Gyvenimas

Seimas svarstys, ar istorinėms Lietuvos sostinėms suteikti specialų statusą

Seimas svarstys Seimo nario socialdemokrato Kęstučio Vilkausko inicijuotas įstatymo pataisas, kuriomis siekiama, kad unikalioms Lietuvos teritorijoms – Seniesiems Trakams ir Trakams, Kernavei, Vilniaus miesto senamiesčiui ir Kauno miesto senamiesčiui – būtų suteiktas specialus – Lietuvos istorinės sostinės – statusas.

„Šiose teritorijose esantys unikalūs kultūros paveldo ir gamtos objektai būtų ne tik išsaugoti, bet ir taptų dar patrauklesni ir vis gausiau lankomi vietos ir užsienio turistų, racionaliai išplėtojus šiuolaikinę infrastruktūrą“, – savo iniciatyvą pagrindžia K. Vilkauskas.

Jo teigimu, specialusis statusas galėtų palengvinti ir kai kurių įsisenėjusių problemų sprendimą, pavyzdžiui, istorinę ir kultūrinę vertę turinčių privačios nuosavybės objektų restauravimo ir apsaugos. Šiuo metu daugelis vertingų pastatų sostinėje stovi apleisti ir apdangstyti apsauginiais apdangalais.

 

Siūlomu Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo pakeitimu būtų sukurtos teisinės prielaidos suteikti specialų statusą gyvenamosioms vietovėms ar gyvenamųjų vietovių teritorijų dalims. Tuomet, taikant įvairias teisines, organizacines, ekonomines-finansines ir kitas priemones, tokias didelę reikšmę visai Lietuvai turinčias teritorijas būtų galima vystyti ir puoselėti, įveiklinti jose esančius unikalius kultūros paveldo ir gamtos objektus.

Specialus statusas būtų suteikiamas remiantis istoriniais, architektūriniais ir urbanistiniais planais, archyviniais ir archeologiniais tyrimais, rašytiniais istoriniais šaltiniais, atsižvelgiant į kultūros paveldo objektų gausą (kraštovaizdžiai, istorinę sostinę formuojantys objektai, istoriškai vertingas etnokultūrinis, archeologinis, paleontologinis, antropologinis paveldas).

Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo pakeitimo projektą po pateikimo palaikė 83 Seimo nariai, 2 buvo prieš, 35 parlamentarai susilaikė. Seimas dėl siūlomo teisinio reguliavimo nutarė paprašyti Vyriausybės išvados.

 

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
5 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button