Trečiadienį Vilniuje Santariškių žiede į dangų kilo Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis, kuris į Kauną išgabeno nepaprastą krovinį – donoro kepenis.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad Vilniaus universiteto ligoninėje (VUL) Santaros klinikose buvo užregistruotas efektyvus donoras.  Mirusiojo artimieji priėmė kilnų sprendimą ir nusprendė padovanoti organus sunkiai sergantiems recipientams. Dviem žmonėms šis poelgis pagerins gyvenimo kokybę, o vienam – išgelbės gyvybę.

Atlikus visus reikalingus tyrimus medikai nustatė, kad gali būti transplantuojamas vienas inkstas, ragenos ir kepenys. Inkstas ir ragenos bus transplantuojamos VUL Santaros klinikose. Kepenys bus transplantuojamos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose ir išgelbės recipiento gyvybę.

Dėl tokio svarbaus organo šiandien 12:00 valandą Vilniaus Santariškių žiede buvo stabdomas eismas, nes jame leidosi Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis, kuris nuskraidino donoro kepenis ir gydytojų komandą į Kauną. Nors šiandien švenčiama Lietuvos pasieniečių diena, Valstybės sienos apsaugos tarnyba nė akimirkos nesudvejojo, kuomet išgirdo prašymą padėti išgelbėti žmogaus gyvybę.

Šiemet tai jau ketvirtas kartas kuomet organų pergabenimui yra pasitelkiami Valstybės sienos apsaugos tarnybos arba Karinių oro pajėgų sraigtasparniai. Sausio mėnesį širdis iš Šiaulių buvo gabenama į Kauną,  vasario mėnesį kepenys buvo parskraidintos iš Rygos į Kauną, o balandį iš Vilniaus į Kauną buvo skraidinama donoro širdis.

Donoro kepenys yra gabenamos specialioje talpoje, kurioje jos būna visą laiką iki kol pasiekia operacinę. Labai svarbu, kad kepenys, kuo greičiau pasiektų recipientą, nes nuo to priklauso transplantacijos sėkmė.

Vienas donoras gali padėti net 7 žmonėms

Vienas efektyvus organų donoras galėtų padėti net 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Lietuvoje šiuo metu galioja informuoto sutikimo donorystės modelis, kai kiekvienas 18 metų sulaukęs asmuo, vedamas geranoriškumo gali pasirašyti sutikimą ir įsigyti Donoro kortelę. Tai reiškia, kad po mirties jis taptų potencialiu organų donoru.

Tačiau labai svarbu apie pritarimą organų donorystei pasikalbėti ir su savo artimaisiais, nes po mirties organai galės būti dovanojami tik gavus jų sutikimą.

Dažnu atveju apie mirusiojo norą tapti organų donoru artimieji nieko nežino, todėl priimti sprendimą būna žymiai sudėtingiau. Šiuo metu artimųjų prieštaravimai sudaro apie 22 proc.

Jeigu artimieji žino, kad velionis buvo išreiškęs pritarimą organų donorystei, pasirinkimas yra daug lengvesnis, todėl pasikalbėti su savo artimaisiais apie organų donorystę ir išreikšti savo poziciją yra labai svarbu.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist