Saulė – gyvybės ir geros nuotaikos šaltinis, bet per ilgas ar neatsakingas buvimas saulėje gali neigiamai paveikti odą. Ultravioletiniai (UV) spinduliai prisideda prie ankstyvo odos senėjimo, sausėjimo ar net nudegimų, todėl atsakinga apsauga tampa svarbia kasdienės odos priežiūros dalimi šiltuoju metų laiku. Ne mažiau svarbu pasirūpinti oda ir po buvimo saulėje – nuraminti, atkurti drėgmės balansą bei padėti jai regeneruotis. Aptarkime, kaip tinkamai saugotis saulės bei ką naudoti po jos, kad oda išliktų sveika ir gyvybinga.
Kodėl svarbi apsauga nuo saulės?
Saulės spinduliai veikia odą ne tik paviršiuje – jų poveikis gali būti giluminis ir ilgalaikis. Ypač svarbu žinoti, kad egzistuoja du pagrindiniai ultravioletiniai spinduliai: UVB ir UVA. UVB spinduliai yra atsakingi už tiesioginius odos nudegimus – jie stipriausi vidurdienį ir dažniausiai sukelia paraudimą ar skausmingą sudirginimą. Tuo tarpu UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą ir prisideda prie ląstelių pažeidimo, ankstyvo senėjimo požymių – raukšlių, pigmentinių dėmių – bei gali sukelti ilgalaikių pokyčių odos struktūroje.
Apsaugos lygį nurodo SPF (angl. Sun Protection Factor) – skaičius ant kremo pakuotės. Jis parodo, kiek laiko galima saugiai būti saulėje naudojant priemonę, nei būnant be jos. Pavyzdžiui, SPF 30 reiškia, kad oda bus apsaugota maždaug 30 kartų ilgiau nuo UVB spindulių poveikio. Visgi svarbu suprasti, kad net aukštas SPF neužtikrina visiškos apsaugos, todėl būtinas tinkamas priemonės naudojimas.
Kad apsauga būtų veiksminga, kremai nuo saulės turi būti tepami likus 15-30 minučių iki išėjimo į lauką ir reguliariai reaplikuojami – ypač po maudynių ar prakaitavimo. Taip pat svarbu naudoti pakankamą kiekį: suaugusiam žmogui visam kūnui padengti rekomenduojama apie 30 ml (apie 2 šaukštus) priemonės. Net ir būnant pavėsyje ar debesuotą dieną, odą pasiekia UV spinduliai, todėl apsauga reikalinga nuolat, ne tik deginantis.
Natūralių apsaugos priemonių pasirinkimas
Renkantis apsaugą nuo saulės, verta atkreipti dėmesį į natūralias priemones su mineraliniais filtrais, tokiais kaip cinko oksidas ar titano dioksidas. Šios medžiagos veikia kaip fizinė užtvara – atspindi UV spindulius nuo odos paviršiaus ir yra geriau toleruojamos jautrios ar vaikiškos odos. Tokios priemonės įprastai neturi kvapiklių, hormonų pusiausvyrą veikiančių junginių ar mikroplastiko, todėl yra draugiškesnės aplinkai ir žmogui. Plačiau svetainėje livinn.lt – ten galima rasti natūralių, sertifikuotų produktų, padedančių apsisaugoti nuo saulės be nereikalingos cheminės apkrovos odai.
Odos priežiūra po saulės
Ilgiau pabuvus saulėje oda neretai tampa sausesnė, jautresnė ar paraudusi, todėl svarbu ją nuraminti ir atkurti drėgmės balansą. Tam puikiai tinka priemonės su augaliniais ingredientais, tokiais kaip alavijas, pantenolis ar medetkų ekstraktas. Jie padeda slopinti sudirgimą, drėkina, palaiko odos atsistatymo procesus ir mažina tempimo jausmą. Renkantis priemones jautriai į saulę reaguojančiai odai, reikėtų vengti kvapiųjų medžiagų bei alkoholio – tai padeda išvengti papildomo dirginimo ir užtikrina švelnią, bet veiksmingą priežiūrą