Seimo nario konservatoriaus Emanuelio Zingerio iniciatyva įregistruota Darbo kodekso pataisa, kuria siūloma gegužės 3-iąją – 1791 m. pirmosios rašytinės Konstitucijos Europoje dieną – paskelbti nedarbo diena. Jis taip pat siūlo išbraukti gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną – iš švenčių dienų, per kurias paprastai nedirbama, sąrašo.

Pasak E. Zingerio, šia iniciatyva siekiama labiau įvertinti gegužės 3-iosios – 1791 m. pirmosios rašytinės Konstitucijos Europoje dienos – reikšmę šalies istorijai.

 

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
GYVENIMAS TAI SVENTE
GYVENIMAS TAI SVENTE
9 dienas (-ų)

LIETUVA SVENCIU SALIS…REIK ATSISAKYT VISU SVENCIU ISSKYRUS KALEDU, NAUJUJU, VELYKU, MINDAUGO KARUNAVIMO DIENOS (VALSTYBES SUKURIMO DIENOS) O VISOS KITOS DIENOS TIK ATMINTINOS…ESAM UBAGU SALIS IR TURIM DAUK DAUK DAUK DIRBT KAD TAPTUMEME TURTINGAIS.

hmmm
hmmm
8 dienas (-ų)
Atsakinėti į  GYVENIMAS TAI SVENTE

tamstai pirma skyrybos ir gramatikos reikėtų “dauK” pasimokyti:) gal tada ir ubagu nebūsi

aha
aha
8 dienas (-ų)
Atsakinėti į  GYVENIMAS TAI SVENTE

Sutinku. Lietuvoje turėtų likti Kalėdo ir Velykos. na dar viena iš 3jų valstybės dienų palikti, gal kokią vasario 16. Na o toliau kelias galima sugalvoti pagal šių dienų aktualijas. Pvz Ukrainos Didvyrių diena. Rusijos pralaimėjimo diena. Sankcijų ir pabrangusios naftos dien. Ir viskas užtenka, toliau reikia eit dirbt.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button