Didelė kokybiškos ligos diagnostikos dalis – tai tiksliai parinktas radiologinio vaizdinimo metodas. Magnetinio rezonanso tyrimas, trumpai vadinamas tiesiog MRT, yra žinomas kaip vienas saugiausių radiologinių tyrimų. Apie MRT pritaikymą, naudą ligų diagnostikoje bei galimus pavojus pasakoja gydytoja radiologė prof. Nomeda Rima Valevičienė.

Dažnai kitų radiologinių tyrimų prisibijoma dėl jų metu naudojamos jonizuojančios spinduliuotės, kuri žinoma dėl savo neigiamo poveikio sveikatai. 

„MRT tyrimas yra itin naudingas tuo, jog jis neskleidžia rentgeno spinduliuotės ir veikia visai kitu principu – jo metu naudojami stiprūs magnetiniai laukai ir radijo bangos,“ – teigia gydytoja.

Specialistės teigimu, tyrimas labiausiai tinkamas tirti minkštiesiems audiniams – raumenims, sausgyslėms, raiščiams. Taip pat MRT yra nepakeičiamas diagnozuojant smegenų, krūtų, širdies, kepenų, gimdos, prostatos ligas. Gauti vaizdai itin naudingi planuojant gydymą ar įvertinant ankstesnio gydymo veiksmingumą.

Ir nors MRT skenavimas yra viena saugiausių medicininių procedūrų, visgi kai kuriais atvejais jos atlikti negalima. Pavyzdžiui, pacientams, turintiems magnetiniam laukui jautrų implantą, širdies stimuliatorių ar insulino pompą. Nors MRT nekelia pavojaus nėščiosioms, MRT skenavimas atliekamas retai – tik esant gyvybiškai pavojingai motinos ar vaisiaus būklei.

Gydytoja pasakoja, kad ruošiantis tyrimui svarbu žinoti, jog į patalpą negalima įsinešti metalinių daiktų. Nuo kūno būtina nusisegti laikrodžius, papuošalus, auskarus, išsiimti dantų protezus ir klausos aparatus.

„Atvykstant atlikti MRT tyrimą, pacientams rekomenduojama rinktis drabužius be metalinių užtrauktukų, užsegimų, sagų, apatinės vielos (liemenėlės), diržų ar sagčių. Kai tyrimas atliekamas vaikui, šalia jo gali likti vienas iš tėvų. Tokiu atveju, svarbu, kad ir suaugęs neturėtų metalinių aprangos detalių, neleistinų implantų, ar širdies stimuliatoriaus,“ – pasakoja gydytoja.

Kai kurie MRT tyrimai ar radiniai tyrimo metu reikalauja papildomai naudoti kontrastinę medžiagą. Dėl to tam tikri audiniai ir kraujagyslės atsiskleidžia aiškiau ir detaliau. Kontrastinė medžiaga yra suleidžiama į veną plaštakoje ar rankoje. Profesorė pastebi, kad retais atvejais MRT kontrastiniai preparatai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, silpnumą, odos bėrimus, ar galvos skausmą.

„Įprastai šie šalutiniai poveikiai būna lengvi ir netrunka labai ilgai,“ – teigia prof. N. Valevičienė.

Atliekant MRT tyrimą pacientas guli ant aparato motorizuoto gulto, kuris skenavimo metu įvežamas į skaitytuvą. Skenavimą stebi radiologijos technologai su kuriais pacientas gali bendrauti visos procedūros metu. Tyrimas trunka nuo 15 iki 90 minučių ir nėra skausmingas, todėl anestezijos (skausmą malšinančių vaistų) paprastai nereikia. Kai kuriais atvejais ant tiriamos kūno dalies uždedamas rėmelis, kuris padeda sukurti geresnės kokybės vaizdą. 

„Taip pat svarbu pastebėti, kad norint gauti geros kokybės vaizdinę medžiagą pacientas turi gulėti ramiai ir nejudėti. Žinotina, kad skenuojant tam tikras kūno dalis, pavyzdžiui, krūtinės ląstą, pacientui gali tekti keliasdešimčiai sekundžių sulaikyti kvėpavimą,“ – pasakojo specialistė.

Dažnai klaustrofobiją (uždarų patalpų baimę) turintys pacientais vengia šio radiologinio tyrimo. Tačiau gydytoja ramina, kad modernūs MRT aparatai yra visiškai apšviesti, vėdinami ir atviri iš abiejų galų, angos yra platesnės ir geresnis aparato tunelio apšvietimas. 

„Jei turite klaustrofobiją (uždarų patalpų baimę), galite tyrimui nukreipiančio gydytojo paprašyti skirti nestiprų raminamąjį preparatą, kuris padėtų atsipalaiduoti prieš tyrimą“, –  pataria gydytoja.

Kartais pacientai gali išsigąsti aparato skleidžiamų garsų. Pasak gydytojos, tai garsinis efektas, kurį sukelia magnetinį lauką sukuriančios aparato ritės. Siekiant apsaugoti pacientų klausą, jiems duodami ausų kamštukai arba ausinės.

Atlikus tyrimą pacientai gali vykti namo tą pačią dieną. Jeigu teko vartoti raminamuosius vaistus, vairuoti nėra saugu, todėl gydytoja pataria paprašyti artimųjų pavėžėti namo. MRT skenavimo metu gauti vaizdai yra įvertinami gydytojo radiologo. 

„Skenuojant gaunami keli tūkstančiai vaizdų, todėl tyrimo išvadų paruošimas gali užtrukti nuo kelių darbo dienų iki kelių savaičių,“ – pasakojo specialistė.

Straipsnis paruoštas bendradarbiaujant su UAB Diagnostikos laboratorija

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist