Jei kuriate interjero dizainą, privalote atsižvelgti į pagrindinį principą – balansą. Tai padės paruošti estetiškai patrauklią išvaizdą. Šiame straipsnyje išsamiai aptariama balanso svarba interjero dizaine ir jo rūšys.
Balansas – gero dizaino pamatas
Balansas yra vienas svarbiausių principų interjero dizaine. Jo reikšmę pripažįsta kiekvienas dizaineris.
Jei pastebėsite, gamtoje visur yra pusiausvyra. Nuo mažens mokomės, kad kai nėra pusiausvyros, viskas tampa negerai. Nesvarbu, ar tai būtų svaiginančio aukščio medinių kaladėlių bokštas, ar važiavimas dviračiu, ar žinojimas, kada atsipalaiduoti, o kada sunkiai dirbti. Tačiau kaip šį požiūrį pritaikyti interjero dizainui?
Žodyne balansas apibrėžiamas kaip tolygiai paskirstytas svoris, leidžiantis kam nors išlikti stabiliam. Interjero dizaine šis terminas reiškia tolygaus daiktų paskirstymo techniką, kuria siekiama vizualinės harmonijos.
Kai viskas yra subalansuota, jaučiamasi teisingai. Kai kurie dizaineriai mano, kad šio principo laikymasis yra gero interjero pamatas, ir kad jei jo tinkamai nesilaikoma, likusios procedūros žlunga. Tiesa, balansą sukuria ne tik tokie masyvūs daiktai kaip spintos ar stalai, bet ir jų smulkios, tačiau svarbios detalės – furnitūra. Jei ieškote aukštos kokybės baldų furnitūros pasiūlymų, kviečiame apsilankyti „Joldijoje“.
Dizaine balansas gali būti įvairių formų, įskaitant radialinę, simetrinę ir asimetrinę. Toliau išsamiai aptariama kiekviena rūšis.
Radialinis balansas
Radialinis balansas yra mažiausiai žinomas ir apibrėžtas. Jis dažnai siejamas su laiptais, apvaliu valgomojo stalu arba liustra – visi šie elementai naudojami harmoningai atmosferai sukurti. Pirmas įspūdis turėtų būti toks, kad viskas aplink dėmesio centrą atrodo tarsi spinduliuojanti apskrita simetrija.
Radialinė pusiausvyra praktiškai yra apskritimas, kaip rodo jos pavadinimas. Daiktai išsklaidomi ir išdėstomi ratu aplink centrinį tašką, siekiantį į vidų arba į išorę. Jei norite patalpoje atkreipti dėmesį į konkretų pagrindinį elementą, vadovaukitės šiuo principu.
Asimetriškas balansas
Kadangi žmogaus akiai ji atrodo natūralesnė ir patogesnė, asimetrija yra populiariausias šiuolaikiniame interjero dizaine taikomas stilius. Šiuo požiūriu nesiekiama, kad daiktai atrodytų lygūs, bet bandoma juos išdėstyti taip, kad jie būtų vizualiai patrauklūs.
Išlaikant pagrindinį tašką įsivaizduojamoje centrinėje ašyje, bet kokie nelyginio skaičiaus elementai gali būti naudojami asimetrinei pusiausvyrai sukurti. Nors tokį balansą pasiekti sunkiau nei simetrišką, rezultatas yra energingesnis, natūralesnis ir organiškesnis.
Tarp objekto vizualinio svorio ir asimetrinės pusiausvyros yra glaudus ryšys. Užuot kartoję tą patį elementą, galite naudoti skirtingus daiktus, atrodančius vienodo svorio, kai yra abiejose centrinio taško pusėse. Pavyzdžiui, didelį paveikslą galima pakabinti vienoje kambario pusėje, o kitoje – pastatyti mažesnę stalinę lempą. Akis šiuos elementus suvoks kaip vienodai vizualiai svarbius. Sudėtingi objektai, tokie kaip vazos, skulptūros ar šviestuvai, žmonėms sukelia sunkumo jausmą. Todėl interjero dizaineriai dažnai naudoja tokius elementus, kad pasiektų asimetrišką pusiausvyrą.
Su tokiomis kompozicijomis interjero erdvė atrodo lanksti ir dinamiškesnė, nes jos kartu su įvairiais kitais objektais sukuria išskirtinę pusiausvyrą. Tačiau tam pasiekti reikia itin geros akies.
Simetriškas balansas
Simetrinė pusiausvyra yra tradiciškiausias požiūris į dizainą, kurį galima pastebėti tiek formalioje, tiek neformalioje aplinkoje. Kadangi viskas atrodo tvarkingai, tarsi veidrodinis atspindys, šis principas dar vadinamas formalia pusiausvyra.
Tokio tipo pusiausvyrą gana lengva pasiekti ir ji įprasta kvadratiniuose kambariuose. Abi įsivaizduojamos centrinės ašies pusės atrodo lygiai taip pat, o bendras įspūdis yra saugus ir harmoningas. Formalioje aplinkoje, pavyzdžiui, valgomajame ar svetainėje, simetriškas balansas dažnai yra naudingas, nes sukuria tvarkos jausmą.
Kad pasiektumėte simetrinį balansą, turite:
- Naudodamiesi įsivaizduojama ašimi centre, padalyti erdvę į dvi lygias dalis.
- Tada kiekvieną pusę kompensuoti taip pat, kaip ir kitą. Tokiu būdu erdvėje sukursite raminančią atmosferą.
- Galiausiai, norėdami pasiekti simetriją, pakartokite daiktus arba juos atspindėkite išilgai centrinės ašies.
Tokią pusiausvyrą galima pastebėti gamtoje, taip pat mūsų pačių kūnuose. Ji suteikia orumo, ramybės ir saugumo jausmą. Kita vertus, simetriškas balansas kartais gali atrodyti neįmantrus, monotoniškas ir statiškas. Jį galite pasiekti bei paįvairinti naudodami spalvas ir raštus, tikslingai išdėstydami įrenginius, baldus bei aksesuarus.